Paino oli noussu 2 kilua

Luulin lihoneeni kun kävin vaakalla, mutta sitten tajusin että olin jättänyt taskuun terassiruuveja kun olin tänään talkoilemassa.

Taskujen tyhjentämisen ja tarkistusmittauksen jälkeen selvisi että paino on entisensä.

43

68

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Vaakassa", "kilua" ja "ompa". Taidat olla joku kouluja käymätön amisjuntti jostain Tyrväältä tai Huittisista. Tunne ketään, joka puhuisi noin juntisti.

      • Tunnet sie, ittesi (junttieinarin).


      • Anonyymi
        Iku-Turso kirjoitti:

        Tunnet sie, ittesi (junttieinarin).

        Just, että vielä siemie-kieltä. Jepjep.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Just, että vielä siemie-kieltä. Jepjep.

        Häivy nulikka asiaketjusta jos siulla ei ou muuta asiata.


      • Anonyymi

        Puhuispa raiosaki kaikki noin eikä vain Pookin sällit. Ei taho jaxaa kuunellakkaa muita ko pookia ja Patmosta (koska Juha Ahviolla kahviolla on hieno tyyli). Kaikki muut kanavat on sitä kyymust-mummest.ikängku-nigku-tavalaa-itsas-ehsmmeks- önkytystä, älistään ja kiheretään kilpaa....huhhuh. Se on kyllä, kun juontajilla on hauskaa niin kuulijalla jää vaivat vain. Tosin Samin puolitosi-nauru oli varmaan aika kiva yllätys rariosa aikoinaan https://youtu.be/hYZevkfLVVE?t=187


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just, että vielä siemie-kieltä. Jepjep.

        Se on murretta, tiedoksi vaan sinulle kouluja käymättömälle nulikalle.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se on murretta, tiedoksi vaan sinulle kouluja käymättömälle nulikalle.

        Voi se olla ihan kielikin, vaikka karjalaa tai inkeroista.


      • Jos viittaat IT:n viestiin https://keskustelu.suomi24.fi/t/15659949/ompa-hyva-perse , niin hänhän puhui tuttavansa puheenparresta. Ja ennenkuin alata nillittämään, että joo se sanotaan ompa, sanotaan ompa, niin se tietenkin sanoi sen niin, että olisi myös kirjoittanut ämmällä.


    • Anonyymi

      Aika isot taskut sulla... :D

      • Luin ensin "tatskat".


      • Jäi taskunpohjalle. Hommat jatkuu huomenna, ruuvataan 150 m2 terassia.


    • Anonyymi

      Mulla jäi kerran setelitukko taskuun kun kävin vaakalla, pari kilua myös tuli ylimääräistä painoa.

      • Pilailetko kenties?


      • Anonyymi
        Iku-Turso kirjoitti:

        Pilailetko kenties?

        Muistin väärin, ne oli kolikoita.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Muistin väärin, ne oli kolikoita.

        Kolikkotukko?


      • Anonyymi
        pitkätukka-68 kirjoitti:

        Kolikkotukko?

        Villasukkaan keräilen kolikoita ja säilytän sitä housuissa kun käyn treffeillä mutta unohtui laittaa takaisin uuninpankolle.


    • V.ttu näitä aloituksia.

      • Anonyymi

        Omiasi kiroat?

        Menikö Vihertäjän nikin kanssa sekaisin?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Omiasi kiroat?

        Menikö Vihertäjän nikin kanssa sekaisin?

        Naurattaa itseänikin tää aloitus.


      • Anonyymi
        Iku-Turso kirjoitti:

        Naurattaa itseänikin tää aloitus.

        Juupajuu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Omiasi kiroat?

        Menikö Vihertäjän nikin kanssa sekaisin?

        Paikalla.


    • Mun on aina pitänyt laittaa päivä päivältä enemmän tavaraa taskuihin kun menen vaa'alle. Uskon sit etten oo juurikaan laihtunut.

      No ei vaa, nuorempana mulla oli oikeesti ton painon kanssa ongelmia, kun en saanut millään itseäni siihen normaalipainonindeksiin.
      Nyt kun on ikää tullut olen jo selkeesti normaalipainoinen, tosin aika alarajalla.

    • Anonyymi

      Alotus on pakko olla naiselta. Ei kait miehet nyt itteensä noin usein punnaa.
      T. Mulla ei edes oo vaakaa

      • Minä "punnaan" itseni silloin tällöin.


      • Mulla ei ees ole vaakaa. Joskus uimahallissa punnaan, silloin tulee ainakin sikäli oikea tulos, ettei ole ku uikkarit jalassa.
        Tosin tukka märkänä, sekin tekee lisää painoa.

        So what?


      • Iku-Turso kirjoitti:

        Minä "punnaan" itseni silloin tällöin.

        Sinun ei tarvitse huolehtia sellaisesta puntarilla käymisestä, kun noinkin hyvii pysyy paino kurissa.

        Mutta sit olisi varmaan eri jos pitää tavoitella tiettyä lukua tai sairauden takia punnita.


    • Mjaa-a

      Tässä on hyvä esimerkki siitä millaista mielestäni hyvä huumori on. Hyvä huumori on simppeliä, mutta silti yllättävää, ja ikäänkuin takaperoisesti kerrottu; eli kronologinen käänteisversio tapahtumien kulusta.

      Terassiruuveja

      (Hihitystä)

      • Ja jos tätä huumoripläjäystä purkaa osiin, niin jo sanan vaaka mainitseminen aiheuttaa sen että jokainen nainen tulee lukemaan tekstin (tämä jo itsessään on vitsi).

        (Naurua)


      • Funeau kirjoitti:

        Ja jos tätä huumoripläjäystä purkaa osiin, niin jo sanan vaaka mainitseminen aiheuttaa sen että jokainen nainen tulee lukemaan tekstin (tämä jo itsessään on vitsi).

        (Naurua)

        Tarkkaavaisimmat humoristit huomaavat myös sanan "talkoilemassa." Talkoo sanana tarkoittaa ilmastyötä, jolla on jonkinlainen positiivinen sosiaalinen ulottuvuus. Suomessahan suositaan ilmastyötä (paitsi veroviranomaiset).

        Tässä tapauksessa humoristina toimiva kirjoittaja tunnustaa olevansa sekä suomalainen ilmaistyön kannattaja, että sosiaalinen sellainen, työteliäs ja ammattitaitoinen, mutta hieman hajamielinen, sillä ei toisen terassiruuveja saa kotiin kantaa, sillä sellaisesta yleensä jää kiinni.

        (Hihitystä)


      • Funeau kirjoitti:

        Tarkkaavaisimmat humoristit huomaavat myös sanan "talkoilemassa." Talkoo sanana tarkoittaa ilmastyötä, jolla on jonkinlainen positiivinen sosiaalinen ulottuvuus. Suomessahan suositaan ilmastyötä (paitsi veroviranomaiset).

        Tässä tapauksessa humoristina toimiva kirjoittaja tunnustaa olevansa sekä suomalainen ilmaistyön kannattaja, että sosiaalinen sellainen, työteliäs ja ammattitaitoinen, mutta hieman hajamielinen, sillä ei toisen terassiruuveja saa kotiin kantaa, sillä sellaisesta yleensä jää kiinni.

        (Hihitystä)

        Tarkastuslaskenta

        Tulin ajatelleeksi että kuinka paljon kaksi kiloa terassiruuveja vie tilaa. Tämän selvittyä vitsi vain parani, sillä siitä tuli absurdi.

        (Persnaurut)


    • En omista puntaria/vaaka, joten en tiedä miten paljon elopaino heittelee tai mun kamppeet painaa...mutta arvioisin että toista kiloa tulee äkkiseltään painoa niistäkin. Työvaatteet päällä enemmänkin, taskut täynnä vaikka mitä.

      Viimeksi kävin puntarissa työpaikalla ja ei järkyttänyt lukemat. Huonomminkin voisi olla., tätä rataa kesän aikana painoni alkaa numerolla 6. Veikkaan, että syksyyn mennessä elopainoa olisi vielä 67-69 kiloa. Jossain kohtaa se yleensä hidastuu painon lasku...

      • Toista kiloa lähtee helposti kun käy jaskalla.


      • pitkätukka-68 kirjoitti:

        Toista kiloa lähtee helposti kun käy jaskalla.

        Heh, onko Jaska takinkääntäjä, kääntää takin taskut talteen?

        Ts. ryöstää kaiken irtopainon.


    • Anonyymi

      Isot mehevät tissit nostaa painoa.
      Kun taas lauta ja perseetön tikku painaa 40kg.

      • Menevä tissinen iso perseinen nainen ei talkoissa viihdy.


      • Anonyymi

        Elämämkoululaiset taas vauhdissa. Opetelkaa edes ne yhdyssanat. "Mehevätissinen", "isoperseinen".


    • Anonyymi

      Voi kun taskussani olisi ollut, vaikka kasa noita ap:n ruuveja, kun viimeksi kävin puntarilla.😓Olen monta vuotta koettanut aloittaa laihdutusta, mutta eräs sairauteni alkaa oirehtia silloin. Nyt harkitsen kasvissyöjäksi ryhtymistä, jos se auttaisi.

    • Jos on kovasti ylipainoa, niin paino kannattaa punnita kahdella vaa'alla. Vasen jalka yhdelle vaa'alle ja oikea jalka toiselle. Katsotaan tulokset molemmista ja lasketaan näistä keskiarvo.

      • (Naurua)

        (Montako merkkiä pitää laittaa, että kommenttini on validi?)


      • Ja jos oikein tukeva tahtoo olla niin kolmas jalka kanssa!


    • Anonyymi

      Heräsin yöllä kolmelta ruuvailemaan omaa terassia koska nyt on jo liian kuuma tehdä töitä. Huome aamulla taas jatkuu hommat ja 3 päivää niin on valmista.

    • Anonyymi

      Tänään palelee perkele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      77
      9220
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      5515
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      38
      4050
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      78
      3832
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2859
    Aihe