Minkälaisia kokemuksia teillä on kouluaikaisista jälki-istunnoista?
KOULUAIKAISET JÄLKI-ISTUNNOT
24
64
Vastaukset
Tosi hyviä kokemuksia.
Olin enemmän jälki-istunnoissa kun koulussa.- Anonyymi
Ovat jääneet kokemati
- Anonyymi
Lähinnä positiivisia kokemuksia.
Pitkäksi kävi aika.
Varmaan joka toinen perjantai olin jälkkärissä.
So what, sont e livet.- Anonyymi
Ei kyllä tullut kokeiltua. Ei se nyt niiiiin vaikeaa ollut olla perseilemättä. Ja keksin ajalleni parempaa käyttöä kuin jälkän.
- Anonyymi
Tunti kului nopeasti mietiskellessä niitä näitä.
Hassua, että moista pidetään rangaistuksena. En muista sellaisia olleen kenelläkään...
Ala-asteella muistan joutuneeni usein käytävälle. Käytös ja huolellisuus oli silloin seiskoja..sitten opin kiltiksi tytöksi...- Anonyymi
"sitten opin kiltiksi tytöksi... "
Sinulla tuo huumori kukkii. Anonyymi kirjoitti:
"sitten opin kiltiksi tytöksi... "
Sinulla tuo huumori kukkii.Palstan sinkkumiehiä?
https://g2.kuvake.net/mirror/1/200/098/120009849439.jpgWwuwuw kirjoitti:
Palstan sinkkumiehiä?
https://g2.kuvake.net/mirror/1/200/098/120009849439.jpgSanomalehtiaikakauden trolleja. Epäilen että Darkkiksen ja Tursoon ilmoituksia.
Ei minkäänlaisia kokemuksia.
Sen sijaan jonain vuonna jouduin muuten vaan koulun jälkeen odottelemaan pari tuntia viikossa. Koulun yhteydessä oli kirjasto. Mielestäni käytin ajan paremmin siellä kuin olisin käyttänyt jälki-istunnossa istuessa. Ei tarvinnut sitten enää aikuisena istua tuntitolkulla luennoilla ja kirjastoissa.- Anonyymi
Olen istunut kerran jälki-istunnossa, kun koko luokka jäi sinne. Muutaman kerran olin ainoa, joka ei jäänyt sinne istumaan. Tuntui hieman nololta olla ainut joka ei sinne joutunut.
Kerran minut lähetettiin kotiin kesken koulupäivän, kun olin saanut raivokohtauksen. Kerta rehtorin puhuttelussa kun hempeilin poikaystävän kanssa ja nostin polven liian ylös kun työnsin seinää vasten ja oli tarkoituksena otta vastaa polvella seinästä joka olikin sit poikaystävän arkapaikka..
Toinen kerta oli opettajan puhuttelussa ekalla tai tokalla kun otin syykseni poikien hajoitetun tarjotin mutta kun kerroin toiselle oppilaalle aion tehdä näin se meni kertoo opettajalle. Olisi muuten koko luokka joutunut jälki-istuntoon.
- Anonyymi
Kaks tuntia oli. Olen yhä katkera molemmista. Oikeusmurha.
Eka: välkällä menin koulun pihalla paikkaan johon oli edellisenä päivänä koulussa suullisella ilmoituksella kielletty menemästä. Olin poissa koulusta edellisenä päivänä, joten en ollut saanut tietoa. Heti jälkää. Valitin heti asiasta, ei vaikutusta. Valitin reksille, ei vaikutusta.
Toka: Koko luokalle välkkää metelöinnistä. En edes ollut luokassa vaan hakemassa kansliasta A4-paperia open omasta pyynnöstä.Ihmeellisiä joukkorangaistuksia.
Ei toisaalta ihme että kukaan ei koulussa mitään opitakaan kun kaikki aina ovat metelöimässä. Paitsi tietysti metelöimään.
- Anonyymi
Jouduin istuntoon koska heitin yhtä kiusaajaa lumipallolla silmään. Opettaja ei ollenkaan ymmärtänyt että etten saa puolustaa itseään ja jouduin istumaan.
- Anonyymi
Jälki-istunto 1960-luvulla. Kauheaa. Sain 13-vuotiaana tunnin jälkkärin, koska olin myöhästynyt kolme kertaa. Jälkkärissä oli katsottava taululle piirrettyä rastia. Sitä sitten katselin voimakkaiden miinuslinssieni läpi, todella harmillista. Ja silmälasini valuivat nenälläni, koska oli kuuma toukokuun lauantai-iltapäivä, ja melkoinen hiki tuli.
---Likinäkörillitäti - Anonyymi
Olisko 4 kertaa yhteensä tullut jälkkäriä peruskouluaikoina. Joka kerta ne liittyi itseni puolustamiseen, eivätkä vaikuttaneet ihme kyllä edes käytös- ja huolellisuusnroon (10). Aina. Eikun kerran tais olla 9.. ala-asteella. :)
Sain jopa tehdä läksyjä "istuessa"..
Nauratti tuo erään lumipallo silmään.
Minä tyttö tempaisin sepeliä kouraan maasta lumipallon sekaan. Se pahin niistä, kiusanhenki-pullasorsa joutui terkan kautta päivystykseen muttei myöhemmin jatkanut tekojaan. ;)
Tönimistä, haukkumista, lumipesut ja kotimatkalla viskelivät lumipalloja päähäni & selkään jne taas kerran, kunnes musteni päässä itsellä siis.
Toisella kertaa huitaisin kirjalla päähän ja.. parempi kun en enempää kirjoita.
Mutta yks hiljainen ja hentorakenteinen likka vastaan 2-5 muuta oli epäreilu tilanne aina mielestäni.
Syyksi kertoivat sen kliseen "kun sen naama ärsyttää". :( Myöhemmin myös ilmeisesti pienikokoisuus on ollut muka oikeutus kiusaamiseen..
Käppänä Lukiossa ja yläasteella ei ole koettu jälki-istuntoa, mutta ala-asteella sitä sain helposti, sillä vähästäkin sellaiseen jouduin, sillä oli kolme vuotta isäni luokalla eli faija oli minulle tiukka opettaja. Faija antoi pikkujutuista minulle jälki-istuntoa varsinkin neljännellä luokalla. Ongelma oli se, että olin luokkani priimus. Numeroitani alennettiin varmuuden vuoksi 10:nnestä yhdeksään ja saan pienemmästäkin jälki-istuntoa, jotta ei voitaisiin sanoa, että omaa poikaa suosittaisiin. Viidellä luokalla ja kuudennella en enää ollut luokan priimus, sillä luokalle tuli yksi uusi poika, jolla oli paljon kymppejä. Silloin taisin myös olla vähemmän jälki-istunnoissa.
Ne oli jotain viisitoista minuuttia. Joskus taisi olla puolentunninjälki-istuntoja. Tuntia en ilmeisesti joutunut koskaan olemaan.Mulla koulunkäynti alkoi heti nurkasta ekaluokalla eka-aamuna, nurkkaan joutui jos jotain vilunkia teki, minä pistin pystyyn tappelun heti kun koulun pihaan päästiin.
Senjälkeen minä ja yks toinen poika, välillä kolmaskin hoidettiin nämä jälki-istunnot ja nurkkaan menemiset ym. suun pesemiset saippualla kaikkien muiden puolesta, muistaakseni kukaan muu kuin me kolme ei tehnyt koskaan mitään rähkyyttä.
Osasin kirjoittaa ja lukea sujuvasti ennen kouluikää jo joten aika vaan kävi pitkäksi istua rauhassa tunneilla ja muutenkin aika villi olin silloin.No eihän niitä voi kertoa.
- Anonyymi
joo.en tapellu.koko hiton senaikanen koulunkäynti ku tikkua kynnen alle!ei huvittanut.jäitin tehtävät himskutin nurkkaan!ei ja tul jälki istuntoo!!nooh.ihan hyvin oon pärjänny.70 kypää lähenee ja oon ihan jees.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.182572Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162081909Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591589Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021521Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491446Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1981289- 961216
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1511105Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171015Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !
Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako136878