Katsokaa What the Health dokkari flixistä niin näette miten kananmunien syöminen on kuin röökääminen. Loppui ainakin meidän talossa kaikki eläinperäisen ruoan syöminen.
Alan vegaaniksi
12
86
Vastaukset
- Anonyymi
Noh, itsekin olen lihansyönnin lopettamisen kannallta ja olemme laskeneet lihankulutuksen varamaan 80%:lla. Punaisen lihan kulutusta varaman 95%:lla. Tuo dokkari on kieltämättä hyvä ja mielenkiintoinen. Siinä ollaan eläinten ja ihmisten terveyden asialla, mikä on tietenkin hyvä, mutta täytyy myös muistaa, että siinä on nyt hieman kärjistetty ja liioiteltu asioita, vaikka kokonaissanoma eläinperäisten tuotteiden lopettamisesta pitääkin paikkaansa: ihminen ei niitä tarvitse, OSA on niistä tietyllä haitallisia tietyissä määrin yhdistettynä tiettyihin riskitekijöihin ja varmaa on, että eläimet kärsivät varsinkin niiden tehotuottamisesta. Edelleen ajattelin vapaan kanan munia/luomumunia syödä. Silti arvostan kaikkia, jotka pystyvät leikkaamaan eläinperäiset tuotteet pois.
- Anonyymi
Nokkivatko ne vapaat kanat toisiaan verille? Itse suosin virikehäkkikanojen munia. Virikehäkkikanoilla on kuitenkin turvallisemmat olot kuin vapaalla kanalla.
- Anonyymi
Onko vapaa kana onnellinen? Ei ainakaan silloin, kun sitä nokitaan aivan verille. Vapaalla kanalla on silloin tuskainen elämä- Minäkin suosin turvallisuuden ja stressittömän elämän puolesta virikehäkki kananmunia.
- Anonyymi
Suosittelen vihreille siirtymistä syömään vihreitä perunoita! Niissä kuvastuu vihreän aatteen vahva luontosidonnaisuus ja maanläheisyys....
Vihreitä perunat kasvavat vähällä muokkauksellakin pellon pinnassa, ei tarvii syvältä kaivaa........- Anonyymi
Olen kokoomuslainen kasvissyöjä (eläinten oikeudet ja ilmasto hlökohtaisesti tärkeitä arvoja) ja sinulle suosittelisin alkuun jonkin yleissivistävän koulutuksen suorittamista ennen kuin otat osaa näinkään vaativaan keskusteluun.
- Anonyymi
Kokoomuslainen merkantti köyhis, et muuta.
- Anonyymi
Hih, itse asiassa kaupallisen korkeakoulututkinnon sekä kasvatustieteellisen (olen mm. psykologian opettaja) tutkinnon suorittanut henkilö olen. Mieheni on myös kaupalliselta ja tekniseltä tuplakorkeakoulututkinnot suorittanut henkilö. Minun ja mieheni yhteenlasketut kuukausitulot ovat 11 000-12000. Emme mielestäni ole taloudellisesti, tieto-taitopääomiltamme tai arvoiltammekaan kovin köyhiä :) Olen onnellinen, arvostamme omaamme, mutta myös eläinten terveyttä.
- Anonyymi
Ns. Kasvatustiede ja kauppatiede eivät ole tieteitä, vaikka niin v'ität. Itse ole väitellyt kemiasta, joka on tiede eikä mitään puppua!!!!!!!
- Anonyymi
Hoh, no siinäpä vasta sivistyksen huippu 😆 No vaikka olisitkin (mitä et kontekstista päätellen tod. ole) ja vaikka väittämäsikin olisi tosi, niin mitä tekemistä sillä olisi tämän asian kanssa, ja mikset meisi sitten vääntämään typerästä väitteestäsi tutkimuksesta vastaavien instituutioiden kanssa, en minä ole näitä nimennyt.
Vanhaa länkytystä, mitkä "oikeita" tieteitä, mitkä näennäisteiteitä, mitkä soveltavia, mitkä poikkitieteellisiä (aika moni on poikkitieteellistä), niin mitä tällä nyt yrität sanoa - ei liity asiaan ja kontekstiin mitenkään, joten pelkkä trolli olet. Sitä paitsi kemiaa pääsee naurettavan helposti lukemaan 🙄 Hyvää päivää mitä trolleja täällä vilisee taas.
- Anonyymi
Lihansyöjä on kaikkein eläinrakkain, hän antaa monelle eläimelle mahdollisuuden kokea elämää. Kasvissyöjän toimesta ei yksikään eläin saa kokea elämää
- Anonyymi
Viimeisten uutisten mukaan kasvisruokavalio lisää aivohalvauksen riskiä. Itse en ainakaan vegaaniksi ryhdy.
- Anonyymi
Voiko kynttilän työntää perseeseen, jos se ei ole valmistettu mehiläisvahasta?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711418
- 575422
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462687- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131841Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441795Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut271463Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411450Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61386Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371359