Uutisoiminen negatiivisista asioista

Anonyymi

Tuli vastaan IS:n artikkeli (https://www.is.fi/matkat/art-2000006126326.html), jossa listataan asioita, jotka ovat suomessa huonosti. Miksi niin paljon keskitytään negatiivisiin asioihin ja asioiden huonoihin puoliin? Miksi tätäkään artikkelia ei kirjoitettu siitä, kuinka hyvin asiat suomessa ovat. Asumme kuitenkin mahtavassa maassa, josta voisi vain kadehtia!
Nämä artikkelit vaikuttavat varmasti monen ihmisen arkeen, kun keskittyy vain niihin huonoihin asioihin...

2

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parempi keskittyä huonoihin asioihin. Ei mitään hyötyä kiitoksista tai vastaavista vetelyistä. Hukuttaa asiat mitkä tarvitsee huomioo.

      Älä vihastu huonon viestin tuojalle. Älä luota hypettäjään, varo vedätyksiä. Älä ole vakava.

    • Anonyymi

      Hyvä uutinen ei ole mikään uutinen kun se ei saa ihmisiä klikkaamaan. Vain huono uutinen on kiinnostava uutinen ja katastrofiuutinen vasta tosi kiinnostava onkin.

      Tästä syystä johtuen kannattaa rajoittaa uutisten seuraamista. Joka kerta kun seuraat uutisia altistat itsesi rajulle ryöpylle negatiivisuutta. Se ei voi olla huonontamatta mielialaa joten kannattaa rajoittaa se korkeintaan yhteen kertaan per päivä.

      Uutisia kannattaisi seurata vasta sitten kun ne ovat jo pari päivää vanhoja. Silloin niistä alkaa olla pahimmat asiavirheet korjattuna eikä tarvitse miettiä että onko joku paraikaa vielä odottelemassa pelastumista sortuneen talon alta josta sitten voisi ahdistua. Lukee mieluummin lähihistoriaa netin kautta kuin antaa telkkarin uutislähetyksen heittää kauhukuvat silmille suorana lähetyksenä.

      Työkavereiden kanssa päivitteleminen maailman kauheudesta ei paranna elämän laatua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe