Uutisoiminen negatiivisista asioista

Anonyymi

Tuli vastaan IS:n artikkeli (https://www.is.fi/matkat/art-2000006126326.html), jossa listataan asioita, jotka ovat suomessa huonosti. Miksi niin paljon keskitytään negatiivisiin asioihin ja asioiden huonoihin puoliin? Miksi tätäkään artikkelia ei kirjoitettu siitä, kuinka hyvin asiat suomessa ovat. Asumme kuitenkin mahtavassa maassa, josta voisi vain kadehtia!
Nämä artikkelit vaikuttavat varmasti monen ihmisen arkeen, kun keskittyy vain niihin huonoihin asioihin...

2

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parempi keskittyä huonoihin asioihin. Ei mitään hyötyä kiitoksista tai vastaavista vetelyistä. Hukuttaa asiat mitkä tarvitsee huomioo.

      Älä vihastu huonon viestin tuojalle. Älä luota hypettäjään, varo vedätyksiä. Älä ole vakava.

    • Anonyymi

      Hyvä uutinen ei ole mikään uutinen kun se ei saa ihmisiä klikkaamaan. Vain huono uutinen on kiinnostava uutinen ja katastrofiuutinen vasta tosi kiinnostava onkin.

      Tästä syystä johtuen kannattaa rajoittaa uutisten seuraamista. Joka kerta kun seuraat uutisia altistat itsesi rajulle ryöpylle negatiivisuutta. Se ei voi olla huonontamatta mielialaa joten kannattaa rajoittaa se korkeintaan yhteen kertaan per päivä.

      Uutisia kannattaisi seurata vasta sitten kun ne ovat jo pari päivää vanhoja. Silloin niistä alkaa olla pahimmat asiavirheet korjattuna eikä tarvitse miettiä että onko joku paraikaa vielä odottelemassa pelastumista sortuneen talon alta josta sitten voisi ahdistua. Lukee mieluummin lähihistoriaa netin kautta kuin antaa telkkarin uutislähetyksen heittää kauhukuvat silmille suorana lähetyksenä.

      Työkavereiden kanssa päivitteleminen maailman kauheudesta ei paranna elämän laatua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe