Huhtikuun helle ja hyttyset

Anonyymi

Yleensä on saanut lenkkeillä ja samoilla metsässä melko rauhassa toukokuussa mutta ei tänä vuonna. Kiitos huhtikuun helteiden, hyttyset ilmestyivät etuajassa.

Ja nyt niitä on jo massoittain.

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos keväät ovat varhaistumassa niin sama tulee tapahtumaan vuosittain.

      Se hyvä puoli säissä nyt oli että mustikka pääsi kukkimaan ilman hallanvaaraa. Jos kesäkuu ja heinäkuun alku ei ole pelkkää kuivuutta niin tänä vuonna saattaisi saada hieman poimittuakin niitä talteen. Viime vuosi oli helteiden vuoksi mustikan osalta ainakin täällä etelärannikon tuntumassa aika toivoton.

    • Anonyymi

      Syksyä odotellessa. Eilen yritin käydä lempipolullani mutta ei siitä nyt tule mitään. Offit ei auta kun ne pistää trikoiden läpi reisiin ja sääriin. Ei niitä myrkkyjä voi laittaa vaatteiden alle eikä laajoille ihoalueille.

      Enkä edes halua laittaa samoja myrkkyjä iholleni joita on käytetty jo Vietnamin sodassa. Sinne meni hukkaan sekin runsas 4 euroa.

      Pitää vielä kokeilla sitruuna- tai laventeliöljyä voiteeseen sekoitettuna, josko se auttaisi. Hyttyset kuulemma inhoaa niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe