YLE ilmastonmuutoksesta

Anonyymi

"Rikkaassa maassa yhden lapsen hankkimatta jättäminen säästää vuodessa noin 58,6 tonnia hiilidioksidipäästöjä. Toiseksi tehokkain keino, autosta luopuminen, säästää 2,4 tonnia, laskettiin tutkimuksessa."

Ja tämä vain lyhyellä aikavälillä mitattuna - pitkällä aikavälillä ero kasvaa kohti ääretöntä.

https://yle.fi/uutiset/3-10825443

Minäkin kolmen lapsen vanhempana olen ilmastotekoni pääosin jo tehnyt. Kaikki muu on pelkkää pikkuruista näpertelyä.

20

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko ongelman ydin on ylikansoittuminen. Suomalainen veronmaksaja pakotetaan tukemaan tätä. Suomessahan ylikansoittuminen ei ole enää ongelma kantisten keskuudessa.

    • Anonyymi

      Päästöjen vähentämisen verukkeella kerätyt verovarat menevät ylikansoittumisen tukemiseen. Tällaista on nykypäättäjien sumea logiikka.

      • Anonyymi

        Suomen perustuslain mukaan meidän täytyy tukea jopa terroristeja.


    • Anonyymi

      Kohta haetaan isis-lapset tänne äiteineen...

      • Anonyymi

        Tämä on SDP-vetoisen hallituksen agendan ykköstavoitteita. On hyvä muistaa, että SDP:n juuret ovat aseellisessa vallankumouksessa.


    • Anonyymi

      Lundin yliopisto julkaisi tutkimuksen, YLE uutisoi.
      Toivottavasti lapsillasi on edes vähän järkeä....

    • Anonyymi

      Olihan se EU:n vaalimainoskin melko provosoiva. Perusnuori kiinnitti twiitillän siihen huomiota. SDP eväsi puolueen nuorisojärjestön tuet.

      Tähän on tultu. Todella huolestuttavaa kehitystä.

      • PS-nuorten twiittiä on kuvailtu rasistiseksi. Ajatus sen taustalla lienee ollut vastustaa Euroopan muuttumista entistä monikulttuurisemmaksi. Ottamatta tuohon twiittiin kantaa puoleen tai toiseen on kuitenkin kiintoisaa verrata sitä erään vihreän aktiivin mielipiteisiin.

        Aiemmin keväällä kosovolaistaustainen vihreä feministi, ihmisoikeus- ja ilmastoaktivisti Brigita Krasniqi avautui HS:n jutussa väittäen havainneensa yliopistoissamme esiintyvän rasismia. Tämä Ozan Yanarin eduskunta-avustajanakin toiminut nainen piti yliopistojen ja akateemisen maailman "valkoisuutta" (Suomessa) ongelmallisena.

        Minkäänlaista vastalauseiden myrskyä ei ollut havaittavissa, ehkäpä vain hyväksyvää nyökyttelyä. Jos PS-nuorten twiitti oli rasistinen, niin eikö samoilla kriteereillä Krasniqin mielipide ole rasistinen?

        Miksi muuten vihreät kannattavat liberaalia maahanmuuttopolitiikkaa, vaikka juuri heidän pitäisi johdonmukaisesti ilmastonmuutoksen torjunnan nimissä vastustaa tuhansien ihmisten haalimista Afrikasta ja Lähi-idästä maahamme kasvattamaan hiilijalanjälkeään?


      • Anonyymi

        Juuri tuosta viimeisen kappaleen syystä tohtori Eero Paloheikokin jätti koko puolueen.

        Vihreille luonnonsuojelu on vain politiikanteon välikappale. On hyvä muistaa koko vihreän liikkeen syntyhistoria.


    • Anonyymi

      Ilmastomuutosvouhotus on politiikanteon välikappale. Muuhun johtopäätökseen ei ristiriitaisesta toiminnasta voi päätyä.

    • Anonyymi

      Hiilidioksidia pitää saada ilmakehään rutosti lisää.
      Kaksinkertainen määrä olisi sopiva noin aluksi.

      • Anonyymi

        Noin vuosisadan verran kun mennään vielä nykymenolla, niin toiveesi on totta (esiteollisen ajan pitoisuudesta laskettun).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin vuosisadan verran kun mennään vielä nykymenolla, niin toiveesi on totta (esiteollisen ajan pitoisuudesta laskettun).

        Ei kannatta puhua esiteollisesta siinä yhteydessä kun teollisuus alkoi vasta 1950-luvun jälkeen, Tarkempaa olisi puhua Pienen Jääkauden eli kylmän kauden päättymisestä noin vuonna 1900. Samoihin aikoihin1950 -luvun jälkeen alkoi väestöräjähdys, kun teollistuminen ja vihreä vallankumous sai aikaan ruoantuotannon kasvun.

        Kuivuuskaudet ja keinolannoitteiden kallistuminen ja jopa loppuminen saa kuitenkin osaltaan ihmiskunnan pelastumaan liikakansoitukselta toivottavasti.

        Lämmin sykli on myös lämmittänyt meriä ja vapauttanut niistä hiilidioksidia.

        CO2n päästöistä on vain alle 5% ihmisen päästöjä.


    • Anonyymi

      ainoa lohtu ilmaston aiheuttamassa maailmanlopussa on se että myös denialisteille tulee lähtö..

    • Anonyymi

      No hemmetti, minähän olen jättänyt vaikka kuinka monta lasta hankkimatta, montakohan niitä voisikaan olla, jos olisin ollut estelemättä? Eli saan kai sitten tuota autoa käyttää ihan huoletta, kun olen jo osani tehnyt monin verroin? Tai pitäisikö kuitenkin luopua siitä? Miten siitä nyt sitten tulee sitä päästösäästöä? Kai se uusikin omistaja sillä ajelee, mutta ehkä vähemmän?

    • Anonyymi

      Olen jättänyt hankkimatta lapsia muille. Hiiltä ei siis ole riesana nimeksikään.

    • Anonyymi

      Mitä väliä toisaalta paskoa planeetta jos ei jää jälkipolvea tuhosta kärsimään.

    • Anonyymi

      Saastuttaja maksaa. Vanhemmille hiilivero jokaisesta syntyvästä lapsesta.

      • Anonyymi

        Myös Kauppalehdessa ja Tekniikka & Talous lehdessä on juttu ”Laskelmissa on ainakin 100-kertainen virhe” jossa kirjoittaa Marko Konttinen .

        Ei ihan tuubaa liene.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe