vandaalien maa.
Ihalainen monipuolisena runoilijana ja kirjailijana luo eteemme vaietun janajakson ennen vuotta 1000 Itämeren historiaa.
Itseäni jäi kaivelemaan tuo maininta Birkan hävityksestä: se sankariretki aneetaan kokonaan virolisten merirosvojen tiliin vaikka saagat kertovat asialla olleen karjalaiset ja rusit yhdessä liitoutuneena.
Sitten tullaan nykyaikaisiin tutkimuksiin jossa Venäjän perustajan jälkeläisten DNA on tutkittu ja jäljet johtavat suomalaisiin juuriin eli ugrilaiseen geeneihin. (ei kirjassa mainittu)
Niitä on löytynyt ympäri Itämerta ja tietenkin eniten sieltä josta kuninkaiden piti tullakin eri Karjalasta.
Kirjan mukaan virolaisilla ja suomalaisilla oli paljon yhteistä kielen ja uskonnon lisäksi merenkulkutaito ja isot merikelpoiset veneet jotka soveltuivat hyvin myös jokiveneiksi ja saaristokäyttöön.
Ongelma argeologian kannalta on siinä ,että Itämeren itäpuolella päälliköiden veneet poltettiin ja näin ollen harvoja on löytynyt ja lännessä ne haudattiin säilyttävään mutaan.
Kirja: Jättiläisten maa.....vendien ja
5
241
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa todisteet karjalan kuninkaasta prinssi Rurikista suomalaisesta viikingistä:
https://www.familytreedna.com/public/rurikid/default.aspx?section=yresults- Anonyymi
Suomessa ei ollut vielä rautakaudella N1c -linjaa, joten ei sitä ollut Rurikillakaan. Jaksatte aina vaan tunkea toisten historiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei ollut vielä rautakaudella N1c -linjaa, joten ei sitä ollut Rurikillakaan. Jaksatte aina vaan tunkea toisten historiaan.
Sinunko historia onkin? Katso peiliin niin siitä löytyy suomalainen pallopää isoilla poskipäillä ja viirusilmillä.
Rurik on todistettu suomalaiseksi ja koko Pohjois-ja keski- Ruotsikin on ollut suomalaisaluetta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinunko historia onkin? Katso peiliin niin siitä löytyy suomalainen pallopää isoilla poskipäillä ja viirusilmillä.
Rurik on todistettu suomalaiseksi ja koko Pohjois-ja keski- Ruotsikin on ollut suomalaisaluetta.Jutteletko sinä useinkin pelin edessä itsesi kanssa yöllä klo 01:14
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22817189Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17112228Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El476017Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644882MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144815Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.213977Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843595Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1363026S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2611477- 851031