vandaalien maa.
Ihalainen monipuolisena runoilijana ja kirjailijana luo eteemme vaietun janajakson ennen vuotta 1000 Itämeren historiaa.
Itseäni jäi kaivelemaan tuo maininta Birkan hävityksestä: se sankariretki aneetaan kokonaan virolisten merirosvojen tiliin vaikka saagat kertovat asialla olleen karjalaiset ja rusit yhdessä liitoutuneena.
Sitten tullaan nykyaikaisiin tutkimuksiin jossa Venäjän perustajan jälkeläisten DNA on tutkittu ja jäljet johtavat suomalaisiin juuriin eli ugrilaiseen geeneihin. (ei kirjassa mainittu)
Niitä on löytynyt ympäri Itämerta ja tietenkin eniten sieltä josta kuninkaiden piti tullakin eri Karjalasta.
Kirjan mukaan virolaisilla ja suomalaisilla oli paljon yhteistä kielen ja uskonnon lisäksi merenkulkutaito ja isot merikelpoiset veneet jotka soveltuivat hyvin myös jokiveneiksi ja saaristokäyttöön.
Ongelma argeologian kannalta on siinä ,että Itämeren itäpuolella päälliköiden veneet poltettiin ja näin ollen harvoja on löytynyt ja lännessä ne haudattiin säilyttävään mutaan.
Kirja: Jättiläisten maa.....vendien ja
5
267
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa todisteet karjalan kuninkaasta prinssi Rurikista suomalaisesta viikingistä:
https://www.familytreedna.com/public/rurikid/default.aspx?section=yresults- Anonyymi
Suomessa ei ollut vielä rautakaudella N1c -linjaa, joten ei sitä ollut Rurikillakaan. Jaksatte aina vaan tunkea toisten historiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei ollut vielä rautakaudella N1c -linjaa, joten ei sitä ollut Rurikillakaan. Jaksatte aina vaan tunkea toisten historiaan.
Sinunko historia onkin? Katso peiliin niin siitä löytyy suomalainen pallopää isoilla poskipäillä ja viirusilmillä.
Rurik on todistettu suomalaiseksi ja koko Pohjois-ja keski- Ruotsikin on ollut suomalaisaluetta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinunko historia onkin? Katso peiliin niin siitä löytyy suomalainen pallopää isoilla poskipäillä ja viirusilmillä.
Rurik on todistettu suomalaiseksi ja koko Pohjois-ja keski- Ruotsikin on ollut suomalaisaluetta.Jutteletko sinä useinkin pelin edessä itsesi kanssa yöllä klo 01:14
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928573Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205862Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2794849Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723778- 901718
- 991282
- 47889