Ruodot pois tuoreesta kalasta?

marella

Onko jollakulla näppärä konsti? Kala olisi näppärää keittoon/piirakkaan sun muuhun, mutta ne ruodot!

3

3488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mössääjä

      http://www.puoliruokaa.net/vinkitjalinkit/fileointi.html#

      Klikkaa edelleen "Ahvenen fileointi" (kuvasarja, 9 kuvaa) ja "Lohen siivutus" (3 kuvaa).

      Muut kalalajit tottelevat aika mukavasti samoja ohjeita.

      Itse fileoin tänään siian (n. 600 g) ja nypin kyljistä pikkuruodot ruotopinseteillä. Eipä tullut sanomista mössääjättäreltä; lautasen reunat jäivät puhtaiksi kummallakin!

      • syötiin ilman ruotoja! hyvää oli!


    • Kels

      Kirjaa esiteltiin Kalamessuilla 2004, valitettavasti en muista nimeä, löytyy varmaan kirjastosta tai kannattaisi varmaan ostaakin, koska eihän niiden kalojen ruodot muuta paikkaa.

      Hyvä kirja, koska eri kaloilla ruodot kulkevat eri kohdissa. Hän oli aikinaan lastensa kanssa kilpaillut ruokapöydässä, kuka löytää enemmän ruotoja ruoasta! Näin lapsi on valpas, eikä ruodot mene vahingossa kurkkuun.

      Opettele ihmeessä perkaamaan kala ruodottomaksi. Minusta se kuuluu sivistykseen. Tuntuu oudolta, että kokit valittavat, että asiakkaat eivät osaa enää perata kalaa lautasellaan. Eri asia sitten onkin, haluaako sitä tehdä ravintolassa! Kyllä minä kotona perkaan kalan muillekin juhlapöytään, mutta arkiaterialla, pitäisi jokaisen suoriutua lohipalastaan ja annoskaloistaan ruotoineen. Ei se todellakaan ole niin vaikeaa.

      Kalalajeissa on suuria eroja ruotojen suhteen. Kuha lienee helpoin, lohikalatkin ovat helppoja, vaikeimmasta päästä onkin sitten hauki ja lahna vihneruotoineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe