Raaka-aine, joka oikeasti kannattaa esikeittää

Anonyymi

Valmistan lihat grillisavustimessa ilman esikeittämistä, mukaanlukien ribsit ja muut pitkää valmistusaikaa vaativat tuotteet. On kuitenkin yksi raaka-aine, joka kannattaa kypsentää keittämällä.

Mustekala on sitkeää keskipitkällä valmistusajalla. Pikaisesti paistettuna se ei kuulemma ehdi sitkistyä, mutta kun paistamista jatkaa se sitkistyy kunnes pehmenee jälleen 30-60 min jälkeen. Olen yrittänyt valmistaa pikaisesti paistamalla, mutta ei ole onnistunut.

Nyt kokeilin niin, että keitin 40 minuuttia mausteiden kanssa (suola,kokonaiset mustapippurit, laakerin lehdet, sitruunan mehua, valkosipuli), jäähdytin, öljysin (oliiviöljy ja valkosipuli) ja grillasin kuumalla hiiligrillillä 10 min rapeaksi. Tuli aivan loistavaa, rapea pinta, mehevä ja maukas sisältä eikä yhtään sitkeä. Tuli parempaa kuin mitä olen ravintoloissa syönyt.

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, erän palstan mielenterveyspotilas nyt kirjoittaa mitä sattuu.

      Päätettiin kokeilla hänen ohjeitaan, eli keitettiin katakarapuja 16 tuntia kola-laakerinlehti-vedessä. Sitten otettiin niihin vielä paistopinta kaasugrillissä.

      Ongelmaksi tuli sitten "Grillimamman" ohjeiden mukaan valmistettujen katkarapujen syöminen, niitä kun ei saanut otettua haarukkaan, saati leikattua. Onneksi olikäytettävissä hiiligrillin kassleria, saatiin syötyä.

      P.S. Kokeiltiin noiden katkarapujen sahaamista sitten syötyämme, meni siinä kokeilussa uuden moottorisahan terä rikki. Eli Grillimammaa odottaa nyt rikossyyte ja vahingonkauvaus oikeudenkäynti!

    • Anonyymi

      Kaksisuuntainen mielialahäiriö ei ole leikin asia. Sama koskee jakautunutta persoonaa, toinen persoona kertoo vitsin ja toinen haukkuu...ei edelleenkään naurata. Mutta jos kirjoittelu toimii terapiana, niin ei muuta kuin jatkat samalla tavalla.

      • Anonyymi

        Täälläkö se ihana kotiteollisuuskeittäjä harrastaa kirjaimellisesti keittiöpsykologiaa? Lauseissasi maistuu natriumglutamaatti.

        Höpsistä, aito grillimamma ei ole kirjoittanut tänne 10 päivään. Taitavat olla fanit asialla. Minä keitän aina ravut painekattilassa vuorokauden, lähtee se paha meren maku pois.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2390
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1661
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1556
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1508
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      904
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      841
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      55
      786
    8. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      58
      773
    9. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      765
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      725
    Aihe