Koko luustoni skannattiin 80-luvulla kerran radioaktiivisella aineella jonka nimeä en tiedä/muista.
Wikipedian mukaan yleensä tällaisessa tutkimuksessa käytetään Technetium-99m ainetta jonka puoliintumisaika on n. 6 tuntia. Pitääkö paikkansa vai onko joku muu aine mitä on ehkä käytetty 80-luvulla?
https://en.wikipedia.org/wiki/Technetium-99m#Nuclear_properties
En ihan ymmärrä muutamaa kohtaa tuolla:
"The remaining approximately 12% of 99mTc decays are by means of internal conversion, resulting in ejection of high speed internal conversion electrons in several sharp peaks (as is typical of electrons from this type of decay) also at about 140 keV (99mTc → 99Tc e−)"
"After gamma emission or internal conversion, the resulting ground-state technetium-99 then decays with a half-life of 211,000 years to stable ruthenium-99."
Tarkoittaako tuo että 12% Technetium-99m aineesta ei puoliinnukaan 6 tunnissa vaan 211.000 vuodessa muuttuen ruthenium-99:ksi? Kiertääkö suonissani siis vieläkin joku osa tuosta aineesta mikä puoliintuu vasta 211 tuhannessa vuodessa?
Onko Technetium-99m tai sen lähdeaine todellakin ydinreaktorista peräisin?
Luuston kuvauksesta on kai saanut n. vuoden ylimääräisen säteilyannoksen, onko tällä mitään merkitystä enää, pitäisikö asia mainita jos esim. röntgenkuvauksia aiotaan tehdä? Tshernobylin räjähdyksestäkään ei ollut vielä montaa vuotta kun jouduin tuohon kuvaukseen.
Gammakuvaus, puoliintumisaika ym.
Anonyymi
1
228
Vastaukset 1
Tuossahan se on sanottu melkein sivun alussa:
" The relatively "short" physical half-life of the isotope and its biological half-life of 1 day (in terms of human activity and metabolism) allows for scanning procedures which collect data rapidly but keep total patient radiation exposure low."
Tuo "biological half-life of 1 day" tarkoittaa että aine on kyllä käytännössä poistunut jo aikaa sitten, muutaman viikon kuluessa siitä kuin se on sinuun laitettu, luonnollista tietä niinkuin sanotaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202532Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101230- 1081042
- 721018
- 98976
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88874- 101852
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34781