Eikö Suomesta saa enää makeita vesimeloneja?

Anonyymi

Kaikki mitä olen viimeaikoina ostellut ovat maistuneet täysin mitäänsanomattomalle. Olisi kiva herkutella aidolla makealla vesimelonilla, mutta en enää keksi miten varmistan, etten osta "sutta". Kaikki konstit vesimelonin kypsyyden testaamiseen on kokeiltu ja luulen ettei tässä edes ole kyse kypsyydestä vaan kaikki melonit ovat ei-makeaa lajiketta tai jotain, koska halvempia (ahneus).

6

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt loppui melonien ostelu! En ole tänä kesänä syönyt vielä ainuttakaan makeaa vesimelonia, kaikki samanlaisia tasapaksua mautonta geenimuunneltua p***aa.

      Pitäkää tunkkinne.

    • Anonyymi

      Tästä voi taas kiittää EU:ta joka suuressa viisaudessaan kielsi siemenellisten (=makeiden) melonien myynnin tukehtumisvaaran takia.

      • Anonyymi

        Höpö höpö.

        Siemeniä sisältäviä meloneja saa palana kaupasta. Kokonaiset, usein tarjoustuotteena myytävät melonit, ovat usein näitä kurkun makuisia.


      • Anonyymi

        Eilen sain ostetuksi kai minivesimeloneita suuremman melonin K-supermarketista (Forssa). Se oli espanjalainen ja kohtalaisen makea, mutta ei sentään kai sellainen, mitä joskus 70-luvulta tuotiin kaukaa NL:n alueelta. Arbuusit olivat todella hyviä.

        Voisiko makeutta vähentää sekin, että jotkut vesimelonit ovat raakoja? Senkin pystyy kuulemma jotenkin testaamaan. Muistelin, että painetaan melonia päästä ... en ole nytkään varma miten se testataan. Varmaan löytyy ohjeet netistä.


    • Anonyymi

      Ostakaa kilo sokeria samalla niin on makeaa.aaa.

    • Anonyymi

      Ei kai saa, kun K ja S tuovat halvimmat saattavissa olevat jäännöseräät maahaan. Mm. Espanjassa saa ihanan makuisia meloonia ihan supermarketin pöydältä, mutta näistä joutuu suomalainen kauppias maksamaan enempi.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      119
      4807
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4498
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1942
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1711
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1472
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1239
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      371
      1195
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1135
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      998
    Aihe