Lämmin talvi tulossa taas! JES!

Anonyymi

Lämmin talvi tulossa koko Eurooppaan ja erityisesti Suomeen!

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/imagesInd3/euT2mSeaInd6.gif

Ai että minä niin nautin, kun talvella ei ole kylmää, pakkasta tai lunta! Eikä liukasta! Eikä tarvitse tarpoa lumessa eikä tehdä lumitöitä! Ja pienentää sähkölaskua! Sellainen on todellinen luksustalvi näillä leveyksillä!

5

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Talvesta nyt ei osaa vielä kukaan sanoa, vaikka onkin kiva kesä, kun ei ole tukahduttavaa hellettä.

    • Anonyymi

      1-2 astetta keskimääräistä lämpimämpää? Tulee lunta ja pakkasta.

      • Anonyymi

        Sitä minäkin.

        Käki ei ole kukkunut juhannuksen jälkeen täällä päin, joten tulee kunnon talvi. Jos käki kukkuu juhannuksen jälkeen, tulee leuto talvi.

        1-2 astetta normaalia lämpimämpää ei ole vielä mitään, vrt. esim. -20 ja -22 Celsiusta. Vaatetus ei vähene tuolla lämpötilaerolla.


    • Anonyymi

      Paskamainen talvi, jos tulee lämmin talvi.
      Se tietää räntäsadetta, joka tarkoittaa raskaita lumikuormia katoille.
      Viime talvena, kun pyrytti sellaista lumiloskaa ja aamulla oli maassa 20-25cm kerros tuota paskaa, niin oli todella raskasta sitä lumikolalla työntää.
      Ei päässyt etenemään, kuin metrin verran, niin lumikolassa oleva loskalumi painoi niin paljon, ettei sitä jaksanut mihinkään työntää ja lumitöihin tuhraantui yli tunti pienellä pihalla.

    • Anonyymi

      Lämmin talvi tarkoittaa pohjoisenpaan suomeen runsaasti lunta. Itse ottaisin mieluummin pakkaset.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      222
      5494
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5064
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4871
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      125
      2108
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1817
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1677
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      34
      1676
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1597
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1333
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1307
    Aihe