Mörnerin esitykset ovat vakuuttavia

https://m.youtube.com/watch?v=dZ36ded2Wc0

EIKE - Europäisches Institut für Klima und Energie

Hieno esitys Nils-Axel Mörneriltä jälleen. Ilmastotutkimus pitäisi olla enemmän kokeellista, kenttätyötä, jolla saadaan oikeita havintoja, sen avulla faktat kuntoon. Eikä niin että vedellään hatusta revittyjä malleja ja manipuloidaan satelliittidataa.

Esimerkiksi yksi tulos on että IPCC:n ennustama merenpinnan nousu useilla metreillä vuosisadan loppuun mennessä on täysin mahdotonta, kun vertaa siihen miten hitaasti vedenpinnan nousu tapahtui viime jääkauden jälkeen, kun jää suli pois vauhdilla.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuo on silkkaa uskonruhanrikkomista, jumalanpilkkaa ja kerettiläisyyttä. Eipä luulisi denun noin törkeätä nykypäivänä julistavan. Varmaan on akuankkalinkkikin käytössä.

Äänestä

Siitä vaan kumoamaan tuota. Jönssi voi unohtaa akuankan ja varpujutut ja esittää vaihteeksi jotain faktaa eikä vain ennustuksia.

Äänestä

Ei IPCC ennusta mitään. IPCC:n tehtävä on ylläpitää luetteloa oikeauskoisille seurakuntalaisille luettavaksi sallituista julkaisuista.
IPCC on kardinaalikollegio, joka tulkitsee Erehtymätömän Ilmastopaavin ilmoituksia.

Äänestä

Mörnerin jutut ovat edelleen yhtä uskottavia kuin aiemminkin. Katsokaa tuo toinen keskustelu jonka otsikko on "Korallit eivät valehtele".

Äänestä
  • Keskustelun mukaan Mörner ei ole julkaissut väitteitään tiedelehdessä. Ne ovat siis mielipiteitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Keskustelun mukaan Mörner ei ole julkaissut väitteitään tiedelehdessä. Ne ovat siis mielipiteitä.

    Mörner on pätevämpi antamaan lausuntoja merenpinnan tasosta kuin 99 prosenttia niinkutsutuista ilmastotiedemiehistä.

    Nils-Axel Mörner (born 1938) is the former head of the paleogeophysics and geodynamics department at Stockholm University. He retired in 2005.

    Mörner has published books and papers on the interaction among isostasy and eustasy, the oscillating regional eustatic curve of NW Europe, the changing geoid concept, the redefinition of the concept of eustasy, the dynamic-rotational redistribution of oceanic water masses, and the interchange of angular momentum between the hydrosphere and solid Earth. His publications span over thirty years. His most cited paper has been cited about 400 times in early 2017.

    Äänestä

  • In 2000 he launched an international sea level research project in the Maldives which claims to demonstrate an absence of signs of any on-going sea level rise. Despite President Gayoom having spoken in the past about the impending dangers to his country,[17] the Maldives, Mörner concluded that the people of the Maldives have in the past survived a higher sea level about 50–60 cm (1.6–2.0 ft), and there is evidence of a significant sea level fall in the last 30 years in that Indian Ocean area.[18][19] However, these conclusions were disputed by due to lack of known mechanism for a fall in sea level and lack of supporting evidence.[20]

    In an interview in June, 2007, Mörner described research he had done in the Maldives that had been reported in the documentary Doomsday Called Off.[21] Specifically, he mentioned a tree he had discovered growing close to the shoreline as evidence to support his claim that sea level had actually fallen rather than risen. He also alleged that the tree had been deliberately destroyed by a group of Australian researchers who were promoting the IPCC view that sea level was rising.[22]

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://m.youtube.com/watch?v=dZ36ded2Wc0

EIKE - Europäisches Institut für Klima und Energie

Hieno esitys Nils-Axel Mörneriltä jälleen. Ilmastotutkimus pitäisi olla enemmän kokeellista, kenttätyötä, jolla saadaan oikeita havintoja, sen avulla faktat kuntoon. Eikä niin että vedellään hatusta revittyjä malleja ja manipuloidaan satelliittidataa.

Esimerkiksi yksi tulos on että IPCC:n ennustama merenpinnan nousu useilla metreillä vuosisadan loppuun mennessä on täysin mahdotonta, kun vertaa siihen miten hitaasti vedenpinnan nousu tapahtui viime jääkauden jälkeen, kun jää suli pois vauhdilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu