En oikea filatelisti

Anonyymi

Nyt ymmärsin mikä minua eniten vaivaa postimerkkien keräilyssä, ns. virallisten arvostusten mukaan.

Tuskin on mitään harrastuksen muotoa, jossa ihminen ei keksisi ruveta kilpailemaan. Vaikka keräilyssä ei järkeä ole lähtökohtaisestikaan (maksaa omaisuuksia materiaalikuluiltaan mitättömistä suttuisista kellastuneista paperilapuista), niin vielä vähemmän sitä on lajissa kilpailemisessa.

Se on toki selvää, että kokoelmaa on mukava näyttää kiinnostuneille ja järjestetään näyttelyjä. Mutta se kilpailu? Urheilussa kilpailun ymmärrän, koska se vaatii taitoa joka syntyy harjoittelun tuloksena ja myös lahjakkuutta. Urheilu- tai vaikkapa ammattitaidon suorituksia voi mitata absoluuttisesti pituuden tai painon tms. yksiköin mutta mites keräilysuorituksen laadun arviointi? Jos ajatellaan, että näyttelykokoelma on kuin taideteos, jonka taiteellisen vaikutelman voi laittaa paremmuusjärjestykseen ja palkita niin voidaan pitää ajatusleikki siitä, että ryhmä kuvataiteen tuomareita menisi Helsingin Ateneumiin ja arvioisi palkintosijat kolmelle "parhaalle" taululle? Kuinka absurdia?

En siis ymmärrä, miksi postimerkkien näyttelykelpoisen kokoelman kerääminen tekisi ihailtavaksi sankariksi - eihän vaadi kuin paljon joutilasta aikaa ja rahaa? Ehkä jotain perussivistystä ja kielitaitoa, näyttelykokoelmaan liittyvän "tarinan" keksimiseen.

Kilpailkoon ken haluaa ja miten haluaa, mutta pahoin pelkään että se myös määrittää keräämistäni, vaikken haluaisi. Kilpailulla pitää tietysti olla jotkut säännöt mutta on ilmeistä, että niiden mukaan arvotetaan että mikä on "oikeaa" harrastamista, mikä ei. Kilpailun muokkaamat säännöt kohteiden "oikeellisuudesta" ts. arvokkuuksista voi olla jonkinlainen mafia tai kartelli, joka määrittää kokoelman arvon (rahallisen). Arvottomuuden, vaikka kokoelmasi olisi itsellesi kuinka arvokas. Olisiko sattumoisin niin, että ne ovat "oikeita" arvokkaita keräilykohteita, joita kilpailutuomarit itse keräävät?

Otetaan nyt esimerkiksi nuori ihminen, joka koirien ystävänä takia innostuu koira-aiheisten merkkien keräämisestä. Kerää niitä innolla säiliökirjaan tai kansioon. Kuulemma tämähän ei kerhoissa riitä, kun "oikeat" filatelistit lähinnä tuhahtavat ja rupeavat suosittamaan, jos ei painostamaan keräilemistä näyttelykokoelmien ja kilpailun säännösten mukaisiksi. Joka vaatii myös rahallisia panostuksia. Jotta nuori saataisiin jatkamaan harrastamisessa, auttaako se häntä, vai tappaako orastavan innostuksen?

Inhimillinen tarve on hankkia hyväksyntää ja arvostusta kanssaihmisiltä ja jotkut joilla on pelimerkkejä riittävästi pystyvät toteuttamaan sitä postimerkkeilyssä kilpailun kautta. Mukana saattaa olla tarvetta rehennellä varakkuudellaan, näyttämällä että kuinka monta kymppitonnin soikiomerkkiä näyttelykokoeelmaansa sai.

Olen siis tuomittu olemaan "ei oikea filatelisti" koska en kilpailua ymmärrä. Minulla on perusteita kettuilla tästä niille oikeille filatelisteille, koska heidän halveksuntansa tulee esiin säännöllisesti, jos ei suoraan niin rivien välistä.

6

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joka asiasta voi ottaa herneen nenään, näköjään. Itse aloitin keräilyn joskus 70-luvun alussa. En ole koskaan tuntenut mitään tarvetta kilpailla asiasta, vaikka materiaalia olisi moneenkin näyttelykelpoiseen kehykseen.
      En kerää päteäkseni tai kilpaillakseni jonkun toisen kanssa. Kerään koska pidän keräilystä ja historian tutkimisesta ja paikallishistoria on aina kiinnostanut. Filatelia antaa yhden näkökulman historiaan, kortit, kirjeet ja muut lähetykset kiinnostavat.

      • Anonyymi

        En minä kysellyt motiiveja keräilyyn tai väittänyt etteikö siitä opi ja sivisty. Totesinpa, että keräilystä mitaliprenikoiden jako ei ole minusta mielekästä ja yritin perustella.

        Olen vain kohdannut tilanteita jossa minulle väitetään, että tämä keräily on laadukasta, tuo minun ei. Ja minun pitäisi jotenkin kehittää harrastustani, ilmeisesti jonkun toisen sanelun mukaan.


      • Anonyymi

        Ongelma on ihan omasi, suurin osa keräilijöistä ei koskaan osallistu näyttelyyn, eikä mihinkään kilpailuun. On monta motiivia kerätä, joku haluaa kerätä ja esitellä kokoelmaa sekä osallistua kisoihin, näiden henkilöiden tulisi ottaa opiksi kun neuvotaan, muuten kaivattu menestys jää saavuttamatta. Kuulut ilmeisesti tähän ryhmään, mutta et ole valmis siihen että sinua neuvotaan?
        Itse en kaipaa muiden neuvoja, enkä julkisesti esittele kokoelmaani.


      • Anonyymi

        Mikä on sitten keräilyssä rahassa mitattuna? Keräilykohteita kun pitää hankkia rahalla. Arvokasta on se, mitä kilpailusäännöissä määritetään arvokkaaksi.

        Elämäntyönä kerätyn arvottoman kokoelman perikunta heittää paperinkeräykseen.


    • Anonyymi

      Minä olen keräillyt myös merkkejä lapsuudesta lähtien, nyt n. 50 vuotta. Välillä aktiivisemmin ja välillä taas vuosia kun kokoelmat ovat olleet vain kaapissa. Keräilen ja järjestelen niitä ihan sen mukaan kuin sattuu huvittamaan.
      Säiliökirjoissa suurin osa, useita maakokoelmia. Nyt olen kiinnostunut eri aiheista, kun löytyy kauniita merkkejä enemmän. En minä niitä missään esittele enkä vertaile, harrastan yksin ja ihan omaksi ilokseni. Toki joskus on hauskaa vaihtaa ajatuksia ja merkkejäkin muiden kanssa.

    • Anonyymi

      Jatkan vielä...
      En minäkään tiedä olenko oikea filatelisti😳
      Mitta sillä ei ole merkitystä minulle.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      151
      1853
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1731
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      35
      1487
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      196
      1198
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      94
      1185
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1106
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      354
      992
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      859
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      821
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      816
    Aihe