Miksi joku haluaisi olla sinkku

Anonyymi

Toisinaan sinkut loukkaantuvat siitä kun tutut kyselevät miten mies-/naismarkkinoilla menee. Kysymys kuulemma halventaa sinkkuja, ihan kuin olotila olisi jotenkin epätyydyttävää vaikka närkästyjien mielestä olotila olisi vapaaehtoista.

Ainakin silmämääräisesti arvioiden sinkut-palstan suosituin keskustelunaihe on parisuhteet, kumppaniehdokkaat ja kaikki pariutumiseen, suhteiluun ja perhe-elämään liittyvä jutustelu. Eikö tuo kuitenkin viittaa siihen että sinkkuelämä koetaan puolittaiseksi elämäksi?

Jos palstalla on vannoutuneita sinkkuja, niin olisi kiva kuulla miksi haluette olla sinkkuja.

16

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmiset yleensä loukkaantuvat, jos tonen utelee henkilökohtaisia asioita. Siitä voi ehkä ottaa opikseen ja lopettaa toista loukkaavat kyselyt?

      En ole vannoutunut sinkku, vaihtaisin sinkkuuden kyllä parisuhteeseen, saatan silti ajatella, että kaikki nyt vaan eivät halua pariutua, ainakin jos on uskominen ihmisten kertomuksia.

      • Anonyymi

        Varmaan just noin. Ihan sama kuin urheilijalta kysyisi epäonnistuneen suorituksen jälkeen "miltä nyt tuntuu?".


      • Anonyymi kirjoitti:

        Varmaan just noin. Ihan sama kuin urheilijalta kysyisi epäonnistuneen suorituksen jälkeen "miltä nyt tuntuu?".

        Sitä kysymystä minäkin aina ihmettelen. Saattaisin kyllä itse sanoa, että on niin prkleen hyvä tunnelma!
        :)


    • Anonyymi

      Minusta on parasta elää sinkkuna vapaaehtoisesti. Minä tulen ahdistuneeksi liiasta ihmisten läsnäolosta. Töissä olen asiakaspalvelussa (ammattiminäni, rooli) mutta vapaa-ajallani heti töistä lähdettyäni en halua nähdä ketään saatikka elää jossain parisuhteessa. Olen myös introvetti ja se helpottaa elämääni. Osaan kyllä elää ihmisten kanssa. Siinä on syytä elää sinkkuna. M52.

      • Anonyymi

        Mitä sinkkuus edustaa sulle? Määritteleekö se sinut kuten vaikkapa ammattisi tai sukupuolesi saattavat tehdä?


      • Anonyymi

        Sinkuus edustaa sitä, että olen sinkku ihminen ja elän sinkkuelämää. Ostan pienempiä pakkauksia ja matkustan vuosittain ulkomaille lomalle. Vähän outo kysymys.


    • Anonyymi

      Samahan tuo on jos ihminen on työtön, sanopas jollekin että on tyytyväinen olemiseensa eikä edes välitä etsiä töitä.

    • Anonyymi

      Ei kukaan halua elää yksin mutta on pakko koska ulkonäkö ei riitä saamaan parisuhdetta vastakkaisen sukupuolensa kanssa. Myös raha vaikuttaa, jos on köyhä työtön niin miehen on todella vaikea löytää naista joka huolii työttömän. Mies kyllä huolii työttömän naisen.

      • Anonyymi

        Miten niin ei halua? Onko parisuhde joku vankila johon pyritään vaikka väkisin?


      • Anonyymi

        Ja kun vielä se työtön mieskin on nirso ettei kelpuuta rumaa naista.


      • "Ei kukaan halua elää yksin mutta on pakko koska ulkonäkö ei riitä saamaan parisuhdetta vastakkaisen sukupuolensa kanssa. Myös raha vaikuttaa, jos on köyhä työtön niin miehen on todella vaikea löytää naista joka huolii työttömän. Mies kyllä huolii työttömän naisen."

        Noinko se sinun kohdallasi menee?


    • Anonyymi

      Joskus ja usein käykin niin, ettei heitä näy jopakymmeniin vuosiin tutun loukkaajan jälkeen.

    • Anonyymi

      Vastasin juuri toisessa ketjussa saman asian. Minulla oli kavereita viimeksi lapsena. Suhteita ei ole ollut ainuttakaan, mutta en kärsi yksinäisyydestä joten olen tältäosin joko poikkeava tai vain erittäin sopeutuva luonne.

      Toki joskus mietin olisiko parisuhteessa parempaa, mutta minulle oikeanlaisia kumppaneita tuskin kasvaa puissa. Todennäköisesti kaikki menisi vain huonompaan itselleni väärän kumppanin kanssa, enkä tarvitse ketään "kunhan nyt on joku"-periaatteella. Jos en löydä sielunkumppania, minun lienee parempi olla yksin.

      Työpaikalla huomattavasti nuorempi nainen antoi aika vahvoja vihjeitä, mutta hän oli superekstrovertti, voimakas luonteinen ja mahdollisesti myös yhtä materialistinen, että olisi ollut järjetön virhe minulta sekaantua ja pysyin täysin passiivisena. Eikä sugadaddyily ylipainoisten tyttöjen kanssa ole muutoinkaan minun juttuni.

      Sanottakoon vielä, että kun sukuni kautta tunnen "menestysteologiaan" hurahtaneita, vaikken itse mikään uskovainen olekaan, kyseisen ihmistyypin oppii tunnistamaan myös ihan arkielämässä. Tämä työkaveri oli kuin klooni pullukasta uskisserkustani, jolle raha, menestys ja valta on jumalan rakkauden osoitus. Minulla oli päässä täysi palohälytys päällä, kun alkoi vihjailemaan ettei vahingossakaan erehtynyt mukaan.

      • Ei kai se parisuhde kovin auvoista olekaan periaatteella, että kunhan nyt on joku. Viisauttahan se on, että panostaa suhteeseen ja etsii itselleen sopivan avun.


    • Anonyymi

      Oletko kenties jonkin sortin idiootti? Mies haluaa naisesta varsinkin yli 25v naisesta pallon jalkaansa mielestäsi syystä että?

    • Anonyymi

      Molemmissa on puolensa, olla sinkku tai olla parisuhteessa, itselleni elämäntilanteen vuoksi on nykyisin helpompi olla sinkku. Ja jos parisuhde tuo tullessaan vain lisää huolia niin miksi haluaisin, toki en kiellä etteikö hyvässä suhteessa toisesta toiselle olisi ollut minulle suurikin apu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      344
      7736
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      79
      5316
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3317
    4. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3295
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      80
      2123
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      1962
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      222
      1891
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1656
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1578
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      94
      1570
    Aihe