itä kylmä Länsi kuuma

Anonyymi

suomes ja Euroopas.harvinaista...venäjän puolella ole pahemmin hellettä nähty ainakaan Moskovasta pohjoiseen länteen etelänkään.....


ohittivatko Siperia tuulet Suomen tänä kesänä?

4

217

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sääennusteet eivät tiedä mistään mitään. Tänään piti viiletä, mutta paahtava helle vaan jatkuu täällä Keskipohjanmaan rannikolla.
      Ei se mitään auta varjon 24 asteen lämpö, jota ennustettiin, kun todellisuudessa kuumaa on päälle 30, kun aurinko porottaa ja tekee säästä tukalan kuumaa.
      Täällä kylmää säärintamaa ole nähtykään tänään, vaan samanlainen kuuma käristyskupoli tänäänkin käristää.

      • Anonyymi

        Ilmatieteen laitoksen ennusteet on muutenkin p*rseestä.
        Lämpötila mitataan varjossa ja ilmoitetaan lämpötilan tuntuvan samalta tai alemmalta.
        Kuka varjossa edes saa olla, jos on ulkona.
        Todellisuudessa lämpötila tuntuu aina siltä, mikä on korkein lämpötila eli auringon puoleta mitattuna, jota ilmatieteenlaitos ei harrasta, vaikka se on ainoa todellinen lämpötila, johon altistutaan.
        Miksi ilmatieteenlaitos ilmoittaa sitten uv-indeksejä ja antaa uv-varoituksia, kun ei uv-säteily sinne varjoon edes pääse, josta ilmatieteen laitos mittaa lämpötilat.


    • Anonyymi

      auringossa (puolella) on yli puolet lämpösempää kuin varjossa

    • Anonyymi

      Tuo johtuu ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta. Ennen oli asiat päinvastoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2479
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      965
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      806
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      741
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      734
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      654
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      595
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      576
    Aihe