Kemioiden kohtaaminen

Rakastuneiden välillä sanotaan olevan kemiaa. Myös työyhteisössä voi kemiat kohdata ihmisten kesken ja syntyä uusia innovaatioita. Onko tämänlaiseen kemiaan jotain kaavoja tai tutkittua tietoa? Onko tällä jotain tekemistä feromonien kanssa kenties?
10988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Mikä olisi siinä tapauksessa rakkauden formula? Ja voisiko joku huippumisu kuten Sofia Belort rakastua 55-vuotiaaseen työttömään rakennusapumieheen, joka asuu kunnan vuokrayksiössä, jos feromonit kohtaavat oikeassa kulmassa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä olisi siinä tapauksessa rakkauden formula? Ja voisiko joku huippumisu kuten Sofia Belort rakastua 55-vuotiaaseen työttömään rakennusapumieheen, joka asuu kunnan vuokrayksiössä, jos feromonit kohtaavat oikeassa kulmassa?

    Huippumisut aistivat paremmin platinaluottokorttien ja kalliiden uusien autojen nahkapenkkien tuoksut kuin feromonien. Niiden aistit ovat niin virittyneet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huippumisut aistivat paremmin platinaluottokorttien ja kalliiden uusien autojen nahkapenkkien tuoksut kuin feromonien. Niiden aistit ovat niin virittyneet.

    Platina toimii katalysaattorin osana, joten platinakortti on katalyytti ja siksi toimii niin hyvin. Pankkitilin saldolla ei ole mitään merkitystä, kun huippumisu etsii tosi rakkautta.

    Äänestä

Mul kun meinas tulla kemiaa, mutt toi palstahaukul on noi taisteluns kesken. Ei oo menny sinuiks sen kaa.

Äänestä

Se on hurja ja voimakas tunne, kun kemiat kohtaa. Harvinaista.
Antakaa armoa feromonit!

Äänestä

Ainakin seksuaaliseen halukkuuteen liittyy testosteroni ja estrogeeni. Jos nämä viedään pois, ei seksuaalista vetovoimaa synny, eikä näin ollen tule seksuaalista tarvetta lähestyä toista ihmistä.

Dopamiini, noradrenaliini ja serotoniini ovat olennainen osa aivojen motivaatio- ja palkitsemisjärjestelmää, joiden puute/ylituotanto selittää jopa riippuvuutta. Ihmisen aivokemia voi johtaa riippuvuuteen toisesta ihmisestä.

Oksitosiini ja vasopressiini vaikuttavat myös tunteisiin voimakkaasti.

Mutta aivan eri asia on, miten näiden hormonien erittymistä säädellään. Kieltämättä miehen pankkitilin saldolla / sosiaalisella asemalla / kuuluisuudella on jokin merkitys myös siihen, mitä hormoneja nainen alkaa erittämään kiihottuakseen.

Vaaran tunne nostaa adrenaliiniryöpyn, joka kiihottaa joitakin naisia. Siksi murhaajilla on aina satoja naispuolisia ihailijoita, jotka pyrkivät vierailemaan vankilassa itselleen ennestään tuntemattoman murhaajan tykönä päästäkseen harrastamaan seksiä tämän kanssa.

Äänestä

Ihastua voi eri ihmisiin mutta toisen ihmisen tuoksu vaikuttaa seksuaaliseen kiinnostukseen. Näin olen itse kokenut ja hyvin harvoin tuoksu on sopinut omaan nenään niin että sillä on ollut siihen merkitystä.

Äänestä

Jos haluaa pysyä sinkkuna, niin suihkaus ammoniakkia ja metyylimerkaptaania luo saman efektin, joka pitkäaikaistyöttömällä köyhällä on Sofia Belorfiin.

Äänestä

Mikä mahtaa olla Dannyn salaisuus? Onko Dannylla kemian tutkinto takataskussa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Rakastuneiden välillä sanotaan olevan kemiaa. Myös työyhteisössä voi kemiat kohdata ihmisten kesken ja syntyä uusia innovaatioita. Onko tämänlaiseen kemiaan jotain kaavoja tai tutkittua tietoa? Onko tällä jotain tekemistä feromonien kanssa kenties?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu