Kylmä sää jatkuu.
Ilmastonmuutos on peruttu
12
160
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaisi sinun tutustua ilmastonmuutokseen hieman syvemmin, kun ymmärryksesi siitä näkyy olevan aika kevyellä tasolla.
- Anonyymi
Tänä kesänä oli hellepäiviä aika vähän, asunto kun on puiden varjossa niin en hellepäivistä tiedä mitään.
- Anonyymi
Vai että oli hellepäiviä sinun mielestä vähän kun asunto on puiden varjossa..Jos järjen juoksu on tätä luokkaa kannattaa varmaan pitää ajatukset itsellä. Ja rohkenen epäillä että useimmat eivät ole samaa mieltä kanssasi, hellepäiviä ei näkynyt..senkin olmi.
- Anonyymi
Noita vielä löytyy jotka sotkee ilmastonmuutoksen ja päivän sään keskenään.
- Anonyymi
Niinpä on. Joskus kesällä on viileää, joskus taas lämmintä Joskus kesällä on kuivaa, joskus taas sateisempaa. Talvella taas joskus on lauhat ilmat, mutta joskus on paukkupakkaset. On myös talvia että lunta vähän, mutta myös joskus vastaavasti talvia että lunta on paljon. Näin se on mennyt vuosisatoja, on ollut historian mukaan jos voi historiaan voi luottaa jääkausikin.
Mutta se on kaikista höperintä löpinää että ihminen jotenkin voisi vaikuttaa ilmastomuutoksiin, ne tulee ja menee jos on tullakseen. Jos tuo jääkausi pitää paikkansa niin olisi kiva tietää miten maapallolla silloin oleilleet sai sen aikaan omalla toiminnallaan. Toki ei sekään ole fiksua ihmisten ja luonnon kannalta kun jostain viedoilta näkee kun kuorma-auto kippaa jokeen samanlaisen lastin mitä täällä muutama vuosikymmen sitten kaatopaikoille. Mutta tuollaiset asiat on Suomessa nykyään ihan hyvässä hoidossa ja niistä kuten ilmastomuutoksesta vouhotus on ihan turhaa Suomessa. - Anonyymi
On se kumma kun tuo lentäminen, joka on 2,5% CO2 päästöistä, on niin paha.....
Puolet tuostakin tulee sotilaskoneista rahdista.
-Matkailu on pahasta , mutta lapin turistit ovat hieno juttu
-Samalla CO2 päästöllä käyn 2 kertaa lentäen keskieuroopassa , kuin jos käyttäisin 3h / vrk suoratoistopalveluja ( joka on hienoa ja modernia , ei koskaan tylsää hetkeä)
-Älykodit on hieno juttu ja kotitalouksien sähkönkulutus sen kuin kasvaa
-Hehkulamppuni on huono , mutta sähköautoni on mainio
-Kaasuauto on oiva , mutta maakaasun käyttö voimaloissa on pahasta (vaikka hyötysuhde olisi 90%)
-Enpä tee itekkää asialle yhtään mittää, mutta toivon että päättäjät ottaisivat viimeinkin vastuun.....
- Anonyymi
Ilmasto on määritelmänsä kukaan säätilastoista laskettu 30 vuoden keskiarvo. Edes monivuotiset vaihtelut säässä eivät näy ilmastotilastoissa vaan keskiarvoistuvat pois.
- Anonyymi
Kylmät oli yöt tänä kesänä.
- Anonyymi
Näin se menee.
Viime kesän helteet olivat ilmastonmuutoksen aiheuttamia ja tämän kesän kylmyys vain sään vaihtelua.Heinäkuu oli globaalisti lämpimin, mitä ikinä on mitattu. Yksittäisen alueen säätilasta ei kannata paljoa johtopäätöksiä vetää.
- Anonyymi
agnoskepo kirjoitti:
Heinäkuu oli globaalisti lämpimin, mitä ikinä on mitattu. Yksittäisen alueen säätilasta ei kannata paljoa johtopäätöksiä vetää.
Tyypillisesti keskusteluissa yritetään sekoittaa keskenään paikalliset sään vaihtelut ja globaali ilmasto. Näin mikä tahansa sääilmiö mukamas muuttuu ilmastokeskustelun kannalta todistusvoimaiseksi.
Globaali ilmasto on 30 vuoden keskiarvo koko maapallon säätilastoista.
Paikallinen ilmasto on samainen 30 vuoden keskiarvo paikallisen sään tilastoista
Globaali ilmasto ja paikallinen ilmasto voivat muuttua eri lailla ja jopa eri suuntiin. Eurooppa lämpenee, Suomi saa Siperian kylmät tuulet.
Paikasta riippuen sää voi vaihdella vuositasolla hyvin voimakkaasti, josta syystä johtuen pidemmän ajan muutokset ilmastossa saadaan esille vasta vuosikymmenien ajalta laskettuja keskiarvoja tarkastelemalla. - Anonyymi
Jos on yksi kuukausi lämmintä, niin kyllä se välittömästi todistaa ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen. Yksi viileä kuukausi näkyy vasta joskus kolmenkymmenen vuoden kuluttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869