Tekoäly - koneoppiminen. Jos ja kun katsoo pintaa syvemmälle näitä kahta vaikka pelkästään Suomessa niin tulee sekä itku & nauru sekä myötähäpeä.
Näitä 'myyvät' yritykset tai tahot ovat tietävät itse myös sen ettei se ole AI:ta eikä edes alkeellista sellaista. Koneoppiminen:) On palattu Vic 20 aikaan.
Ei uskoisi, jos ei itse vierestä näkisi miten raakile AI on, mutta miten sitä myyvät uskovat siihen tietämättä mitä tapahtuu siinä, jotta 'kone' oppii. Käytännössä ohjelmaan syötetään mitä sen halutaan tekevän niin kuin on tehty siten ensinmäisen tietokoneen ajoista lähtien. Myyjät/edustajat puhuvat sopivilla termeilläintituutio, algoritmi, kubes jne tuntikausia suut vaahdossa ja aina joku uskoo sen enempää tajuamatta. Kun myyntiä ei tule muuttuu asiakassuhde *yhteistyöksi*, jossa asiakas määrittää mitä haluaa AI tai koneopin tuovan. Toimittaja tekee jonkun kömpölön ***neuroverkon*** , joka on hieno nimi, mutta siihen se jää eli muodostaa yhteyden asiakkaan ja yrityksen pilveen, joka ****louhii****, et on hauska nimi, mutta hakee tietoja perustuen mitä halutaan:) no sitten tehdään valmiista pohjasta kaaviot ja ihastellaan kuinka monta kertaa on esim haettu sanaa asperini tai ruokalista yms.
ja edessä on hienot kaaviot ja ratkaisuvaihtoehdot. Kaikeille tälle on isketty hintalappu tietysti ja ei mitään halpaa. Hävettää ja naurattaa. Valot päälle ja myydään se sellaisena mitä se on eli raakile ja nimi ei ole AI.
Tekoäly - ja koneoppi
6
147
Vastaukset
- Anonyymi
"Käytännössä ohjelmaan syötetään mitä sen halutaan tekevän niin kuin on tehty siten ensinmäisen tietokoneen ajoista lähtien. "
Et taida oikeasti tietää ja tuntea koneoppimiseen käytettyjä algoritmeja? Ota ensin selvää miten GA, neuroverkot, jne. Toimivat. - Anonyymi
Ei ole olemassa neuroverkkoja. Ibari voi sylkeä mitä sanoja tahansa se ei muutu vaikka kuinka sitä selittäisi siellä Munkassa. Vitsi koko tekoäly. Tiedäkö missä sitä on oikeasti ja ollut jo kauan ? ja tehty $
Ota selvää GA, mikä vitsi 😙 - Anonyymi
Tekoäly on scifiä. Laitteeseen voidaan ohjelmoida huippudesignia oleva ohjelma ja asentaa sensoreita, jotka lukee ympäristöä, jotka suorittaa lukemisen perusteella sille sopivia ohjelmanpätkiä, eli reaktioimitointeja. Tekoälyyn on todellakin matkaa vielä ja paljon. Ja lopulta tekoäly kuitenkin vain simuloi ihmismäistä käytöstä, joka voi ikävä kyllä luoda harhan tietoisuudesta. Synteetti ei tule koskaan omaamaan sellaisia ominaisuuksia, että se tiedostaisi itsensä. Mutta tietenkään tekoälyn tietoisuutta ei pystytä ikinä toteamaan ja todistamaan.
Eikä ihmisen tietoisuutta pystytä siirtämään keinotekoisiin aivoihin. Ehkä muistot opitaan joskus kopioimaan ja siirtämään ne keinoaivoihin, mutta alkuperäinen tietoisuus ei kuitenkaan jatka olemassaoloaan, eli turha elätellä toivoa ikuisesta tietoisuudesta.- Anonyymi
Kyllä tämä nykyinen tekoäly lienee oikeaa vaikka alkeellista sellaista. Puolijohdetekniikka edistyy ja prosessointipiirit kehittyvät. Nyt alkeellista tekoälyä voidaan mahduttaa jo valvontakameran sisään:
https://etn.fi/index.php/13-news/10859-valvontakameran-tekoaly-tunnistaa-pian-kohteet-itsenaisesti
Hieman samaan tapaan monen eliön silmään integroituneet hermosolut tekevät jonkunlaista informaation esiprosessointia, myös ihmisellä. Sirkkaäyriäisellä esiprosessointi on jo tehokkaampaa:
Silmät esikäsittelevät visuaalista informaatiota, jotta aivot voisivat reagoida ärsykkeisiin nopeammin. Se siis käyttää silmiään ikään kuin aivojen jatkeena.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/04/06/sirkkaayriainen-tappaja-klovnin-puvussa
🐜 - Anonyymi
Tietoisuus lienee vain sitä, että lukee ympäristönsä ohella myös omaa tilaansa.
- Anonyymi
"Ei uskoisi, jos ei itse vierestä näkisi miten raakile AI on"
No mikäs siinä on rikki?
"Käytännössä ohjelmaan syötetään mitä sen halutaan tekevän niin kuin on tehty siten ensinmäisen tietokoneen ajoista lähtien."
Tekoälyssä/koneoppimisessa ohjelma opetetaan tekemään asioita.
"Myyjät/edustajat puhuvat sopivilla termeilläintituutio, algoritmi, kubes jne"
Kubes? Siis kubernetes? Ei tuolla ole mitään tekemistä koneoppimisen kanssa.
"Kun myyntiä ei tule muuttuu asiakassuhde *yhteistyöksi*, jossa asiakas määrittää mitä haluaa AI tai koneopin tuovan.
"Toimittaja tekee jonkun kömpölön ***neuroverkon*** , joka on hieno nimi, mutta siihen se jää eli muodostaa yhteyden asiakkaan ja yrityksen pilveen, joka ****louhii****, et on hauska nimi, mutta hakee tietoja perustuen mitä halutaan:)"
Neuroverkolla ei ole mitään tekemistä asiakkaan tai yrityksen pilven kanssa eikä louhimisella ole mitään tekemistä koneoppimisen kanssa.
"no sitten tehdään valmiista pohjasta kaaviot ja ihastellaan kuinka monta kertaa on esim haettu sanaa asperini tai ruokalista yms."
Ei liity mitenkään koneoppimiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24710802
- 1276923
- 955583
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324870- 404134
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta303649- 613454
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323382Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru202829- 562617