Mikai tähdet ja kuu näkyvät vain öisin?
miksi tähdet ja kuu näkyvät vain öisin?
24
344
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä kuu? Kyllä maapallon kuu näkyy päivällä
 - Anonyymi
Etkö aloittaja ole koskaan nähnyt Kuuta päivällä?
https://ilmatieteenlaitos.fi/aurinko-ja-kuu#6 - Anonyymi
Kuu näkyy kun taivaalle katselee, ja tähtiä näkyy kun karjulle päätään aukoo.
 - Anonyymi
Eikä näy.
 Sopivissa olosuhteissa myös kaikkein kirkkaimpia tähtiä voi bongata päivällä. Planeetoistakin ainakin Mars ja Venus voi näkyä myös päivällä.
- Anonyymi
www.skyandtelescope.com/observing/how-to-see-sirius-in-the-daytime/
Siriuksen voi nähdä ennen auringonlaskua. Teleskoopilla katsottuna oikeaan suuntaan saa sen näkymään aiemminkin. Kun teleskoopilla on suurennusta niin sen kuvassa näkyy taivaan hajavaloa pienemmästä avaruuskulmasta mutta tähti pysyy edelleen pistemäisenä valonlähteenä. 
- Anonyymi
Kun katsoo NASA:n periscope lähetystä, niin siellä ei näy tähtiä.
Lienevät päivätöissä.
https://twitter.com/NASA?ref_src=twsrc^google|twcamp^serp|twgr^author- Anonyymi
Jos ei olisi ilmakehää, näkyisikö paljain silmin tähdet päivällä.
 - Anonyymi
Olettaen ettei katso minkään putken läpi, vaan silmiin tulee ympäristön valo. Esimerkiksi normaalissa kesäisessä maastossa.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olettaen ettei katso minkään putken läpi, vaan silmiin tulee ympäristön valo. Esimerkiksi normaalissa kesäisessä maastossa.
Ei näkyisi, jos näkökentässä olisi samaan aikaan auringon valaisemaa maastoa. Silmän dynaaminen alue ei yksinkertaisesti riitä eli sama ongelma kuin valokuvauksessa. Kirkas valo näkökentässä estää tumman kohteen näkemisen. Katso ulkona auringonpaisteesta sisään pimeään aittaan niin huomaat ettet näe kunnolla.
Asia käsiteltiin keskustelussa "Miksi ei otettu teleskooppia mukaan" viestissä, jonka kirjoitti nimimerkki Anonyymi 17.7.2019 0:22 Ei tarvinne kopioda samaa tänne uudelleen. 
 - Anonyymi
Jos tähdet olisi näkynyt päivällä, kuuhuijjausta ei olisi voitu tehdä.
- Anonyymi
Tähtitaivas rekvisiitta oli jo valmisteilla kunnes huomattiin ettei tähtiä näy. Joten jätettiin tekemättä. Muuten olisi kusahdettu siitä että tähdet näkyvät vaikkei pitäisi.
 
 - Anonyymi
no lol palmu juu aar mai best frends KVG
 - Anonyymi
Tähdet ainakin syttyvät vasta illalla.
- Anonyymi
Syttyykö ne tähdet japanissa ja kiinassakin kun meillä ruvetaan juomaan iltakaljoja ja tyhjentämään kossupulloja jotka oli unohtuneet päivällä auton takakonttiin.
 - Anonyymi
Ne syttyvät valaistuksen mukaan.
 
 - Anonyymi
Kyllä ne tähdet on siellä päivälläkin.
Veli suuntasi kaukoputken tarkasti pimeällä tähtien mukaan. Kun se suuntaus on helpoin tehdä niin
Päivällä vaan koordinaatit kohilleen ja siinä näkökentässä mollotti tähti keskellä päivää, jopas oli hassun tuntusita katsoa sitä, mutta siinä se vaan oli. Ei ollut kirkas mutta erottui kuitenkin.
airfoiljokaeikirj- Anonyymi
Maasta katsoen tähtiä ehkä saattaa nähdä mutta ei Kuusta katsoen.
 - Anonyymi
Jos tähtiä näkee maasta muttei kuusta, niin se tarkoittaa sitä, että tähdet on jossain kuun takana.
 
 - Anonyymi
Aurinko on oikeastaan turha sillä se näkyy päivällä jolloin on valoisaa. Kuu sen sijaan on tärkeä, valaiseehan se yöllä kun on pimeää.
 - Anonyymi
Tähdet ja Kuu eivät näy Maasta katsoen samasta syystä kuin tähdet ja Maa ei näy Kuusta katsottaessa. Onx shelväh. Pörhötieteilijöidä on kyllä pöydänalta valmiina nostaa esiin pannukakkumaapallo. Onx shelväh.
Hyvästi shelvä elämhä. - Anonyymi
Aurinko on tähti joka näkyy päivällä.
- Anonyymi
Myös Sirius on tähti joka näkyy päivällä, joskin sen näkeminen edellyttää teleskoopin kohdistamista hyvin tarkasti.
 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1285256Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1874971"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste853454Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072986Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242322Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2411757Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821325- 991309
 Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.741020Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.120992