Filosofinen ajattelu

Anonyymi

Suoritin lukiossa pakollisen filosofian kurssin. Huomasin, etten ymmärrä siitä mitään. Matematiikasta ymmärsin. Eikö filosofian tulisi olla kuin matematiikka, logiikkaa puhtaimmillaan?

13

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse laskisin logiikan matematiikkaan kuuluvaksi, en filosofian. Itse tosin rajaan logiikan siihen "kylmään", analyyttiseen logiikkaan ja kirjaimelliseen uusien asioiden johtamiseen tutkimuksen ja johtopäätelmien kautta.

      En itse siis pidä sofismia, kikkailua, enkä kulturellia vittuilua logiikan harjoittamisena. ; )

      • Anonyymi

        No mitä se filosofinen tieteellinen ajattelu sitten on?

        Jonkinlaiseen logiikkaan senkin ilmeisesti täytyy nojata?


      • Kollimaattori
        Anonyymi kirjoitti:

        No mitä se filosofinen tieteellinen ajattelu sitten on?

        Jonkinlaiseen logiikkaan senkin ilmeisesti täytyy nojata?

        Vaikea sanoa. Ehkä se voi olla aivan mitä tahansa termin käyttäjä haluaa tai uskoo sen olevan minäkin päivänä.

        En itse laske filosofiaa tieteiden joukkoon kuuluvaksi, koska filosofiassa kuka tahansa voi olla mitä mieltä tahansa esittämättä asiansa tueksi hypoteesilleen mitään tutkimuksia ja sen perusteella konstruoituja teorioita.

        Filosofia sinänsä on tärkeää, koska siinä viisaat neuvovat, kuinka elämän häilyväisiä, kuten ajatuksia voi käsitellä eri tavoin ja monelta kantilta. Pohtiessaan filosofiaa oppii ajattelemaan, mikä on aika oleellista.

        Ei filosofialla siltaa suunnitella, mutta siltainsinööri elämän kolhuja käsitellessään mahdollisesti stoalaisen tyynesti Epiktetosta mielessään siteeraten välttyy syöksymästä sementtiin. ; )


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mitä se filosofinen tieteellinen ajattelu sitten on?

        Jonkinlaiseen logiikkaan senkin ilmeisesti täytyy nojata?

        Mekaaninen laskeminen ja kapeakatseisen johtopäätöksen esittäminen ei ole pätevää tiedettä. Hyvä tiedemies ajattelee tutkimusongelmaa monelta eri kannalta ja pyrkii ymmärtämään sen entistä paremmin. Tiede on sitä laadukkaampaa, mitä enemmän se sisältää syvällistä ajattelua eli filosofiaa.


    • Anonyymi

      Jonkinlainen logiikka on pakko olla filosofiankin taustalla.

      Otetaan esimerkiksi hyvän ja pahan käsite. Onko ihminen paha tappaessaan toisen ihmisen? Onko leijonauros paha tappaessaan toisen uroksen pennut?

      Onko ihminen paha tappaessaan sian? Onko bakteeri paha tappaessaan ihmisen?


      Monenlaiset arvot ohjaavat ajatteluamme ja filosofiaakin.

      • "Se niin riippuu..."

        on viisaimpia filosofisia lausahduksia koskaan.


    • Eikös Bertrand Russell ollut huippuluokan matemaatikko samalla kun oli filosofi, juuri sellainen kuivakiskoinen "jos A, niin B", tyylinen.

      • Russell kuulikin niiden filosofien joukkoon, jotka eivät jauhaneet paskaa.


    • Anonyymi

      Minkä takia itse olet väärässä ajatuksinesi?

      • Anonyymi

        "Minkä takia itse olet väärässä ajatuksinesi?"

        Olen uskovainen, trolli ja aivan helvetin kujalla ihan kuten sinäkin. Mikä pahinta olen myös filosofi. Ota tuosta mitä tarvitset tehdäksesi lisää näsäviisaita kysymyksiäsi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Minkä takia itse olet väärässä ajatuksinesi?"

        Olen uskovainen, trolli ja aivan helvetin kujalla ihan kuten sinäkin. Mikä pahinta olen myös filosofi. Ota tuosta mitä tarvitset tehdäksesi lisää näsäviisaita kysymyksiäsi.

        Uskonto sopii hyvin yhteen filosofioiden kanssa. Mukaan kuuluvat myös taide ja common sense. Näiden varmalle pohjalle rakennetaan humanistiset tieteet. Samoja oivalluksia saadaan myös eräillä kemikaaleilla.


    • Meillä ei muinaisena aikana ollut lukiossa filosofiaa. Menin yliopistossa filosofian luennoille. Professori luennoi logiikkaa. Sehän oli ihan asiaa. Mutta assistentit luonnoivat hermeneuttista filosofiaa ihan kuin se olisi totta.

      Kun itsekin niin luulivat, minulla meni jonkun aikaa, ennen kuin huomasin, että sehän on humpuukia. Seuraava oivallus oli, että KAIKKI historialliset ja modernit filosofiat ovat uskontoon verrattavaa huu-haata.

      Sen sijaan jo lukiossa käsiteltiin luonnontieteellistä metodologiaa. Se on ja pysyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1795
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1170
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      444
      1139
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      131
      822
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      763
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      681
    Aihe