Kotona on tullut kierrätettyä perinteisesti biojätteet, metallit, lasit, elektroniikkaromut jne. ja viimeisenä myös muovijätteet.
Annoin alkuvuodesta palautetta mäkkärille josko voisivat hankkia omat astiat muovijätteelle.
Kesälomien jälkeen huomasin että mennään kuten enenkin mutta sitten tapahtui jotakin.. eräällä kerralla noin kuukausi sitten olivat pillit hävinneet telineestä!
Tilasin aterian jälkkärillä jolloin eteeni tuotiin muovinen juoman kansi, muovinen jäkiruokamuki, muovinen jälkiruokalusikka ja muovinen jälkiruokamukin kansi.
Kaikki on siis hyvin kun mäkkäri voi mainostaa vähentäneensä muovin käyttöä. Asia on vaan niin että muovipillin olisi voinut korvata uusiutuvalla samoin nuo muut aterimet.
Mäkkäri kierrättää!
Anonyymi
1
130
Vastaukset
- Anonyymi
Kävin pitkästä aikaa mäkkärissä (Kouvolassa). Siellä kaikki meni samaan roskikseen (paitsi jäät, niille oli allas).
Entiseen tapaan oli muovipillit ja muovikannet mukeissa.
Helvetin ärsyttävää piipitystä tuli jostain leikkinurkasta takanani. Ei tarvi mennä uudestaan, sillä kyllä ympäristön rauhallisuuskin vaikuttaa ruokailukokemukseen. Lasten äänet ei häiritse, mutta joku typerä tuuttailu ja piipitys on täysin turhaa melusaastetta. En kukaan pidä herätyskelloakaan huutamassa vieressään kun syö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400