Puoliympyrän sisään on piirretty neliö, jonka yksi sivu on puoliympyrän halkaisijalla ja kaksi kärkeä kehällä. Neliön lävistäjä halkaisijana piirretään ympyrä. Laske näin piirretyn ympyrän ja puoliympyrän alojen suhde.
En tajua tuota "Neliön lävistäjä halkaisijana piirretään ympyrä." Ja muutenkin apua, mistä lähteä liikkeelle.
En ymmärrä...
12
587
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko koskaan kuullut laitteisat nimeltä kynä, viivain ja harppi?
Taitavat olla aikalailla käsittämättömiä asioita nykypäivän peruskoululaiselle.- Anonyymi
Tuo tehtävä ei heti aukea useammallekaan vaikka sen piirtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo tehtävä ei heti aukea useammallekaan vaikka sen piirtää.
Tosin kysyjä kompasteli jo tehtävänannon lukemisessa.
Sekin on osa tehtävää ;)
Ympyrän halkaisijahan määrää aina ympyrän: keskipiste on halkaisijan keskipiste ja säde on puolet halkaisijasta.
Eihän sinun toisaalta tarvitse siitä jälkimmäisestä ympyrästä tietää muutakuin ala, jonka saat kun selvität neliön lävistäjän suuruuden.
Lähde liikkeelle, siten että merkkaat puoliympyrän sädettä R:llä. Sitten koita sanoa neliön sivun pituus tämän avulla. Kuinka neliön sivun täytyy sijaita puoliympyrän halkaisijalla, jotta kaksi kärkeä osuu kehälle? Vinkki: niiden leikkaus pisteiden täytyy olla yhtä korkealla (kun asetat puoliympyrän koordinaatistoon siten että halkaisija on x-akselilla). Millaisia täytyy tällaisten yhtä korkeiden kohtien olla? Tämän voi perustella esim. ympyrän yhtälöstä ratkaisemalla y:n, jolle saat kaksi ratkaisua (laita keskipiste origoon, niin nehän ovat plus miinus...).- Anonyymi
puoliympyrän säde = R, joten neliön sivun pituus on Rsin60° ja sen lävistäjän pituus on sqrt(2)*Rsin60°, mikä on samalla neliön ympäri piirretyn ympyrän halkaisija
→ A1 = ½piR² (puoliympyrän ala) ja A2 = pi*(sqrt(2)Rsin60°)²/4
→ A2/A1 = ... = sin²60° = 3/4
meniköhän oikein- Anonyymi
Ei mennyt. sin60 astetta on väärin. Pitää ratkaista suorakulmaisesta kolmiosta, jonka hypotenuusa on r ja sivut a ja a/2.
Sain alojen suhteeksi 4/5 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mennyt. sin60 astetta on väärin. Pitää ratkaista suorakulmaisesta kolmiosta, jonka hypotenuusa on r ja sivut a ja a/2.
Sain alojen suhteeksi 4/5tosiaankin, kulma ei olekaan 60° vaan tan(kulma) = 2 → kulma on 63,43.. astetta
- Anonyymi
s^2 (½ s)^2 = R^2
(1 1/4)s^2 = R^2
Saadaan s ja R neliöiden suhde
Siitä sitten saadaan r ja R neliöiden suhde (r = sqrt(2)/2 *s)
Pinta-alojen suhde on säteitten neliöiden suhdeMuista vielä, että nimittäjässä on puoliympyrä, eli puolikas sinne kertoimeksi kun suhdetta lasketaan!
Tässä olisi minun ratkaisuni: https://aijaa.com/R0YAFp . Saman 4/5 sain kuin joku yllä.minkkilaukku kirjoitti:
Muista vielä, että nimittäjässä on puoliympyrä, eli puolikas sinne kertoimeksi kun suhdetta lasketaan!
Tässä olisi minun ratkaisuni: https://aijaa.com/R0YAFp . Saman 4/5 sain kuin joku yllä.Sain myös po. kysymykseen vastaukseksi 0,8000. Täytyykö selventää; lyhyesti. On määritettävä puoliympyrän sisään piirretyn neliön sivu. Se on 0,8944 x ison ympyrän sde eli cos26,5651ast x R. Sisään piirretyn ympyrän säde on 0,6325 x R. Matemaatikot tarkistaa.
- Anonyymi
Nyt kyse on lähinnä suomen kielen ymmärtämisestä. Tehtävän sanamuoto on tarkoituksellisen hämäävä. Tässä piirtäminen ei tarkoita piirtämistä. Ympyrän alan voi laskea piirtämättä sitä. Opetuksen tuossa vaiheesa tämä pitää jo ymmärtää! Ei kysytä mitään eri kuvioiden leikkauksien pinta-aloja tms.
Suomenkielinen matematiikka tulee olemaan monikielisille oppilaille jatkossa äärimmäisen vaikeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2786205Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss643248- 2002981
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242407- 731827
- 1461582
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1961539Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631491Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1121428- 881343