Kotimaisten tomaattien laatu

Anonyymi

Suosin mielellään kotimaista, mutta miksi tuottajat ei lainkaan ajattele kuluttajaa? Kyllä ne suomalaiset tomaatit ovat olleet päältä todella kauniita ja väriltään lähes tummanpunaisia. Mutta se niiden kuori on kovaa ja sitkasta, että saa tehdä hampaillaan työtä oikein kunnolla, kun niitä hienontaa. Myös siitä tummanpunaisesta pinnasta huolimatta, on siinä alla usein valkea kovahko kerros.
Näitä tomaatteja saa lähes rouskia suussaan, kuten jotain raakaa perunaa konsanaan. Lisäksi maku on liian väkevä ja karvas.
Olenkin sitä mieltä, että tomaatin tuottajat ovat valinneet jotain sellaisia lajikkeita, jotka tulevat kauniin punaiseksi jo raakana. Tällöinhän ne tietysti ovat kestäviä käsitellä ja varmaan säilyvätkin pitempään. Mutta kun niitä ei mielellään syö. Kasvattajat voisivat hieman ajatella meitä kuluttajiakin.
Niistä ei tehdä ruokaakaan. Eukko niitä on kiroillut pitkään. Kun tehdään uunivuokaa kesäkurpitsasta, tomaatista, broilerista yms:sta. Niin näistä tomaateista se kuori kipristyy irti ja jää siihen sellaiseksi sitkaaksi, johon ei hampaatkaan pysty, eikä aikakaan riitä sen jyrsimiseen. Tätä ongelmaa ei eräillä ulkolaisilla tomaateilla ole.
Ja tomaatteja olemme ostaneet Tampereelta keskustan Lidleistä ja Sokokselta. Että molemmissa on ollut niitä kelvottomia kotimaisia.
Mutta ettei asia olisi niin selvä ja mustavalkoinen, niin saimme kyllä keväällä hyviäkin kotimaisia. Olivat vielä tarjouksessakin, tuossa pienessä lähikaupassamme ja sillä sinne tuli mentyäkin. Sieltä on pyritty hakemaan, mistä kulloinkin edullisimmin saa.

13

200

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan alkuun, on isänmaallista syödä suomalaista. On kaikille edullista että tomaatit kerätään raakoina, säilyvät pitkään kaupassa. Kaikki tietävät että ulkomaiset tomaatit ovat kamalia! Eikun vaan herkuttelemaan! Kyllä suomalainen kauppa tietää mikä maistuu. Kesäkurpitsakin, suomalainen, saa kasvaa halon kokoiseksi.

      • Anonyymi

        Enpä ole koskaan nähnyt halon kokoista kesäkurpitsaa, vaikka niitä jo 70 vuotta olen katsellut.


    • Anonyymi

      Joo,olen samaa mieltä, todella sitkaita. Tästäkin syystä hollantilaiset ohittaa kotimaisen!

      • Anonyymi

        Emme osta edes hollantilaisia omenoitakaan.


    • Anonyymi

      Kotimaiset tomaatit ovat luokattomia pääosin. Tärkein syy noihin laatupuutteisiin on se, että kotimaiset tomaatit myydään umpiraakoina, mutta punaisina. Kokemus on tosiaankin kuin perunaa järsisi. Ja täytyyhän niiden raakoja olla, kun katsoo miten ne kaupassa ladotaan metrin korkuisiksi röykkiöiksi. Jos olisivat kypsiä, olisivat pohjimmaiset siinä keossa soseena.

      Meillä ostetaan vain kesäaikana kotimaisia tomaatteja, jos niitä saa lähiviljelijän tuottamina. Suuret teolliset tomaattikasvattamot tuottavat samanlaista kuraa ympäri vuoden.

      Hollantilaiset tai espanjalaiset tomaatit sensijaan ovat usein kypsempiä ja paremman makuisia. Sen lisäksi yleensä vielä halvempiakin kuin kotimaiset.

      • Anonyymi

        Pakkohan niiden on olla halvempia, kun niitä poimivat Afrikasta tuodut orjatyöläiset.


    • Anonyymi

      Suomalaiset tomaatit ovat erittäin vetisiä ja happamia tai mauttomia. Jossain kerrottiin syy, olikohan se lajikkeista johtuva, eikö ne paremman makuiset menesty Suomessa, ei varmaan ainakaan kasvihuoneissa. Kesällä saa joskus harvoin paremman makuisia. Kirsikkatomaatit yleensäkin paremman makuisia.

      • Anonyymi

        Et ole isänmaallinen. Kaikki tietävät että ulkolaiset tomaatit ovat kamalia. Niin sanoi kerran myös radiotoimittajakin. Ennen syötiin vellejä mutta saa marinoituja lihaherkkuja kaikkialta. Oma suosikki oon se missä on sellainen vaalean oranssi kastike.


    • Anonyymi

      Ensinäkin, älkää säilyttäkö tomaatteja jääkaapissa toiseksi antakaa tomaattien siis Suomalaisen olla pöydällä huoneenlämmössä vähintään viikon, kypsyy hyvin syötäväksi ja maukkaaksi.

      • Anonyymi

        Ennen säilytinkin, mutta nykyään tulee aina banaanikärpäsiä jos mitä tahansa hedelmiä pöydällä. Biojätteetkin pakko olla parvekkeella kannellisessa astiassa ja silti kesällä ehtivät välillä munimaan, toukkia älyttömästi kannessa. Kaupoissa välillä pörrää melkoisesti.


    • Anonyymi

      En syö kotimaisia tomaatteja ne on mauttomia, yäks!

    • Anonyymi

      Laitoin itsellemme ansarin kyllästyttyämme niin huonoihin tomaatteihin mitä kaupasta saa. odotan innolla kesää ja omia makeita tomaatteja.

      • Anonyymi

        Keinovalossa voi kasvattaa kaikenlaisia iloa tuovia kasveja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      71
      1093
    2. 64
      1052
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      59
      834
    4. Haluatko enää mitään?

      😜
      Ikävä
      93
      827
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      43
      687
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      673
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      575
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      573
    Aihe