Ostin kaupasta pullollisen suomalaista kylmäpuristettua rypsiöljyä ajatuksenani käyttää sitä oliiviöljyn tapaan salaatinkastikkeisiin. Se kuitenkin maistui PAHALTA! Olisin vaan tiedustellut, että minkälaisia makuelämyksiä ootte siitä saaneet? Odotin että se olisi ollut mietoa kuten tavallinen rypsiöljy, mutta oli voimakasta, eltaantuneen pähkinän makuista... Olikohan pilaantunut?
kylmäpuristettu rypsiöljy
5
1007
Vastaukset
- Janus
Tässä on aivan samaa juttua. Makuasia, tuskin on pilaantunutta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=616&posting=22000000006782182- Öljyinsinööri
Kylmäpuristetussa öljyssä on valmistusmenetelmästä johtuen aina tuntuvasti voimakkaampi maku kuin "tavallisessa" öljyssä, lajista riippumatta. Pitää vain valita, haluaako mietoa vai voimakasta. Laadultaan ja ominaisuuksisltaan kylmäpuristetut ovat parempia, mikä näkyy hinnassa.
- Ylikokki
Öljyinsinööri kirjoitti:
Kylmäpuristetussa öljyssä on valmistusmenetelmästä johtuen aina tuntuvasti voimakkaampi maku kuin "tavallisessa" öljyssä, lajista riippumatta. Pitää vain valita, haluaako mietoa vai voimakasta. Laadultaan ja ominaisuuksisltaan kylmäpuristetut ovat parempia, mikä näkyy hinnassa.
Kyllä makukokemus on myös yksi laatukriteeri. Ei tuo mitään erityisen hyvän makuista kyllä ole. Siispä se on omalla asteikollani käyttökelvotonta, lähinnä huonoon turkkilaiseen pomace-oliiviöljyyn verrattavaa. Parasta öljyä ovat mauttomat ja hajuttomat auringonkukka- tai maissiöljyt jotka eivät anna ruokaan mitään ylimääräistä makua.
- makuasia
Itse aikoinani pähkäilin oliiviöljyn kanssa, kun sain ohjeeksi ottaa sitä päivittäin pari teelusikallista. Öljy näet on mielestäni niin pahanmakuista, ettei sitä voi itkemättä ottaa. Löysin kotimaisen kylmäpuristetun rypsiöljyn ja nytpä nauttimisen kanssa ei ole mitään ongelmaa. Ihastuin nimenomaan sen pähkinäiseen makuun ja kelvannut se on muillekin, samaan tarkoitukseen. Siis varmaankin makuasioita, joista ei voi kiistellä. Pellavansiemenöljy on muuten aika karsean makuista, mutta kun se on niiiiiin terveellistä, niin siitä vaan.
- Anonyymi
Kylmäpuristus ei sovi rypsille hyvin, koska polyfenoleita ei saada sillä menetelmällä hyvin talteen. Oliiviöljy on eri asia. Rypsiöljylle paras metodi olisi maltillinen kuumennus niin kuin Neito-rypsiöljyissä on käytetty.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata411456Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3031299- 1091125
- 191081
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176888Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841