Voiko ateisti hylätä ateismin?

Anonyymi

Voiko tosi ateisti hylätä ateismin?

Onko mitään näyttöä, että voisi?

Jos on, niin oliko tosi ateisti vai ainoastaan feikki?

Tai sairas tai vanhuuden höperö?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällä en tarkoita evankelistaa.

      • Anonyymi

        Ngabé Buglé -alkuperäiskansaan kuuluvia uhreja oli kidutettu, hakattu, poltettu ja viillelty macheteilla, jotta he ”katuisivat syntejään,” The Guardian puolestaan uutisoi. Elossa löydettyjen raajat oli sidottu yhteen ja heitä oli lyöty puunuijilla ja Raamatuilla.


    • Anonyymi

      Kovasti on pierettänyt viimeiset parikymmentä vuotta kun olen ollut työtön hernekeiton ja vähäisen ravinnon vuoksi. Varmaan joku loinen joka pistää vieroksumaan työtä jota ei ole.

    • Tarkalleen ateisti tarkoittaa "eri mieltä olevaa". Antiikissa se tarkoitti alunperin "toisin uskovaa" tai "väärän jumalan palvojaa".

      Jos tarkoitat uskonnotonta ihmistä, niin hän "tietää luulevansa" kun taas uskovainen "luulee tietävänsä". Näillä on vissi ero.

      Uskonnoton "tietää luulevansa" että tiede kehittyy ja tällä hetkellä tieteen tieto voi muuttua. Se muuttuu jos löytyy evidenssiä toiselle hypoteesille. Tiede tekee hyviä arvauksia, joita pyritään kumoamaan. Ei siis todentamaan.

      Uskonnoton luule, että olisi olemassa jumala, joka taikoi ihmisen. Jos katsotaan hautausmaata, makaa siellä kaikki ne ihmiset jotka ovat syntyneet. Tai taistelutantereella. Kun lehti putuaa maahan, se on kuollut ja maatuu. Kalat kuolevat, linnun räpistys loppuu. Meidän aurinkomme on tietyn elinkaaren päässä ja kaikki muut auringot myös.

      Tätä me emme tietäisi jos tutkisimme Raamattua tai Koraania. Me emme osaa kasata tietokonetta, parranajokonetta tai älypuhelinta lukemalla Raamattua tai Koraania tai mitään muutakaan pyhäksi sanottua kirjaa.

      Jämpti on näin

    • Anonyymi

      Jumala esiin niin voi.

      • Anonyymi

        Mutta kun ei ole näkynyt!

        Eikä taida tulla näkymään....


    • Anonyymi

      Antony Flew meni päästään sekaisin vanhuuden höperönä ja hylkäsi ateismin vahvat väitteet ja korvasi ne kreationismin ontuvilla pseudotieteellisillä oletuksilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      136
      1260
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      801
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      570
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      25
      531
    6. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      25
      528
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      29
      516
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      23
      476
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      14
      462
    Aihe