Ohraa riisin tilalle

Anonyymi

Ohra on perinteistä Suomalaista ruokaa ja se on halvempaa kuin riisi.
Kaveri on töissä kaupassa ja kysyin että miksi heillä on riisien seassa vain yhtä lajia ohraa mutta riisejä riittää, niin sanoi ettei sitä osteta. Se on äärettömän hyvää ja paljon parempaa kuin riisi niin maultaan kuin ravintoarvoltaan.
Perinteitäkin kunnioittaen pitäisi suosia ohraa, eikä sitä tarvitse tuoda lentorahtina pohjolaan.

10

1542

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      juuri näin. ihmettelen samaa. pitää nälänkin paljon paremmin kuin riisi.

    • Anonyymi

      Onhan riisi nyt paljon parempaa. Miksi pitää pilata (esim.) hyvä kanakastike jollain ohrapaskalla.

    • Anonyymi

      Ohrasta hyötyisi suomalainen viljelijä ja se ei käy. Mitä eksoottisempaa niin sitä parempaa.

    • Anonyymi

      kummassa on enemmän proteiinia riisissä vai ohrassa ? Ruoassa yleensäkin ratkaiseeen vain se proteiinin määrämitä sisältää.

      • Anonyymi

        Voihan sitä määrällä kompensoida pitoisuuksia.


    • Anonyymi

      Ohraleipä on parhaan makuista ja käy se moneen muuhunkin ruokaan. Esikeitetyt ohrasuurimot kätevä lisätä esim keittoon, voi sekoittaa myös Tummariisi-kvinoa-moniviiljaseoksen kanssa.

      • Anonyymi

        Pitääkin kokeilla esi kerralla kaalilaatikossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitääkin kokeilla esi kerralla kaalilaatikossa.

        Nyt on kokeiltu, laitoin puoliksi riisiä ja ohraa, hyvin sopii. Unohdin lihankin kun jauheliha oli loppu enkä muistanut laittaa säilykelihaa, ei kaipaa lihaa ollenkaan. Porkkanaa, munamaitoa, siirappia ja mausteita vaan, ketinveteen lihalientä.


    • Anonyymi

      Todella ohra on ainakin ollut perinteistä Sumalaisessa ruokailussa vanhemalla väellä. Sama neuvottin minulle vanhempi väki suvussa. Ostin riisin sijaan. Kävi niin kuin käy Kauralle ja Ruis.Vatsani ei kestänyt ohra. Kuten ei kestä kauraa missään muoton tai Ruis. Sepä se.Helsinki

      • Anonyymi

        Monet voi syödä ohraa vaikka vatsa ei kestä ruista. Ruis aiheuttaa enemmän närästystä ja ilmavaivoja. Jos on keliakiaa tai vilja-allergiaa niin sitten kaura, riisi tai muut harvinaisemmat parhaita.

        "Vilja-allergiaa esiintyy tavallisimmin imeväis- ja leikki-iässä, mutta sitä esiintyy aikuisillakin. Vilja-allergiselle oireita aiheuttavat viljan proteiinit eli valkuaisaineet. Tavallisimmat oireita aiheuttavat viljat ovat vehnä, ohra ja ruis. Korvaaviksi viljoiksi kokeillaan kauraa, riisiä, maissia, tattaria, hirssiä, kvinoaa, teffiä ja amaranttia. Vilja-allerginen voi olla allerginen myös joillekin näistä viljoista. "
        https://www.terveyskirjasto.fi/dlk01294

        "Vaikka keliakia sekoitetaan joskus vilja-allergiaan, keliakia ei ole allergia vaan autoimmuunisairaus. Vehnän, rukiin ja ohran sisältämä gluteeni aiheuttaa ohutsuolen limakalvolla tulehdusreaktion ja vaurioittaa suolinukkaa. Keliakia on elinikäinen ja hoitona on pysyvästi gluteeniton ruokavalio, jossa vältetään vehnää, ruista ja ohraa.

        Vehnä, ruis, ohra ja kaura: Vehnä on näistä viljoista allergeenisin. Ristiallergiaa esiintyy kaikkien mainittujen viljojen välillä, mutta reagointi on potilaskohtaista. Ristiallergia on mahdollista mutta hyvin harvinaista myös maissiin ja riisiin.

        Hirssi, viljahirssi: Hirssiksi kutsutaan myös joukkoa muita pienisiemenisiä kasveja, joita käytetään sekä ruoaksi että rehuksi viljahirssin tavoin. Ne on ryhmitetty 6-7 eri sukuun, joista tunnetuin lienee durra. Ristiallergia on mahdollista hirssien ja riisin välillä, mutta ei tiettävästi muihin viljakasveihin.

        Kinoa, quinoa: Allergiareaktiot ovat hyvin harvinaisia. Kasvin allergeeneja ei toistaiseksi tunneta. Ristiallergioista ei ole tietoa.

        Maissi: Maissiallergia on Suomessa hyvin harvinainen.

        Riisi: Suomessa riisiallergia on hyvin harvinaista.

        Tattari, viljatatar: Suomessa tattariallergia on harvinaista, mikä kuvastaa sen käytön vähyyttä eikä sen turvallisuutta. Tattari on voimakkaampi herkistäjä kuin muut viljakasvit. Ristiallergiareaktiot ovat mahdollisia mutta hyvin harvinaisia lateksin kanssa ristireagoiviin hedelmiin. Ristiallergia on mahdollista myös unikonsiemeniin."
        https://www.allergia.fi/allergia/ruoka-ja-juoma/allergiaa-aiheuttavia-ruoka-aineita/vilja-allergia-ja-keliakia/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11396
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4749
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4661
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3477
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe