Kävin koeajamassa tänään uutta A4 jossa bensamoottori 12v kevythybridi. Kulutus on korkeaa ja en koskaan nähnyt 12 voltin hybridin hyötyjä. Sen uskoo kun katsoo miten heikko järjestelmä se on, toivottavasti ei vikainen.
Mieluiten ottaisin A4 audin jossa on Toyotan tekniikka, itseasiassa corollan 2.0 kävisi siihen kuin nenä päähän.
En osta uutta audia vaan päätin ostaa hieman käytetyn jossa ei tuota " 12voltin kevythybridijärjestelmää".
Audin uudet bensamoottorit 12v "kevyt-hybridit" ei hyviä
9
8937
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kakka yllätyksiä voi tulla eteen tekniikan suhteen?
- Anonyymi
Koeta saada edes perusasiat kohdalleen niin olet vähemmän pelle. Ei kannattaisi kirjoittaa asioista mistä ei mitään ymmärrä.
Audin KERS toimii 48V jännitteellä.- Anonyymi
Kolme moottorivaihtoehtoa on varustettu 12-voltin MHEV-kevythybridijärjestelmällä.
- Anonyymi
Heh heh...lipsahtiko hönöboylta sammakko...ei kannata aukoa päätään joka väliin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kolme moottorivaihtoehtoa on varustettu 12-voltin MHEV-kevythybridijärjestelmällä.
Tarkemmin katsottuna näin on. Anteeksi pellettely. Olin väärässä.
48V systeemi on valtavirta ja 12V on aika outo valinta. Poistuu varmaan aika pian valikoimasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kolme moottorivaihtoehtoa on varustettu 12-voltin MHEV-kevythybridijärjestelmällä.
Tämä kevythybridivouhotus on suurta kusetusta, hybridiä löytyy vain auton nimestä. Mutta tämänkin me Audien omistajat toki hyväksymme.
- Anonyymi
"Kulutus on korkeaa"
Öljypullo mukaan aina lähtiessä.- Anonyymi
Eihän Audit ole kuin ylihintaisia vokkeloita, eli pelkkiä kansanmalleja kaikki. Näkyy laaduttomuus vikojen paljoudessa, kun valmistaja ei niihin tusinatuotteisiin panosta.
- Anonyymi
Mulla ko tekniikalla auto, ja n. 16 tuhannen ajojen keskikulutus 5,7 litraa. Talvinopeuksilla ajellut motarilla alle 5 litran kulutuksella. Ei mielestäni paha! Otan kylläkin start&stopin aina pois päältä, joten kone ei sammuile liikkuessa ja ei silloin hyödy mhev:sta. Auto rullaa älyttömän hyvin ja "kytkee vaihteiston irti", aerodynamiikka tuossa on todella hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 243712
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402712Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532270Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131739Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621231Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194