Vinhaa vauhtia. 200 miljuunaa vuotta sitten se oli ihan tois pual linnunrataa ja juuri silloin alkoi dinot hillua..mitä siella silloin tapahtui!!!!!!!!!!
Eli kukaan ei voi tietää yhtään mistään mitään mitä tulee vastaan ja koska. Koska aurinkokunta menee 240 km/s Pitkin linnunrataa. Siellä voi olla vaikka minkäkokoinen asteroii joka tulee yxkax vastaan a suorana kohti. buhahaaaaaa
Eli kukaan ei voi tietää yhtään mistään mitään mitä tulee vastaan ja koska. Koska aurinkokunta menee 240 km/s Pitkin linnunrataa. Siellä voi olla vaikka minkäkokoinen asteroii joka tulee yxkax vastaan a suorana kohti. buhahaaaaaa
Vastaukset 21
Vanhimmat
Linnunratahan se vasta eri paikassa olikin.
Niin missä paikassa?
Entisessä paikassa.
Linnunrata liikkuu 2 200 000 km/h nopeudella kohti Suurta attraktoria, joka sijaitsee Linnunradan kiekon suunnassa, Linnunradan keskustasta vähän oikealle.
Auringon nopeus Linnunradan ympäri on 800 000 km/h, eli välillä liikkuu nopeudella 3 000 000 km/h ja välillä 1 400 000 km/h kohti Suurta attraktoria.
Miksiköhän meidän maapallomme kiertää rataansa vaan järkähtämättä ja sekuntikellon tarkkuudella. Olen ihmetellyt että mistähän se semmoinen ikiliikkujan voima on peräisin. Ja miksei se pyöri aivan holtittomasti kuten ilmaan potkaistu pallo.
"Miksiköhän meidän maapallomme kiertää rataansa vaan järkähtämättä ja sekuntikellon tarkkuudella. Olen ihmetellyt että mistähän se semmoinen ikiliikkujan voima on peräisin. Ja miksei se pyöri aivan holtittomasti kuten ilmaan potkaistu pallo."
Tähän on erittäin helppo vastata.
Jumala loi maapallomme, kuten koko universumin. Hän loi maapallon ihmistä varten ja siksi se on niin tarkasti säädetty olemaan ja toimimaan, että ihmisellä olisi hyvät elämän olosuhteet.
Niin mutta mitä sanoo tiede. Ilmeisesti ei osaa sanoa mitään.
Ilmaan potkaistu pallo ei pyöri holtittomasti vaan sen tuo maahan planeetan painovoima.
Jaaha. Älyn jättiläisiä liikkeellä. Ilmeisesti ei kannata rautalangasta alkaa vääntämään. Nimittäin jalkapallo ei välttämättä pyöri aina lainkaan. Jos nyt yrittäisit edes saada järkeesi miten tasaista ja varmaa kyytiä on piisannut tuhansia vuosia. Ja aina sekunnin osien tarkkuudella.
Tosiasiassa suurin osa maapallosta on erinomaisen kelvotonta elämälle, ja vielä suurempi osa maapallosta on kelvotonta ihmisen asuttavaksi.
"Tosiasiassa suurin osa maapallosta on erinomaisen kelvotonta elämälle, ja vielä suurempi osa maapallosta on kelvotonta ihmisen asuttavaksi."
Ja sä tiedät ettei se ole välttämätöntä koko ekosysteemille. Että muut osat voi olla asuttuja. Niin arvelinkin.
Ja sä et tiedä mitään. Niin arvelinkin.
God Did It, se on perusteluna epätosi. Väärä tieto tai mielikuva se, että systeemi olisi tarkka kuin atomikello. Viimeisimpiä koettuja muutoksia on saaneet aikaan mm. suuret maanjäristykset, jotka muuttivat akselin asentoa sekä pyörimisnopeus. Mainituilla(kin) on myös luonnollinen muutosväli, joka tosin on tuhansia vuosia. Näkyy mm. Jäähtymisinä tai Lämenemisinä. (Linkki: https://earthobservatory.nasa.gov/features/Milankovitch/milankovitch_2.php#:~:targetText=Today, the Earth's axis is,know them can become exaggerated. )
Perusteluna tyypilliset virheet ( linkki: https://rationalwiki.org/wiki/Logical_fallacy )
--planeetta
No nii on. Ei ihmine voi asua esimerkiksi merissä ilman teknologiaa.
Paitsi jos evoluutio näkee tarpeelliseksi kasvattaa ihmiselle kidukset, niin veden alla hengittäminen ei ole ongelma. Toki evoluution olisi hyvä ratkaista pari muutakin ihmiskehoon liittyvää ongelmaa, mutta jos kidukset saa niin eivätköhän ne muutkin ratkaisut löydy ajanmyötä
Rukoilemalla ne kidukset kasvaa varmasti nopeammin. 🤔
Ei järjen sanaa. Niin arvelinkin.
Sen takia saitkin tuollaisen vastauksen. Eli sitä saa, mitä tilaa.
Jumala on mies. Valtavan kokoinen köriläs jonka parranajon voi nähdä, kun supernova jysähtää, ellei ollut töpselistä saamansa sähköisku, kun Jesse ei oikein osaa käytännön hommia, kun ennenvanhaankin luultiin olevan puuseppä, eli kansankielellä kirvesmies, tosin Palestiinassa kivimies, joka löi kirveensä kiveen. Tieteellä on tässä vielä selittämättömiä juttuja.
Vai tuota rataa sinun ajatuksesi kiertää. Niin arvelinkin.
Jumala on sellainen joka on luonut auringon, kuun, maan ja kaikki tähdetkin.
Jumala on sellainen joka pitää järjestystä yllä koko linnunradassa.
Hän antaa maan kiertää aurinkoa juuri oikealla nopeudella ja oikealla etäisyydellä.
Hän on luonut maan sellaiseksi että siitä saa ihminen kaiken tarvitsemansa.
Hän on antanut happea, ravintoa, vettä ja lämpöä ym. juuri sopivasti.
Hän on luonut tänne ihmisen, mieheksi ja naiseksi jotka keskenään voivat lisääntyä.
Hän on luonut eläimet, useimmiten uroksen ja naaraan, jotka myös voivat lisääntyä.
Hän on antanut ihmiselle, eläimille, kasvikunnalle ja kaikille määrätyn mittaisen elämän.
Hän on antanut ihmiselle puheen, ajatuksen, tunteet, ym suurenmoiset kyvyt.
Nämä tuntee sisimmässään jokainen maan päälle syntynyt olento Jumalan antamiksi.
Vain tyhmimmät haraavat vastaan ja väittävät olevansa sattuman satoa ja kertovat kömpelöitä tarinoita pilkatessaan Jumalaa joka kerran tuomiolle kutsuu.
Vain hihhulit väittävät tietävänsä mitä jokainen olento tuntee sisimmässään.