Herätys ruokavammaiset

Anonyymi

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      IS:Vegaanivanhempia syytetään 1,5-vuotiaan pojan kuolemasta – syöttivät vain raakoja vihanneksia ja hedelmiä

    • Anonyymi

      Ei vegaaniudessa sinänsä mitään pahaa ole, mutta kun se viedään äärimmilleen, eikä ymmärretä, että ihminen on sekasyöjä, voi lapselle tärkeitä ravintoaineita jäädä saamatta. Pitäisi tajuta, mitä on monipuolinen (kasvis)ravinto ja ainakin olisi hyvä syödä edes kalaa, jollei punainen liha mene alas.

      Itse en voi alkaa vegaaniksi, koska haluan syödä luonnonmukaisesti prosessoimatonta ruokaa. Ravintoa, joka on joskus elänyt ja kasvanut. En laboratoriossa kehiteltyjä epäruokia ja kemikaaleja. Silti voin syödä runsaasti myös luomukasviksia(omasta kasvihuoneestakin), käyttää käsittelemätöntä maitoa, voita, leipää, omien kanojen munia, riistaa yms. lähiruokaa.

      Tiedän, olen etuoikeutettu, mutta siihen voi muutkin tähdätä. Ehkä kauppoihinkin tulee oikeaa ruokaa, kun kieltäydymme ostamasta muoviin pakattuja kisäaineruokia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe