Prego lämpömittari hakee tiedot mistä?

Anonyymi

Heippa,

nyt on mystinen juttu. Ostin seuraavan

https://www.puuilo.fi/epages/puuilo.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2014011303/Products/10124194

Jossa ei tietystikään minkäänlaista käyttöohjetta. Myöskään netistä ei löydy. No ei kun patterit sisään sisäyksikköön ja kokeilemaan.

Kellon asetus ok
Sisälämpötila näyttää oikeaa ok
Ulkolämpötila näyttää myöskin oikeaa ok

Mutta ulkoyksikössä ei ole vielä edes pattereita sisällä! Mittari näyttää vähän kuin kännykkä "täyttä signaalia", eli sellainen symboli on näytössä. En tiedä mistä tämä signaali voi tulla. Onko vehkeessä joku sim-kortti ja signaali tulee kännykän tukiasemalta? Vai onko wlan kytkeytyneenä johonkin kotona olevista laitteista? Jos on, miten lämpötila haetaan kun kaikkien laitteiden wlan on kumminkin salasanan takana? Tukeeko huawein kotireititin jotain tällaista?

Kenelläkään kokemuksia näistä? Miten lämpötila voi näyttää oikein ilman ulkoyksikköä?

4

2770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistaakseni langattomat lämpömitarit lähettävät yleensä 433 MHz taajuudella. Samalla taajuudella toimii myös jotkut autojen varashälyttimien kauko-ohjaimet. Välillä on kadun varressa melkoinen meteli, kun lämpömittarit ja hälyttimet kisaavat keskenään.

      Joskus on ollut mysteereitäkin. https://www.iltalehti.fi/autot/a/2014121018917401

      • Anonyymi

        Jep, taajuus on oikea. Mutta nämä kauko-ohjaimethan tuskin lähettävät koko ajan. Ja tuskin niiden mukana tulee ulkolämpötila.

        Tuo symboli muistuttaa kovasti kännykän tukiaseman symbolia.

        Tietääkö kukaan onko näissä tukiasemissa joku toiminto josta näkee ulkolämpötilan kun vain lukittuu taajuudelle? Mahtaakohan tällainen peli olla edes luvallinen suomessa?

        Todella mystistä.


      • Anonyymi

        Täysin höpöä että vaikuttaisi autojen hälysysteemiin. Sinulla on humalikkaita naapureita jotka möykkäävät keskenään vaikka ei yhtään autoa olisi koko kadulla.


    • Anonyymi

      Onko naapurilla samanlainen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      122
      5556
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      71
      5208
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      99
      4295
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3670
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3308
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2881
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2327
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      58
      2059
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      45
      1927
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1733
    Aihe