Suomessa vähän hiilenpolttoa ja ei ainuttakaan kaivosta.

Anonyymi

Maailmanlaajuisesti hiilenpoltto merkittävin co2 lisääjä

Ne maat voi listata joissa poltetaan valtavia määriä sekä hiiltä on jopa maan pinnalla käytettävissä. Jos eu:n poliitikot ei kohdista katseita niihin maihin esim venäjä, kiina, aasian maat, autralia, usa, etelä-amerikka, itä-eurooppa, saksa ym ei mitään vähennyksiä voida saavutta.

Youtubessa voi hakea "coal mine" jossa näkee millaisilla koneilla mätetään jopa suoraan penkasta valmista hiiltä. Määrät on valtavia


Suomessa ei ole hiilikaivoksia!

8

147

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomen ilmasto lämpenee nopeammin kuin koko maapallon keskimäärin.
      Voimakkainta lämpeneminen on ollut alkutalvella, lähes viisi astetta, kun taas loppukesä on lämmennyt vähiten, noin 0,7 astetta. Sademäärässä, tuulisuudessa ja pilvisyydessä ei ole vielä havaittu selviä muutoksia.

      Ilmatieteen laitoksen mukaan ilmastonmuutos lämmittää Suomen talvia enemmän kuin kesiä. Lämpeneminen on nopeinta Pohjois-Suomessa.

      Sademäärät kasvavat etenkin talvella, ja sateet tulevat yhä useammin vetenä. Lunta, jäätä ja routaa on jatkossa nykyistä vähemmän.

      • Väitettyä AGW:n aikakautta on tulkinnasta riippuen kulunut ainakin 40 vuotta, mutta "sademäärässä, tuulisuudessa ja pilvisyydessä ei ole vielä[sic!] havaittu selviä muutoksia". Uskotko edes itse tuohon FMI:n viralliseen ilmastopropagandaan, jota suollat? Ja itse asiassa tuulisuudessa on havaittavissa selvä trendi - ja se on laskeva. Siis vastoin sitä mantraa, että ääri-ilmiöt kuten myrskyt lisääntyvät "ilmastonmuutoksen" vaikutuksesta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Metsillä on merkitävä rooli, keskieuroopassa hakattu suurin osa peltojen, teiden, asutuksen tieltä.

      Sama juttu lähes kaikkialla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomalainen suoturve on määritelty fossiiliseksi energianlähteeksi, ilmeisestikin sen uusiutumisen hitauden vuoksi ja vihreiden vaatimuksesta. Se siis rinnastetaan kivihiileen vaikka se esimerkiksi 14C radiohiilen perusteella katsottuna on vielä osa normaalia hiilen biologista kiertoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      420
      1810
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1218
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      95
      1021
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1001
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      58
      916
    6. 66
      876
    7. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      45
      862
    8. 63
      830
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      817
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      804
    Aihe