Vinkki leivitetyn broilerin paistoon uunissa

Anonyymi

Leivitysohjeita löytyy monenlaisia. Idea on ensin uittaa pihviä/filettä kananmunassa ja sitten pyörittää korppujauhoissa. Useimmiten ohjeistetaan kypsentämään rasvassa paistinpannulla, jolloin niistä saadaan rapeita.
Mikäli haluaa hieman oikaista ja helpommalla saada rapeita paneroituja esim. broiler pihvejä tai sisäfilettä, niin tässä vinkki.
Lisää kananmunan joukkoon pari ruokalusikallista maustettua rypsiöljyä esim. chiliyrtti sekä suolaa ja mausteita maun mukaan. Öljy sekoittuu hyvin kananmunaan. Leivityksen voi tehdä korppujauhon sijaan tehdä ruisnäkkäreistä. Ne saa murustettua muovipussissa kaulimella. Myös jokunen suolakeksi sopii lisäksi tuohon leivitykseen, jos niitä on jäänyt kaapin perälle. Öljy pitää broilerin mehevänä, koska se ei valu lainkaan pellille, toisin kuin voisi luulla. Makea chilikastike sopii paneroidun broilerin kanssa mainiosti.

0

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olen tumma ja tulinen

        Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
        Ikävä
        179
        1356
      2. Tunnustuksia

        Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
        Ikävä
        85
        1246
      3. Mitä kysyisit

        Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
        Ikävä
        96
        987
      4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

        Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
        Ikävä
        48
        833
      5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

        ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
        Ikävä
        40
        733
      6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

        Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
        Ikävä
        83
        609
      7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

        mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
        Ikävä
        30
        538
      8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

        Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
        Sinkut
        111
        520
      9. Leski ja Volvomies

        Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
        Kuhmo
        7
        516
      10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

        En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
        Ikävä
        44
        498
      Aihe