Tämä mielipidetutkimus laittaa pisteen perään, ilmastonmuutos on totta.
Tiedemiehiä onkin paljon enemmän kun suomen kansalaisistakin heitä on 99 %.
https://yle.fi/uutiset/3-11142927
Tieteellisen tutkimuksen huippu
14
115
Vastaukset
- Anonyymi
Suomalaisten ei ole tarpeellista miettiä koko maailman toivoa vaan lähinnä olisi tarvetta huolehtia Suomen ja lähialueiden tilanteesta.
Meidän ei tarvitse edes rahoittaa muun maailman tilanteita jotta he pääsisivät kulutusharhan piiriin.
Väestön kasvua pitäisi rajoittaa ja siihen meidänkin apua tarvitaan neuvoina ja jopa käskyinä tyyliin; jos ei väestönkasvua hillitä niin loppuu kehitysapu. - Anonyymi
Missä vaiheessa tieteellisten hypoteesien uskottavuutta on alettu mitata kansanäänestyksillä?
- Anonyymi
Siinä vaiheessa, kun alarmistien väitteiden muu uskottavuus on lähellä nollaa.
- Anonyymi
Kaikki tietää että ilmastonmuutos on totta ja se etenee eikä sitä voi hillitä eikä pysäyttää millään keinolla ja piste.
Suuret maat tietävät jo tämän mutta ei ihmisille voi kertoa tätä sillä menee niin moni paniikkiin ja yhteiskunta romahtaa siksi tehty tämä ilmastonmuutoshysteria ja huudetaan että voimme pysäyttää sen. Venäjäkin on aloittanut ilmastonsoputusohjelmansa ei siis ilmaston pysäyttämisen ohjelmaavaan aikoo soputua kuten kaikkien maiden pitäisi niin tehdä sillä 100 vuoden päästä ei ole ihmisiä kuin 20% enään ja vain ne jotka ovat sopuetuneet muutokseen.- Anonyymi
Kyllä minä olen tänne ja monelle muullekin taholle kertonut että ilmastonmuutosta on mahdotonta pysäyttää. Ihmiset on vaan niin tyhmiä ja tietämättömiä, että viesti ei mene millään perille. Tyhmyys on kyllä todella suuri, jos ei tajua todellisuutta.
Jos Kasvihuonekaasujen ominaisuudet todellakin olisi sellaiset kuin väitetään. ja ennusteet pitäisivät paikkansa, olisimme todella umpikujassa. Minä tajusin sen jo vuosia sitten. Maailma tarvitsee joka tapoauksessa energiaa, eikä sen tuotantoa voi toiseksi muuttaa edes vuosisadassa.
Toistaiseksi meillä ei edes ole realsistisia vaihtoehtoja. Thorium olisi, mutta se voimala on vasta kehitteillä, ja voimaloiden rakentaminen veisi vähintään vuosisadan, koska ei yhteen asiaan voi suunnata kovin paljon resulsseja.
Ilmastouskovaisten haaveiden toteuttaminen maailmanlaajuisesti on taloudellisesti täysin mahdotonta. Todellisuuteen sopeutuminen on ainoa vaihtoehto. Ne jotka kieltäytyy sopeutumasta, romahtaa ennenpitkää psyykkisesti. Toivottavasti ilmastohuijarit romahtaa ensimmäisenä, jotta me muut saadaaan rauhassa sopeutua.
Prof. Seppälä: "Ilmastonmuutoksen todellisuudesta ja hillinnän tarpeellisuudesta ei tarvitse Suomessa enää keskustella". Näin sanoo siis "asiantuntija" juuri, kun luulimme, ettei ylimielisyyden ja idiotismin tasoa voi enää nostaa.
Olemme enää yhden askelen päässä siitä, että mielipidefasismi on todellisuutta: sanan- ja ilmaisunvapautta aletaan rajoittaa sillä verukkeella, että eriävien mielipiteiden ilmaisu haittaa ja estää "ilmastotoimien" toteuttamista. Kuka kehtaa ensimmäisenä julistaa sodan länsimaisen vapaan yhteiskunnan peruspilaria eli sananvapautta vastaan?- Anonyymi
Alla linkki ilmastosensuurin todellisuudesta. Myös Petteri Taalas on päässyt mukaan. Miksiköhän? Onko hänellä jotain sellaista tietoa, mitä media ei vielä ole saanut selville?
https://www.youtube.com/watch?v=_ezScF6vmwM&list=LLGbgV4iIY9lh9ZZU3dK2UXg - Anonyymi
EU ja YK ovat kieltämässä keskustelun, ja lisäksi ovat ohittamassa demokratian uskottelemalla, että juuri "ilmastotoimet" tarvitsevat sellaisia päätöksiä, jotka tulee laittaa toimeen kansalaisten vastustuksesta huolimatta diktatuurisesti.
Ja silloin se varsinainen kapina alkaakin.
Ja se "ilmastovallankumous" tapahtuukin ihan eri tavalla kuin olettavat.
- Anonyymi
Oikea viesti päättäjille ja medialle löytyy tuolta. Katsokaa ja antakaa viestin kiertää.
https://www.youtube.com/watch?v=OwqIy8Ikv-c&list=LLGbgV4iIY9lh9ZZU3dK2UXg&index=38 - Anonyymi
"Suomen on ryhdyttävä edelläkävijäksi". Mehän asumme länsimaiden ahtaimmin, olemme maksaneet euroopan korkeimpia auto- ja polttoaineveroja 60-luvulta alkaen, muu verotus kirii euroopan neljän kireimmin verottavan maan joukkoon ja syntyvyyskin on euroopan alimpien joukossa. Emmekö siis jo ole edelläkävijöitä?
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-11142927
"Ylen kysely: Yli puolet suomalaisista tuntee omaa vastuuta ilmastonmuutoksen pysäyttämisestä"
Kyselyssä kysytään mm. seuraavasti:
"Ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi on esitetty erilaisia keinoja.
Mikä seuraavista on lähinnä ajatteluanne?"
Eihän tuossa esitetä kuin YKSI "keino", viisi muuta edustavat ajattelutapoja tai suhtautumista paniikkiin. Tyhmemmät vastaa sitten siihen kun ei ole lukutaitoa.
Joten: "Yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että ilmastonmuutoksen pysäyttäminen vaatii jokaiselta suomalaiselta oma-aloitteista elintapojen muuttamista. "- Anonyymi
Juurikin näin. Tuo kysely oli laadittu siten, että saatiin haluttu vastaus.
- Anonyymi
Viettäkäämme hiljainen hetki denialismin muistolle
- Anonyymi
Ilmastohumpan kuolinkouristuksia nyt todistamme. Koko huuhaa jäi 2010-luvulle. Kepeät mullat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1475594Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1393644"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263369Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m373234Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492776Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.512314- 242260
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2322222Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941842Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51302