Mitä tällä palstalla sanotaan metsäpalojen ja ilmaston suhteesta?

Onko ministeri oikeassa, vai opposition edustaja
vai tätä ojentavat tutkijat?

https://www.verkkouutiset.fi/tutkijat-jussi-halla-ahon-paivityksesta-taynna-valheita-ja-vaaristelya/


Australian metsäpaloista ... merkittävä osa tuhopolttoja?
https://oikeamedia.com/o1-128924

Australiako maksaa tiukasta politiikasta...
15105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jäätelönsyönti korreloi positiivisesti hukkumiskuolemien ajankohtien kanssa. Korrelaatio ja syy-yhteys (kausaatio) ovat kaksi eri asiaa.

Kansanuutiset ovat tiedonlähteenä yhtä uskottava kuin persujen lehti. Uutisissa mahdollisesti lainatut tutkijat ovat sitten aivan eri asia eli heidän kommenttiensa uskottavuus on KU:ta paljon suurempaa.

Persuille sataa laariin se, että ilmastoasioista tehdään elämää suurempia ideologisia kysymyksiä. Jos niitä käsiteltäisiin kuten muitakin riskejä eli yritettäisiin ratkoa suurimmista haittaa aiheuttavista tekijöistä lähtien niin Halla-ahon kommenteille aiheesta ei olisi kysyntää.

Katsokaa missä päästöt syntyvät ja tehkää johtopäätökset. Ei siis niin että meillä pitäisi palella ja rajoittaa elämää kun samaan aikaan Kiinan, Intian, USA:n, Venäjän ja esimerkiksi Saksan päästöt ovat aivan toisella tasolla.

Höpinät Suomen toimimisesta malliesimerkkinä muille maille ovat juuri sitä itseään eli höpinää.

Äänestä

Halla-Aho on oikeassa niin kuin Trump taannoin.
Australia on kuiva vesipulastakin kärsivä manner jossa maastopaloja ja metsäpaloja on ollut aina. Nyt vielä enemmän kuin ihmisen vaikutus niitä sytyttää jopa tahallisesti.

1Äänestä

On aivan naurettavaa väitellä onko ihmiskunta syyllinen ilmastonmuutoikseen vai ei. Syyllisyyskysymys on merkityksetön, koska asialle ei mahda mitään. Tämä juuri on ollut persujen viesti, jota AGW porukka tahallaan väärin ymmärtää.

Kehittyvät maat haluaa kehittyä, ja niillä on siihen täysi oikeus. Kehitys vaatii yhä lisää energiaa, joka halutaan siellä tietysti tuottaa mahdollisimman halvalla, mikä merkitsee kivihiilen käyttöä polttoaineena, koska niillä on sitä itsellä.

Asiantilan muuttaminen muutamasssa vuosikymmenessä on täysin mahdotonta. Sen ykmärtää ne joilla on järki päässä. Niillä, joilla ideologia on korvannyt järjen, ei sitä ymmärrystä ole, vaikka olisi yliopiston professori.

Olisi syytä jo vihdoinkin herätä todellisuuteen, kun se todellisuus tulee kuitenkin jyräämään haarha ja haavemaailmat. Vaikka pohjoismaissa tehtäisiin kaikki mahdollinen ja mahdotonkin, se ei muuta tilannetta yhtään piirua.

Tyhmät ja tietämättömät joutuu kuitenkin vastaamaan itse yksin ahdistuksestaan, masennuksestaan ja peloistaan. Ei niistä ota yhtään tippaa vastuuta ne, jotka on ne aiheuttaneet. Sitten kun vihdoin on pakko herätä todellisuuteen, he pesee vain kätensä niinkuin pilatus aikanaan.

Äänestä
  • Niinhän se on että jokainen eliöpopulaatio lisääntyy hillittömästi niin pitkälle kuin resurssit antavat myöden. Resurssien loppuessa joko saavutetaan tasapaino tai tapahtuu kannan romahtaminen. Luultavasti näin käy ilmastomuutoksenkin kanssa, eli ei sitä vapaaehtoisin toimin saada kuriin vaan tasapaino löytyy ekokatastrofin kautta. Tuo katastrofi saattaa olla aika raju, mutta aina jotain jää jäljelle.

    Äänestä

Persut väärässä , kuten yleensä.

Äänestä
  • Halla-aho oikeassa, kuten yleensä.

    Äänestä

Australian metsäpalot ovat luontainen ilmiö, johtuen mm. maan kasvillisuudesta (eukalyptusmetsät).

Eukalptuspuut erittävät räjähdysherkkiä kaasuja.

Äänestä

Halla-aho on tietenkin oikeassa, kuten tavallista.
Todellisuus historiassa on ihan erilainen, kuin alarmistit antavat ymmärtää.
Ja kaikkea tietenkin koitetaan käyttää keppihevosena länsimaisen elämän kurjistamiseen.

https://www.youtube.com/watch?v=VZVidfAbVT0

Äänestä

Halla-Aholla tähän keskusteluun liittyvänä kommenttina oli aivan järkevä vastaus, mutta vihervaara panikoi ja pisti politiikkaa peliin ja kutsui asiantuntijat vihreästä liikkeestä asialle.
Mitä seurasi pelkkää jargonia jossa ideana oli ilmastomuutoksen ja eritoten ihmisen aiheuttama lämpeneminen joka on eteläisellä pallonpuoliskolla n puolet vähemmän kuin pohjoisella.
Australiassa on aina ollut kesähelteitä ja se tunnetaan kuivuudestaan ja metsäpaloistaan myös kylmällä 1800-luvulla.
Pienellä jääkaudella 1800-luvulla Intiassa ja Etelä- Aasiassa oli suuret nälänhädät kun monsuunisateet myöhästyivät .
Arvioidaan noin 30-50 miljoonan ihmisen kuolleen kuivuuden aiheuttamiin tuhoihin.
Ei mitään uutta tälläkään rintamalla.

Äänestä

"
Australiassa asuva suomalainen kertoo mitä maastopalojen takana todella on

Australiassa asuva suomalainen expat Markus Kurkela kirjoittaa Facebookissa 7.1.2020 omat terveisensä maastopaloihin liittyen ja kritisoi suomalaisen median harhaanjohtavaa uutisointia aiheesta:


Australiasta morjes. Suomen mediassa näkyy olevan paljon juttua meidän maastopaloista. Samassa yhteydessä kirjoitetaan usein ilmastonmuutoksesta. Toki pitkä kuiva jakso pahentaa tilannetta, mutta syy se ei ole. Mikäli kiinnostaa mistä oikeasti on kyse, niin tässäpä kirjoitan hieman aiheesta.
"

"
Ennen maanomistaja sai talonsa ympäriltä puhdistaa aluskasvillisuutta suojatakseen kotiaan, mutta nyt sitäkin on rajattu. Oman kodin suojaamisesta on jaettu sakkoja. Ennen eläimet söivät aluskasvillisuutta kylien läheisyydessä luoden suojaa tulipaloilta, mutta sekin kiva on kielletty. Tilanne huolestutti palomiehiä jo pitkään, mutta puoli vuotta sitten poliitikkojen piittaamattomuus ylitti sietorajan niin, että palontorjunnan johtajat tulivat esiin tehden erittäin selväksi, että täysi katastrofi on tulossa. He kertoivat tarkalleen mitä on tulossa ja mitä pitäisi tehdä. Hallitus ei ottanut sitä minään.
"

teksti oikeamediassa ja facebuukissa

Äänestä
  • Ihan kaikkea kiireissäni en ole ehtinyt tarkistamaan, joten yksityiskohtien luotettavuus ei välttämättä vastaa kovinta tieteellistä kriteeriä.

    Äänestä

  • Samasta asiasta ilmoitti Trump mielipiteessään ja naurettiin suohon ainakin Suomessa, missä asian vakavuutta ei ymmärretty tai haluttu ymmärtää. Kyseessä oli juuri tämä aluskasvillisuuden tai palavan aineksen poistaminen metsäpalojen varalta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihan kaikkea kiireissäni en ole ehtinyt tarkistamaan, joten yksityiskohtien luotettavuus ei välttämättä vastaa kovinta tieteellistä kriteeriä.

    Yksityiskohdat liittyvät varmaan tällaisiin kohtiin
    "puoli vuotta" - voi olla 4 - 8 kk?
    "itse maksavat polttoaineensa, maskinsa, jne" - eivät maksakaan maskiaan tjsp?

    Yksityiskohta ei ole se, että
    "Tuhansien vuosien ajan paikalliset ovat hallinneet tulipalot polttamalla suoja-alueita. Muualta tulleet siirtolaiset ovat kautta aikojen käyttäneet samaa konstia. Nyt kuitenkin on keksitty sellainen vihreä neronleimaus, että käytäntö olisi haitaksi luonnolle. Niinpä suojapolttamista on vähennetty radikaalisti. "


    "Hallitus ei ottanut sitä minään. "

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko ministeri oikeassa, vai opposition edustaja
vai tätä ojentavat tutkijat?

https://www.verkkouutiset.fi/tutkijat-jussi-halla-ahon-paivityksesta-taynna-valheita-ja-vaaristelya/


Australian metsäpaloista ... merkittävä osa tuhopolttoja?
https://oikeamedia.com/o1-128924

Australiako maksaa tiukasta politiikasta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu