”Emme ihan Lontoota tänne saa, mutta vähän siihen suuntaan ollaan menossa” – Tulevaisuudessa talvet lämpenevät ja sateet yleistyvät https://www.hs.fi/tiede/art-2000006373361.html?share=47cf45f4b0eb76d582511d54ca984841
Menee justiin niin kuin on ilmastoasiantuntiat sanoneet.
Menee justiin niin kuin on ilmastoasiantuntiat sanoneet.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mistä moinen johtopäätös on oikein tehty?
Ihan vastaavia talvia on ollut ennekin, ja se on ihan normaalia.
Ei, kyllä nyt on ihan poikkeuksellisen lämmin talvi.
Ei, kyllä nyt on ihan poikkeuksellisen lämmin talvi.
Ei ole.
Talvea ei ole peruttu välttämättä edes tältä vuodelta. Kun sää Suomessa vaihtuu niin se voi vaihtua hyvin perusteellisesti. Etelärannikolla sataa useammin vettä ja räntää kuin lunta, mutta kun lunta sataa niin sitä voi tulla kertaheitolla useita kymmeniä senttejä. Ei ole montaakaan vuotta siitä kuin näin viimeksi kävi. Talvi voi tulla vielä tänäkin vuonna. Joinakin vuosina maaliskuu on ollut vuoden kylmin kuukausi. Toki voi käydä niinkin, että lumi- ja pakkastalvi peruuntuu jokseenkin kokonaan tältä vuodelta. Liki sellaisia vuosia olivat 2017, 2014 ja varsinkin 2008. Vuosi 2018 oli kuitenkin taas ihan kunnon talvinen ja vuoden 2008 jälkeen niitä tuli oikein putki, 2009-2013.
Ei yksittäisen vuoden perusteella voi tehdä mitään johtopäätöksiä. Esimerkiksi vuonna 1925 pysyvä lumi tuli Helsinkiin vasta 22.2. Mutta seuraavana talvena pysyvä lumi tulikin jo 4.11.1925
Denialistilta ihan oikea kommentti. Nyt kun vielä pystyisitte ymmärtämään, mitä tarkoittaa tilasto, niin pääsisitte oikeaan ymmärrykseen ilmaston lämpenemisestä.
Ilmaston lämpeneminen tarkoittaa keskimääräisten vuosilämpötilojen nousua, Suomessa se on 0,3 astetta/ vuosikymmen. Samoin se tarkoittaa etelä-Suomessa lumitalvien harvinaistumista, pysyvän lumen ajan lyhenemistä, termisten talvien lyhenemistä ja kesien pitenemistä.
Kukaan säätietelilijä ei väitä, että pakkastalvet katoaisivat kokonaan etelästä. Ne harvinaistuvat. Muutos on ollut rajua! Esimerkiksi 10-luvulla Kaisaniemessä oli ensi kertaa mittaushistoriassa joulukuiden keskiarvo 0. Muutos on hurja, sillä joulukuut ovat lämmenneet pari astetta muutamassa vuosikymmenessä.
Ja kuitenkin 10-luvulla oli myös pari kylmää joulukuuta. Valitettavasti tällä palstalla sama meno jatkuu vuodesta toiseen: aina joku kylmä kuukausi kelpaa argumentiksi ilmaston lämpenemistä vastaan, kun taas 100 lämmintä kuukautta ovat denialisteille "säätä". Onneksi on niin, että denialistien mielipiteet eivät käytännössä vailkuta mihinkään.
Eli sadassa vuodessa 3 astetta?
No miksi sellaista ei näy missään datassa?
Koska lämpeneminen alkoi Suomessa 1980-luvun lopulla. Siksi. Ensi vuonna julkaistavat uudet normaaliarvot 1991-2020 tekevät asian hyvin selväksi. Ero 1931-60 ja 1961-90 vuosikeskilämpöitilojen välillä on yli asteen luokkaa.
Tämä poikkeama näkyy hyvin kaikissa aineistoissa, mukaanluettuna Utö, jolloin höpinät kaupunkilämmön vaikutuksesta kannattaa dropata.
Kaupungistumisen vaikutus Kaisaniemessä oli suurimmillaan 1800-luvun lopulla suhteessa 1800-luvun alun ilmastoon.
Miksi lämpeneminen ei näy Sodankylän käytössä, vaikka lämpenemisen kerrotaan olevan voimakkainta pohjoisessa.
Sodankylässä ollaan edelleen 40-luvun lämpötilojen alapuolella.
https://ilmatieteenlaitos.fi/ilmasto
Hörhöjutut kannattaa todellakin dropata. Joku kaupungistuminen on hatusta nykäisty termi. Asukasmäärä ja energiankulutus ratkaisee.
Energiankulutus Helsingissä 1900-luvun alussa oli todella pientä verrattuna nykyiseen tasoon. Hellahuoneissa lämmitettiin puuklapeilla öljytuikun valossa. Ei ollut jalkakäytävien lämmitystä Esplanadilla eikä Aleksanterinkadulla ympärivuotista jouluvalaistusta. Eikä pörränneet autot Läntisellä Viertotiellä yötäpäivää.
Lämpeneminen oli suurimmillaan 1930-luvulla. Tuohon aikaan ei ollut vielä ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta.
Mariinin hallituksen pitää nyt heti korotaa fossiilisten polttoaineiden veroja! Muuten ei tule talvea, eikä taida tulla kesääkään, eikä Austraalian maastopalot sammu.
Suomi on se maa joka maailmassa saastuttaa eniten ja on aiheuttanut tämän ilmastonmuutoksen.!!!
Eihän tässä saastuttamisrsta ole kyse, vaan hiilidioksidista, joka ei todellakaan ole saaste.
Pohjoisella pallonpuoliskolla on aivan hemmetin kylmä.
Ja jos suihkuvirtaukset hiukan kääntyvät, niin kylmä on täälläkin.
Olkaamme iloisia tästä meitä hellivästä pienestä lämmöstä.
https://notrickszone.com/wp-content/uploads/2020/01/Europe-warm.png
Soitettuani Kanarian saarille, on siellä tarvinnut raapata ikkunoita muutamana aamuna. Lopeta Sanna Marin liikenne kokonaan Suomessa, muuten ei kannata matkustaa Kanarialle talvilomalle.
Mutta jos ottaa vesisuksien tilalle ihan tavalliset murtomaasukset?
Onko kukaan laskenut paljonko Suomelle syntyy säästöä lämpimästä talvesta. Asuntojen lämmitys, auraus...
Ei sellaisesta saa puhua.
Tämän pitää olla katastrofi.
Muuten tavallinen kansa huomaa, että tässähän säästyi hiilijalanjälkeä huomattavasti, ja että lämpeneminen olisi vain hyväksi.
Suomen+ja+Ruotsin+yhteenlasketut+hiilidioksidipäästöt+on+0,21%,+eli+viidesosa+prosentti.+Voidaan+vetää+päästöt+täällä+nollaan+ja+ihmetellä+sitten,+että+mikään+ei+ole+muuttunut,+mutta+ompa+tehty+kovasti+hommia+ainakin.
Turusta tulee Suomen Riviera, palmuja ja kaikki! Näin sanovat ilmastoasiantuntijat ja tiede.
Minäkin muistan tämän talven, toivottavasti tästä talvesta tulee samanlainen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mtv-n-meteorologin-mieleen-on-jaanyt-poikkeuksellinen-talvi-joka-alkoi-maaliskuussa-ja-kesti-viikon-siihen-tata-talvea-voidaan-peilata/7696466