HeSarissa oli juttu Töölön P-hallin maksuista. Kerrottiin, että vuosivuokra määräaikaisella sopimuksella on 3000 euroa, eli noin 250 euroa kuukaudessa.
Mikä on muuttunut sitten kouluvuosieni?
Mikä on muuttunut sitten kouluvuosieni?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Varmaan on hinta noussut.
Tai sitten noin-sanan merkitys on muuttunut. Nykyisin se on tasan.
Mistäpä tuon tasan tietäää. On olemassa erimittaisia kuukausia.
Aloittajan kannattaisi hiukan perehtyä talousmatematiikan perusteisiin ja selvittää mikä kuukausimaksu on todellisuudessa tarkalleen. Kuukausimaksuksi saa laskemalla vaikka 253,9876£. Ei kaikkea peruskolussa opeteta tai opi.
Vuoisivuokran tarkkka suurus ja maksuehdot yms ja määräaikaissopimuksen pituuskin olisi myös hyvä selvittää. Voi olla puolivuotta tai 2 v.
Se, että toimittajat ei ole enää laskukykyisiä.
Kerro vielä se, mitä sinä et osannut laskea.
Toimittaja ei voi sitä tietää tai laskea, mikä olisi kuukausihinta, jos sellainen olisi. Toimittaja voi korkeintaan esittää arvauksen.
"Yksityishenkilöpysäköinti (12kk määräaikainen sopimus) 250,00€/kk (sis. alv)"
Todellisuudessa menee noin, että on kuukausimaksu 250 € mutta silloin pitää olla vuoden määräaikainen sopimus (muutoin 295 €). Eli vuodessatulee tuo 3000 €.
Miten niin noin? Kansakoulussa opetettiin kuukausia olevan tasan 12. Ei noin 12.
Virhetarkastelun kannalta 3000 voi toki tarkoittaa mitä tahansa lukua väliltä 2500–3500, mutta arkikielessä luvuilla tarkoitetaan yleensä nimenomaan sitä lukua mikä on ilmoitettukin.
Jos kuukausimaksu on 295/kk, niin se ei ole tarkalleen 250/kk vaan vähän sinnepäin.
Entä jos vuosimaksu on 3000 euroa? Tampereellahan itketään siitä, että suurituloiset saavat bussikorttinsa halvemmalla, koska heillä on varaa ostaa vuosikortti pelkkien kertalippujen sijaan.
Lainaan topikkia.
Onko jakokulma 90 astetta?
Ei sitä ole mitenkään määrätty. Ruutuvihkoon voi käsivaraisesti piirtää vaikka kaaria.
Voiko kaaren (arc ?) määrittää toisen asteen yhtälöllä, tai siis osan siitä?
Ehkä tämä kuuluisikin kielioppi palstalle
Kielioppipalsta ei ole lappeen rantalaisille.
Olisin osannut kirjoittaa Lappeen ranta
Oot selvästi markka ajan koijari.