En pidä ruoankäryistä

Anonyymi

Asun kerrostalossa. Erillistä liesituuletinta ei saa laittaa. On vain liesikupu, jossa rasvasuodatin ja lamppu. Yritän sitten keksiä mahdollisimman vähän tuoksuvia ruokia. Uunissa paistaen käryä tulee vähemmän, mutta eihän sitä uunia jatkuvasti lämmitellä.

Pöytägrilliä olen ajatellut. Voisi joskus vaikka pihvin paistaa. Olisikohan tuo hyvä ostos?

Ruoankäryjä poistan laittamalla kuppiin piparkakkumaustetta ja vettä ja kiehautan tuon seoksen mikroaaltouunissa. Joskus keitän liedellä vesi-etikkaseosta. Ikkunan vieressä on pöytätuuletin, jonka lautan päälle kun avaan ikkunaa. Ja joskus olen uunissakin pientä mausteseosta kuumentanut.

Onko vinkkejä vähemmän tuoksuvaan ruoanlaittoon tai huoneilman raikastamiseen. Ei mielellään kaupasta ostettavia ilmanraikastimia, elleivät ole aivan erityisen toimivia.

Biojäteroskikseen joskus rynttään ilmaislehtiä, kun painopisteen pitäisi vähän hillitä enimpiä haisuja. Myös ruokasoodaa tarvittaessa käytän. Roskikset tyhjennän suht nopeaan, koska inhoan pursuavia roskiksia.

4

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Googlaamalla löytyi konsti keitellä miedolla lämmöllä sitruunankuoria ja kanelia. Kokeilen parhaillaan - ainakin sitruunankuoret tuoksuvat ihanalle.

    • Anonyymi

      Jos liesituuletin on kielletty, niin yleensä kielto tarkoittaa ilmavaihtohormiin liitettävää liesituuletinta.

      Yleensä sisäkiertoisia liesituulettimia ei ole kielletty.
      Jos hankkii sisäkiertoisen liesituulettimen, niin kannattaa hankkia sellainen johon saa aktiivihiili-tehosuodattimen, mikä poistaa myös hajua.

      • Anonyymi

        Millainen tuollainen sisäkiertoinen liesituuletin on ja mihin se asunnossa laitetaan?


    • Anonyymi

      Ota selvää että voiko kuvun varustaa tehosuodattimella ja tehokkaalla puhaltimella. Monissa kuvuissa puhaltimen teho on usein riittävä tehosuodattimelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      323
      3755
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2210
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1594
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1488
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1252
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      907
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe