Periaatteessa kyllä alkuräjähdyksen voisi nähdä , mutta ei käytännössä. Koska valo tuli vasta 379000 vuotta alkuräjähdyksen jälkeen.
Ennen sitä oli vain läpinäkymätöntä kuumaa plasmaa.
Ennen sitä oli vain läpinäkymätöntä kuumaa plasmaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eli nähdään vain musta seinä hiukan ennen alkuräjähdystä.
Mitään valoa ei valitettavasti lähtenyt aluksi alkuräjähdyksestä joten sitä ei voi nähdä.
Siksi on ehdotettu, että tutkimuksessa saattaisi olla mahdollista käyttää muita, kuin fotonien mittaamiseen perustuvia menetelmiä.
Suoraa säteilyä tuosta ei enää ole tarjolla. Sama plasma vaimensi pois myös alkuräjähdyksessä syntyneen hiukkassäteilyn ja sähkömagneettisen säteilyn radioaalloista lyhytaaltoisimpaan gammasäteilyyn. Periaatteessa voisi havaita tuolloin syntyneet mikroskooppiset mustat aukot, magneettiset monopolit tai jonkun eksoottisen huonosti vuorovaikuttavan pimeän aineen hiukkasen.
Matalaenergiset neutriinot alkuräjähdyksestä (CNB, cosmic neutrino background) ovat edelleen olemassa, mutta kun niiden alun perinkin matala energia on avaruuden laajenemisen myötä vähentynyt lähes olemattomaksi niin niitä on kokolailla mahdoton havaita. Teorian mukaan alkuräjähdyksessä syntynyttä neutriinosäteilyä on edelleenkin 300 hiukkasta jokaista kuutiosenttimetriä kohti. Sitä vain ei näe. Nuo neutriinot syntyivät alkuräjähdyksen jälkeisen vetyä raskaampien atominytimien muodostumisen myötä eli kymmenestä sekunnista 20 minuuttiin alkuhetken jälkeen.
Korkeaenergiset neutriinot vuorovaikuttavat aineen kanssa josta syystä johtuen ne vaimenivat pois plasmapilvien läpi kulkiessaan.
kerro vielä miten se ensimmäinen atomi syntyi, ku se niin äkkiä putkahti tänne maailmaan.
Onko+sulla+joku+hypoteesi+myös?+
Yleisimmät+hypoteesit+löydät+tosi+helposti.+Ne+lähtevät+tyypillisesti+siitä,+että+kaikki+on+energiaa+eri+muodoissa+ja+että+energia+säilyy,+sekä+muutokset+muotojen+välillä+sitovat+tai+vapauttavat+energiaa+ja+muutos+on+mahdollinen+kumpaankin+suuntaan,+joskin+luonnollinen+suunta+on+energiaminimiin+päin.
Joten+kun+ainetta+on+pitkin+vuosia+pilkottu+pienempiin+möykkyihin+ja+pienin+osanen+lienee+tämän+hetken+käsityksen+mukaan+karkki,++joskin+on+myös+hypoteeseja+vielä+pienemmistä,+aineen+syntymä+lienee+tapahtunut+päinvastaisessa+järjestyksessä.+Pienimmät+ensin+ja+siitä+seuraaviin.+Aina+kun+olosuhteet+ovat+olleet+mahdolliset.
Aineella+on+vastinkappale+antiaine.+Spontaanissa+prosessissa+teorian+mukaan+mukaan+syntyy+yhtä+paljon+molempia,+ja+kohdatessaan+toisensa+molemmat+muuttuvat+energiaksi.+Kuitenkin,+jostain+syystä+tämä+symmetria+meni+rikki.+Jonka+takia+jäi+jäljelle+ainetta.+Tästä+ainemäärästä+synty+atomit.+Ja+tavallisen+aineen+osuus,+josta+me+muodostuminen,+tai+on+noin.+5%+kaikesta+energiasta.
Eli+tapahtui+melko+lailla+paljon+ennen+ensimmäistä+atomia.+Vety+syntyi+ensimmäisenä.
Tuosta aiheesta löytyy sen verran hyviä populääritieteellisiä kirjojakin että suosittelisin lukemaan itse. Turha kopsata wikipediaa tänne palstalle.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/tiede/suomalaiskosmologi-pimea-aine-voi-olla-peraisin-jo-ajalta-ennen-alkurajahdysta/
Tuon mukaan aikaa ja pimeää ainetta oli olemassa jo ennen alkuräjähdystä. Lisäksi Tenkasen mukaan "Kukaan ei tiedä, mitä tapahtui ennen inflaatiota, ja mistä aine, energia ja aika oikeastaan saivat alkunsa." Aiheesta on ihan turha lukea populäärejä kirjoituksia, koska ne ovat kuitenkin virheellisiä ja kirjoittajan omaa luuloa.
Pimeä aineen olemassaolo on hypoteesi ja sen alku ennen alkuräjähdystä on myös hypoteesi.
Tosin se on hyvä hypoteesi. Ehkä maailman alku sai syynsä pimesätä aineesta. Ei tarvita Luojaa synnyttämään maailmaa, siihen riittää pimeä aine.
Luoja Jumala kuitenkin loi kaiken. Hän on ikuinen, joten Hän oli jo ennen alkuräjähdystä, ja Hän sai sen aikaan. Hän myös jää olemaan maailmanlopun jälkeen ikuisesti. Hänen kanssaan elävät ikuisesti kaikki Häneen uskovat.
Tenkaselle alkuräjähdys on kuuma alkuräjähdys, joka tapahtui vasta inflaation jälkeen.
Minulla on Tenkasen aihetta käsittelevä populaari kirja seuraavana tilauslistalla, kunhan saan Kalaharin aamunkoiton loppuun. Kyllä populaareja kirjoja kannattaa lukea, jos kirjoittaja on asiantuntija.
Ja hänellä meni ikuisuus maailman luomiseen...
"Pimeä aine" = suomeksi "me emme vielä tiedä, mutta meillä on hypoteesi".
"Alkurjähdysteoria = "me emme vielä tiedä, mutta meillä on teoria"
Paljon on ihminen havainnut silmillään ja laitteillaan, sekä nimennyt ja käsitteellistänyt asioita, ja sen lisäksi teorisoinut sitä, mitä ei tiedä. Ennen tiedettä syntyi alkeellisempia teorioita, joiden mukaan kaiken olevaisen takana on jokin älykäs olento tai voima. Kehityksen myötä hurmos ja hallelujaa jäi taka-alalle ja syntyi ajatus räjähdyksestä, joka tapahtui tyhjästä ei missään, luoden olemattomuuden tilalle olevaisuuden. Kaikkea tätä yhdistää yksi fakta: "Me emme vielä tiedä, mutta meillä on uskomus/kuvitelma/hypoteesi/teoria".
Ihmisellä on tosin yksi käsittämättömän suuri, mutta varsin tiedostamaton ongelma: ihminen luo todellisuuskuvaansa suljetussa luomisympäristössä, eli mielessä kokonaisuudessaan inhimillisten ehtojen ja rajoitteiden puitteissa. Ts. kaikki minkä ihminen kokee ja näkee, on hänen mielessään rakentunut, mutta se luo illuusion tilasta ja ajasta, ikään kuin hän olisi siinä ja sellaisessa tilassa, jonka hän näkee. Tästä herää kysymys, millainen on todellisuus mielen/aistien ulkopuolella? Onko siellä yksikään asia sitä, mitä ihminen on mielessään luonut, esim. alkuräjähdys?
Mikroskooppiset ilmiöt ja kvanttimekaniikka ovat ihmisen aistien ulottumattomissa. Silti osallistut keskusteluun tietokoneella, jonka toiminta perustuu kvanttimekaniikkaan ja puolijohteissa mikroskooppisessa skaalassa tapahtuviin ilmiöihin. Näyttö jolta tätä tekstiä katselet perustuu niihin samoihin ilmiöihin.
"Silti osallistut keskusteluun tietokoneella, jonka toiminta perustuu kvanttimekaniikkaan"
Tietokoneen toiminta ei perustu kvanttimekaniikkaan, vaan pelkkään sähköoppiin.
CPU-suunnittelun kannalta kvanttimekaaniset ilmiöt ovat korkeintaan häiriötekijöitä kuten korkea lämpötilakin, ja voivat johtaa satunnaisiin virheisiin mikropiirin toiminnassa. Normaalisti virheitä ei ikinä esiinny ja kvantti-ilmiöillä ei ole minkäänlaista vaikutusta piirin toimintaan.