Sanokaapa palstan matemaatikot, mikä on oikea tapa arvioda kuolleisuusprosenttia.
https://www.worldometers.info/coronavirus/
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Yleensä+näkee,+että+suhteutetaan+kumulatiivinen+kuolleiden+määrä+sairasuneiden+kumulatiiviseen+määrään.+Tämän+hetken+virallisten+lukujen+perusteella+saadaan+2.1+%.
Lopputulemaan+johtaneiden+tapausten+joukossa+kulleisuus+on+kuitenkin+16+%.
Kumulatiivisesta+suhteesta+laskettu+kuolleisuus+pitää+korjata+viiveen+suhteen.+Jos+viive+diagnoosista+kuolemaan+on+keskimäärin+viikon+verran,+niin+tuo+2.1+%+korjattuna+on+5.7+%.
Mielenkiintoista on katsoa myös kuollemien kasvukäyrää. Nähdään että neljän päivän välein kuolleiden määrä aluksi yli kaksinkertaistui, mutta kasvukerroin on nyttemmin laskenut tasolle 1,7/neljä päivää. Tuokin eksponentiaalinen kasvu tuottaisi 100 000 kuollutta jatkuessaan kuukauden päivät.
Sairastuneiden todellista määrää ei tiedä kukaan. Suurin osa ei saa juuri mitään oireita ja paranee ihan itsestään. Kuolleiden määrä tiedetään tarkemmin. Kiinlaisten viranomaisten antamiin lukuihin ei voi tietystikään luottaa.
Noin 100 päivän kuluttua lähes koko maailman väestö on sairastunut.
Ja noin 100 miljoonaa kuollut.
Siis+tuohan+on+laskettu+2%+kuolleisuuden+mukaan?
Suurella osalla "sairastuneista" ei ole itsellä mitään oireita. Toimivat kuitenkin tartuttajina ja viruskannan vahvistajina. Tälläisiä henkilöitä alkaa kertymään yhä lisää hoitohenkilökuntaan.
Koko Kiina kannattaa eristää mahdollisimman täydellisesti muusta maailmasta muutamaksi kuukaudeksi. Ei kannata riskeerata.
Hoitsut myös. Plus asiakaspalvelua tekevät. Myyjät lakkoon.
Kyllä kai evoluutio suosii viruksen mutaatioita siihn suuntaan, että tauti ei tapa potilasta.
Ennen tuota kaikki ihmiset ovat voineet jo kuolla.
Erilaisiin flunssiin kuolee tuhansittain ihmisiä joka päivä.
Jokainen+matemaatikko+pystyy+suunniittelmaan+viruksen,+joka+tappaa+vuodessa+99,99+%+väestöstä.+Kuka+keksii+ekana?+Yrittäkää+edes!
Nyt+tiedetään,+että+kuolleisuus+on+0,2+%+alle+39+vuotiailla+ja+8+%+yli+70+v.+Suurin+osa+vielä+yhden+alueen+kiinalaisia.+Intiasta,+Afrikasta+tai+Etelä-Amerikasta+ei+vielä+tiedetä+mitään.+
Ei+ole+ihan+helppoa.+Saattaa+sukupuolikin+vaikuttaa.+Perusterveet+lapset+eivät+ehkä+edes+huomaa+sairastumistaan!+Mitä+enemmän+on+eläissään+tupakoinut+tai+tehnyt+jotain+muuta+epäterveellistä,+niin+...?+Miettikääpä+tuota.
Intiassa on ollut ainakin mutama tapaus. Aloittajan linkistä löytyy.
Afrikan maista ainakin Egyptissä on löydetty yksi tapaus.
Altistavista tekijöistä tiedetään ainakin diabetes, ikä, ja yleinen "huonokuntoisuus". Tupakoinnilla ei ilmeisesti mitään erityistä merkittävää vaikutusta kiinalaistietojen mukaan.
Kuolleisuus Kiinan ulkopuolella ollut hyvin alhainen verrattuna Kiinaan.
Koska kriittisten tapausten määrällinen suhde kuolemantapauksiin suunnilleen sama sekä Kiinassa että sen ulkopuolella, on ilmeistä että Kiinan ilmoitetut kaikkien tapausten määrät arvioi vahvasti alakanttiin taudin todellisen yleisyyden.
Kiinassa tapauksia on todennäköisesti jo satojatuhansia, ei kymmeniä tuhansia.
Julkisuuteen annetut luvut saattavat olla "siivottuja"
https://youtu.be/5-nv7j9HEgY