Turkissa ei muka yhtään?

Anonyymi

Käytännössä kaikki Turkin naapurimaat ovat ilmoittaneet koronavirustapauksista.

Mutta Turkki itse ei ole yhden yhtä tapausta ole ilmoittanut.

Kummallista, kun maalla sentään on pinta-alaa kaksi kertaa Suomen verran ja väkilukua yli 82 milj., ja naapurimaa Iranissa epidemia riehuu kuin viimeistä päivää.

18

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Turkin sulttaani Erkoraani on antanut mahtikäskyn että kaikki Iranin koronat lähetetään autokuljetuksella Kreikan rajalle.

      Läpikulkumaa tämä Turkki siinäkin mielessä.

    • Anonyymi

      Aika kova vastustuskyky ihmisillä pohjois-koreassa ja turkissa.

    • Anonyymi

      Minkä takia turkkilaisten pitäisi sinulle kertoa jostain tartuntatapauksista?

      • Anonyymi

        Ei toki minulle, mutta miksei esim. WHO:lle, kuten muutkin normaalit maat tekevät. Kiinakin.

        Mistä tiedämme, että se ei olekin Turkki, joka on ”Euroopan sairas mies”, eikä Italia.


      • Anonyymi

        Jospa vaikka joku matkustaa sieltä kotikulmillesi tartuttamaan sinua ja kaikkia omaisiasi. Eikö kiinnosta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jospa vaikka joku matkustaa sieltä kotikulmillesi tartuttamaan sinua ja kaikkia omaisiasi. Eikö kiinnosta?

        Ei todellakaan kiinnosta. On aivan samantekevää mistä maasta se virus tulee. Ei viruksilla ole mitään matka- tai muitakaan lippuja.


    • Anonyymi

      Kuukauden kuluttua, kun suominaiset alkavat joukoittain Turkinmatkansa, ei naisten tuomat virukset Suomeen rajoitu vain Italiasta tuotuihin vaan sitten ne tulevat Turkista.

      • Anonyymi

        Ei ole tarpeen hakea Turkista. Ensi viikolla on omasta takaa tarpeeksi.


    • Anonyymi

      Turkissa on nyt yksi (!) vahvistettu tapaus!

      • Anonyymi

        Näin näyttäisi todellakin olevan. Voi jo melkein arvata että tilanne on maassa iranimainen jo loppuviikosta.


    • Anonyymi

      Nyt on jo viisi vahvistettua tapausta.
      Turkki sulkee ensi maanantaina 16.3.2020 kaikki koulut. Saattaa sulkea muitakin laitoksia.

      • Anonyymi

        Entäs sitten Venäjä? Siellä on todettu peräti 50 (!) tapausta. Luku kuulunee sarjaan Venäläisen Tilastotieteen Ihmeelliset Saavutukset. Epävirallisen tiedon mukaan olisi jo 2000 tapausta pelkästään Moskovassa. Näin itärajan lähellä asuvaa kiinnostaisi tietää, onko mitään tehostettua kontrollia sieltä tuleville järjestetty. En ole sellaista uutista huomannut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs sitten Venäjä? Siellä on todettu peräti 50 (!) tapausta. Luku kuulunee sarjaan Venäläisen Tilastotieteen Ihmeelliset Saavutukset. Epävirallisen tiedon mukaan olisi jo 2000 tapausta pelkästään Moskovassa. Näin itärajan lähellä asuvaa kiinnostaisi tietää, onko mitään tehostettua kontrollia sieltä tuleville järjestetty. En ole sellaista uutista huomannut.

        No sehän riippuu siitä miten testataan. Jos ei testata hengitystietulehduksia koronaviruksen osalta mitenkään niin eihän sitten voi ollakaan mitään virallista tietoa ensinkään.

        Suomessakin aletaan nyt tinkimään aivan epidemian alussa tässä asiassa. Käytännössä tarkoittaa että ei tiedetä paljonko taudin esiintyvyys oikeasti on.

        Sitten vaan ryitään kotona kotiarestissa ohjeiden mukaan ja viimeisillä voimilla pirautellaan ambulanssia apuun.


    • Anonyymi

      Turkissa on jo ainakin 18. Ja tänään siis koulut ja jotain muutakin siellä suljetaan.

      • Anonyymi

        Koulut Turkissa tietenkin suljetaan ihan muuten vaan. Ei siis tietenkään siksi, että maassa leviää COVID-19 epidemia.

        Venäjä ja Turkki, suuria valehtelijoita molemmat.


    • Anonyymi

      Turkissa jo 47.

    • Anonyymi

      Turkissa jo eilen 191 vahvistettua tapausta ja kaksi kuollutta.

      Kaikki tämä alle viikossa, nollatilanteesta.

      Vieläköhän joitakuita miellyttäisi ajatus rantalomasta Turkissa, sikäli kun lentokoneella pääsisi? Taitaisi jäädä turisti vangiksi maahan kuin Frederik Espanjaan saarelle nakkeja popsimaan.

    • Anonyymi

      Turkissa nyt jo 670 ilmoitettua tapausta ja 9 kuollutta.

      Ei tämä nyt oikeastaan yllätys ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe