Korrekti tapa kätellä

Anonyymi

Television huutokauppaohjelmassa, siinä suomalaisessa versiossa Storage Huntersista, on eräällä möykkäävällä henkilöllä on tapana vahvistaa kaupat räkäisemällä kämmeneensä, ja sitten tuputtaa tätä räkäistyä kämmentänsä kaupan vastapuolen edustajan kouraan.

Epäilisin, ettei tämä näin koronaviruksen aikaan mahda olla täsmälleen poliittisesti korrekti tapa kaupansolmijaisissa.

Itselle ei ainakaaan tulisi mieleenkään tuollainen iljettävä tapa missään olosuhteissa, eikä kaupankäynti muutenkaan noin iljettävät tavat omaavan henkilön kanssa.

6

169

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä on maantavan mukainen kättä päälle-akti, jolla kauppa vahvistetaan osapuolten kesken niin, että tyhmempikin sen huomaa.

      • Anonyymi

        Tänäpäivänä saattaa myöhemmin huomata myös vilunväristyksinä, kurkkukipuna ja hengenahistuksena.


    • Anonyymi

      Se on vanha tapa harjoittaa miesten välistä läheisyyttä. Käen anto, jossa sylkeä käytetään liukasteena.

      • Anonyymi

        Lievempi muoto veriveljeydestä (avataan suonet ja verta sotketaan)?


    • Anonyymi

      Joissakin maissa on vallalla vielä keskiaikaisia tapoja.

      Itse näin tuota tapaa harrastettavan viimeksi pussihousumiesten kesken hevosmarkkinoilla Mikkelissä 1953.

      • Anonyymi

        Toivotaan että nämä modernin ajan ilmiöt havahduttavat viimeisetkin heistä luopumaan vaarallisista tavoistaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1401
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      36
      1111
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      20
      883
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      725
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      710
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      195
      659
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe