Meille alunperin vieras käpälöintikulttuuri katoaa

Anonyymi

Tällaisen positiivisen ilmiön koronavirus on jo ilmeisesti aiheuttanut.

Katoavat kulttuurillemme perimmältään vieraat ilmiöt. Esimerkiksi se kammottava suomalainen halaus jota julkkikset varsinkin televisiossa joutuvat esittämään. Eli käpälöivät toisiaan kuin taistelutuntumaa hakevat karhut.

Myös yhtä karmeaa on tuttavien keskinen pussailu. Tuttavien ei kertakaikkiaan kuulu pussailla. Pussailu on niin intiimiä, että sitä nyt ei kerta kaikkiaan voi harrastaa noin vain tuttavien kesken kuten julkkikset erheellisesti kuvittelevat, ja sitten typerin kansanosa sitä jäljittelee.

Tuttaville kuuluu sanoa "Päivää", tai joku muu tervehdyssana. Tai vaikka että "Mitäs Jape", jos tuttavan nimi on Jarmo. Mutta tähän ei kuulu pussailu eikä halailu.

5

150

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu, " katos jape" on hyvää kohteliasta perustevehtimistä.
      Jos tapaamisesta on kulunut pitempään voidaan ilmaista "katohan äijääkin näkee"

      Koronahalauksen voi toki raavas mies ottaa tunnetilassa olevalta naiselta vastaan ja siihen voi vastata kohteliaasti "nooh" -sanalla.

    • Anonyymi

      Jo ulkomaalaisten käåpälöintikulttuurin katselu, jopa pelkkä ajattelu, hirvittää ja nostaa ihon kananlihalle. Hyh hyh.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kyllä halaaminen kuuluu myös suomalaiseen kulttuuriin, mutta ei jokapäiväisenä tervehtimisenä. "Kaulaan kapsaehtiin" kun todella tuntui siltä, esim. paluu pitkän odotuksen jälkeen, näin vaikkapa aviopuolisoiden ja seurustelevien kesken.
      Tallainen aito spontaani halaus silloin tällöin on paikallaan.

      Nykyinen imelä halaus (käytännössä aina puolittainen halaus) tuttujen ja puolituttujen kesken, jopa päivittäin, on sitä mitä minäkään en kaipaa suomalaiseen kulttuuriin. Toivottavasti se häipyy koronan myötä unholaan.

      • Anonyymi

        Tuon minäkin ymmärrän täysin. Aito hellyys rakkaimpien kesken on ehkä parasta maailmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      27
      1539
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1289
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1241
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1074
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1035
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      936
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      90
      899
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      143
      737
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      722
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      697
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      614
    12. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      613
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      598
    14. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      589
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      589
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      587
    17. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      581
    18. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      568
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      566
    20. 46
      553
    Aihe