Viljelijät ja k kauppa

Ahnetta kiristystä
Suomi tomaatit 6.99 kilo
K supermarket
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Näin meillä

Äänestä

Härskiä

Äänestä

Tomaatit 6.99 kg
Kyl jotku käyttä koronaa hyväksi

Äänestä

Onko pakko ostaa happamia kotimaisia kalliilla kun Lidlistä saa halvemmalla ulkomaisia makeita kirsikkatomaatteja. Kotimaisia viitsi ostaa edes alle kahden euron. Mihinkähän ne monen miljardin tukiaiset menee kun eivät osaa edes kunnollisia tomaatteja tuottaa. Maajussit tuhlaa rahat ylihintaisiin koneisiin, vapaa-ajan leluihin ja lomailuun, mutta tuotteisiin eivät panosta tippaakaan.

Äänestä

K-kaupat nyt on aina ollut kallein kauppa. En käy siellä vaikka olisi kuinka nälkä.

Äänestä

Ostin eilen Pirkka mandariineja ja niistä ei kuori lähtenyt millään pois vaan meni koko paska ihan mössöksi ja jouduin heittämään ne roskiin, ihan kiva..eipä tarvitse enää pirkkaa ostaa.

Äänestä
  • Etkä osannut puristaa mehuksi? Huomaahan sen jo kaupassa onko kuori helposti irtoava. Ne muuten pehmitetään kemikaaleilla ja homehtuvat siksi helpommin.

    Äänestä

Noi Pirkan tuotteet on munkin mielestä ihan huonoja, en osta niitä lainkaan.

Äänestä

Lidlissä on kotimainen tomaatti vielä tänään ja huomenna tarjouksessa 2,69€/kg. Kävin juuri hakemassa. Olivat vieläpä parempilaatuisia kuin ulkomaiset tertuissa. Normaalihintakin on tällä hetkellä vain 3,69€/kg.
Samalla tietysti ostin muita vihanneksia ja kotimaisia edullisia maitotuotteita, joita ei voi kovin suurta varastoa pitää.

Äänestä
  • Lisään vielä, jos joku ajattelee, että suomalaista pitää suosia...
    Miksei suomalainen kauppias suosi suomalaisia köyhiä ja pienituloisia? Tuntuu, että tuotteet on suunnattu vain varakkaammalle väelle...

    Äänestä

  • Suomalaiset tomaatit harvoin hyviä kesälläkään, tomaattikeittoon sentään kelpaavat.

    Äänestä

ei saatana toi on jo sikahinta

Äänestä

Koronan takia ulkomaantuonti vähenee ja nyt nähdään mitä kotimaiset kasvikset maksaa kun niille ei ole enää kilpailijoita.
Jotkut eivät ehkä edes uskalla ostaa vaikkapa espanjalaisia vihanneksia kun niissä voi olla koronaa.

Äänestä
  • Suomessa ne virukset niihin tarttuu jos on tarttuakseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ahnetta kiristystä
Suomi tomaatit 6.99 kilo
K supermarket

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu