Koronahoidot pitäisi järjestää omissa sairaaloissaan

Anonyymi

Että muu sairaanhoito ei saastuisi, pitäisi koronahoidot eriyttää omiin fyysisesti erillään oleviin sairaaloihinsa.

Niissä olisi omat lääkärit ja hoitajat ja ambulanssit, jotka ei käsittelisi muita kuin koronapotilaita. Tällöin ei haittaisi, vaikka sairaalan lääkäreillä ja hoitajilla olisikin piilevä ja oireilematon koronatauti, sillä sehän olisi jo potilaillakin valmiina.

Ei siis niin, että yhdessä isossa keskussairaalassa hoidetaan yhdellä osastolla koronapotilaita, jossa sitten ramppaa koko muunkin sairaalan lääkärit ja hoitajat, ja muilla osastoilla hoidetaan muita potilaita.

Muuten sairaaloista tulee surmanloukkuja juuri niille joita sairaaloiden pitäisi hoitaa, eli etupäässä vanhoja ja heikkoja ja heiveröisiä, jotka menevät sairaalaan aivan muista syistä kuin korona.

Suomen rapautettu terveydenhuolto tuskin tällaiseen kuitenkaan kykenee.

Tämä on nyt vain maallikon vaatimaton mielipide, joka pohjautuu siihen tieteelliseen ja havaittuun tosiasiaan (Diamond Princess aineisto), että puolet koronaviruksen saaneista on oireettomia, mutta saattavat silti levittää virusta.

0

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        299
        4830
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        135
        3085
      3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

        Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
        Maailman menoa
        54
        3012
      4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        32
        1575
      5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        227
        1252
      6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1209
      7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

        Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
        Maailman menoa
        12
        1042
      8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

        Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
        Ikävä
        78
        1021
      9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        1001
      10. Paskalaista valokuitulakiin

        Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
        Maailman menoa
        52
        999
      Aihe