Millainen on kestävin ja paras materiaali kenkien ulkopohjille?
Joskus on käytetty puuta tai nahkaa. Nahkapohjia käytetään nykyisinkin, mutta kestävyys ei ole paras mahdollinen. Kumia on käytetty ehkä 1800-luvulta lähtien ja nykyisin pohjamateriaalit ovat lähinnä jonkinlaista nopeasti kuluvaa kumi-muoviseosta.
Kenkien pohjamateriaalit
6
593
Vastaukset
Tähän ei kukaan ole vastannut!
Jokaisen kengän on tietenkin sovelluttava käyttötarkoitukseensa. Ei siis ole olemassa yhtä kenkää tai pohjamateriaalia, joka sopisi kaikkeen käyttöön.
Sisäkäyttöön, siis esimerkiksi tanssikengät, eivät ohuen nahkapohjansa vuoksi juurikaan sovi pohjia kuluttavaan ulkokäyttöön. Lisäksi nahkapohjat on ymmärrettävä uusia ennen kuin ne kuluvat puhki.
Toki saappaillakin VOI tanssia, mutta mutta se ei ole nautinnollista.- Anonyymi
Nahkapohja on huomattavasti kestävämpi kuin kumipohja, mutta myös paljon ohuempi. Kumipohja puolestaan on paksu mutta kuluu nopeaan tahtiin.
Sekä kumipohja että nahkapohja pitää silloin tällöin käydä vaihtamassa suutarilla, eikä kengän käyttöiän kannalta ole merkitystä kumpaa käyttää.
- Anonyymi
Eiköhän se ole Suomen olosuhteisiin aika laadukas kumi materiaali, talvella voimakkaasti kuvioitu, kesäjalkineissa lievempi kuvio riittäisi.
Sisäkäytössä oleviin jalkineisiin nahka on oikein hyvä, ainakin naisten kengissä.- Anonyymi
"Sisäkäytössä oleviin jalkineisiin nahka on oikein hyvä, ainakin naisten kengissä."
Kumipohja jättää mustia viiruja toimiston lattiaan, eikä sovellu miesten kenkiin ollenkaan.
Talvellakin on parempi käyttää nahkapohjaisia kenkiä, ja niiden päällä kalosseja ulkona kulkiessaan.
Hyvä, että tuli tämä kalossihomma mukaan!
Oikeastaan ihme, ettei niitä käytetä enempää - voi olla, että niiden tarjonta on vähäisempää. Ei ole kalosseja itsellänikään.
On olemassa paljonkin tilanteita, joissa kalosseissa voisi käyttää ns. sisäkenkiä,
jotka esim. sateessa muuten kostuisivat. Naisethan vaihtavat usein sisäkenkiin teatteriin, ravintolaan tms. mennessään.- Anonyymi
Kalossit pilaavat nahkapohjan hengittävyyden, ja niiden käyttö tulisi rajata vain liukkaille talvikeleille.
Nahkapohjan läpikastumiseen toisaalta menee useita tunteja, ja ne kestävät vuosien ajan ihan huoletontakin ulkokäyttöä, myös sadekelejä ja pitkiä kävelymatkoja. Ahkerasti ja huolettomasti käytettynä joutuu ehkä 4 vuoden päästä viemään kengät suutariin, mutta se on pieni hinta siitä että kenkä ei ole tunkkainen. Kalosseilla ei kannata yrittää pitkittää kengänpohjan käyttöaikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.115824- 872969
- 462842
- 522383
- 462264
- 252261
- 132195
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei132180Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta
Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää71933Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!
Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j81861