Semmoista, että kun laittaa keitinveteen kaksi teelusikallista suolaa, eli n.10g, niin paljon siitä suolasta imeytyy pastaan, vai haihtuuko se suola keitettäessä ja antaa vain makua pastalle ?!?
Vastaukset 8
- Anonyymi
Riippuu keitinveden suolapitoisuudesta ja keittoajasta. Määritä ensin keitinveden suolapitoisuus, ja punnitse sitten pasta ennen ja jälkeen keittämisen, jolloin tiedetään pastaan imeytyneen keitinveden määrä. Siitä saadaan lasketuksi suolapitoisuus melko tarkasti.
- Anonyymi
Nesteen suolapitoisuus riippuu paljolti siitä miten paljon keitinvettä on suhteessa käyttämääsi suolan määrään - esim. 10 grammaa litrassa vettä on noin 1 prosentin suolapitoisuus (1 litra vettä painaa kilon eli tuhat grammaa).
Keitinveden suola imeytyy pastaan eikä haihdu mihinkään eli esim. 2 litraa keitinvettä sisältää mittasi mukaan 0,5 prosenttia suolaa (heikkosuolainen), joten myös pastasi suolapitoisuus on se sama 0,5 prosenttia.
Pasta kuten riisi imevät keitettäessä noin kaksinkertaisen määrän vettä itseensä eli esim. riisiä keitettäessä riisin ja veden suhde on tavallisesti 1:2 - siis yksi osa riisiä ja kaksi osaa vettä - toki poikkeuksiakin tästä säännöstä on.
Pasta tulee taas keittää runsaassa vedessä ja sekoiteltava silloin tällöin keittämisen aikana.- Anonyymi
"Pasta tulee taas keittää runsaassa vedessä ja sekoiteltava silloin tällöin keittämisen aikana."
Pastan voi keittää pienessä vesimäärässä esim. mikroaaltouunissa. Kerran pari kannattaa hämmentää välillä. Kannellinen astia paras ja vähentää tarvittavan energian määrää. - Anonyymi
<Keitinveden suola imeytyy pastaan eikä haihdu mihinkään eli esim. 2 litraa keitinvettä sisältää <mittasi mukaan 0,5 prosenttia suolaa (heikkosuolainen), joten myös pastasi suolapitoisuus on <se sama 0,5 prosenttia.
Väärin!!
Opettele % lasku.
Pastan suolapitoisuus= pastaan imeytynyt suola /( pis pastan paino imeytyneen veden paino) - Anonyymi
Parempi olisi, jos puhuisit grammoista :). Eli jos keitän 250g spagua, kahdessa litraa vettä ja lisään veteen 10-20g suolaa (2-4 teelusikkaa), niin monta grammaa saan kehooni tätä suolaa, kun syön kaiken spagun ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parempi olisi, jos puhuisit grammoista :). Eli jos keitän 250g spagua, kahdessa litraa vettä ja lisään veteen 10-20g suolaa (2-4 teelusikkaa), niin monta grammaa saan kehooni tätä suolaa, kun syön kaiken spagun ?
Saat 2,5g suolaa.
Veden (20g suolaa 2l vettä) suolapitoisuus on 0,99%
Jos pasta imee 250g vettä, niin pastassa on n. 2,5g suolaa, eli pastan suolapitoisuus on 0,5%.
Prosenttilaskut ovat vaikeita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saat 2,5g suolaa.
Veden (20g suolaa 2l vettä) suolapitoisuus on 0,99%
Jos pasta imee 250g vettä, niin pastassa on n. 2,5g suolaa, eli pastan suolapitoisuus on 0,5%.
Prosenttilaskut ovat vaikeita.Kiitos paljon vastauksesta.
:)
T. Aloittaja
- Anonyymi
Turhaa suolan haaskuuta. Keittää ilman suolaa, ja ripottelee suolaa päälle syödessä, tai syö suolaisen kastikkeen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011246Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86746Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47657
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja116537Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32506Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23477- 59463