uusia lähtökohtia Savon myöhäisrautakautisen paikallisasutuksen tulkintaan http://jultika.oulu.fi/Record/nbnfioulu-202003191303
Tutkimustulosten perusteella myöhäisrautakautinen Savo ei näyttäydy erämaana vaan asuttuna paikkana, jossa harjoitettiin metsästystä, kalastusta, raudanvalmistusta ja kaupankäyntiä. Uutta aineistoa on saatavilla metallinilmaisinharrastuksen suosion kasvun seurauksena, joka osaltaan luo mahdollisuuksia tutkia perifeerisinä pidettyjä alueita uusista lähtökohdista. Lisäksi erämaina pidettyjen alueiden tutkimus on tuottanut uusia tuloksia, joiden perusteella alueen asutushistoriaa on alettu tarkastella uudelleen.
Koskematonta korpeako?
4
98
Vastaukset
- Anonyymi
Asuivatko jurtissa? Jälkiä asukkaista on kuin näkymättömästä viänäsestä...
- Anonyymi
Erätalonpojat ei jättänyt paljoa jälkiä asutuksistaan. Kun kaskimaat köyhtyi ja riista väheni siirrettiin asuinpaikkaa. Tarvittaessa vietiin hirsisalvokset mukana uuteen asuinpaikkaan. 1000-1300 välisenä aikana Suomen ilmasto oli erittäin suotuisa, kaskea viljeltiin Rovaniemen korkeudelle asti. Ristiretket tuona aikana (käytännössä ruotsalaisten novgorilaisten valloitusretket) jakoivat tuolloin suomalaisheimot kahteen valtapiiriin....... ja lisääntyviin kostosotiin.
Asutus taantui sen jälkeen kun ilmasto hiljalleen kylmeni ja mustasurma 1300 luvulla ja Ruotsi-Suomen ja Novgorodin väliset "rappasodat" myöhemmin tyhjensivät laajoja alueita pysyvästä asutuksesta.- Anonyymi
Mikkelin alueella jäi jälkiä viljataloudesta Se ei ollut pelkkää erätalouden aluetta.
Musta Surma surmasi eniten kaupungeissa tietääkseni esim. Turussa.
Jurttamiehelle: Missä itse asut Porilaisessa vuokrayksiössäkö? Palatsissa et ainakaan asu koska ylhäisöllä on eri kiinnostuksen kohteet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikkelin alueella jäi jälkiä viljataloudesta Se ei ollut pelkkää erätalouden aluetta.
Musta Surma surmasi eniten kaupungeissa tietääkseni esim. Turussa.
Jurttamiehelle: Missä itse asut Porilaisessa vuokrayksiössäkö? Palatsissa et ainakaan asu koska ylhäisöllä on eri kiinnostuksen kohteet.Erätalonpoikien elämäntapa (kaskeava maanviljelijä,kalastaja, metsästäjä ja karjankasvattaja ) oli ja on kunniotettava tapa elää luonnossa luonnon ehdoilla. Näin elettiin laajoilla alueilla pohjois-euroopassa missä metsät ja muut luonnonantimet olivat säilyneet. Toki peltoviljelyäkin oli missä karjankasvatus oli niin voimallista, että lannoitetta riitti satoja turvaamaan.
Sodat ja ilmaston kylmeneneminen ja Mustan Surman vaikutus kaupankäytiin ja asutukseen oli silloiselle suomelle kohtalokasta. Suomi oli silloin ja on edelleen viljanviljelyn äärirajoilla ja lisäriesat pahensi edelleen tilannetta.
En ole epäilemäsi "jurttamies" joten sen osion jätän huomioimatta
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2103879Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632465Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472233
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136