Rajat kiinni keskusta,demarit,vihreet,RKP ja vas.
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kapiaisten "nyrkki" tai sotilasjuntta valtaan, niin saadaan asiat kuntoon.
Hallitus kaavailee muutoksia turvapaikkarahaston käyttöön – Välimeren turvapaikanhakijoiden vastaanottoon tarvitaan 13 miljoonaa euroa
Turvapaikanhakijoille on suunniteltu sisäministeriön mukaan koronatestejä, joita tehtäisiin Kreikassa paikallisten viranomaisten toimesta.
Miksi länsirajan vuotoja ei saada kuriin? Ohisalo ja kumppanit eivät uskalla tehdä lupaamiansa rajoituksia. Ensi viikolla täällä Lapissa on koronaroihu!
Suomeen on julistettu poikkeusolot ja voimassa valmiuslaki. Suomi saa tehdä omat itsenäiset päätökset. Turha vedota EU:n kantaan koskien pendelöintiä. Sitä ei tarvitse noudattaa poikkeusoloissa. Muut EU-maat ovat aina ratkaisseet omat asiansa. Mutta mitä tekee Suomi? Pakenee EU-suositusten taakse ja jättää oman maansa pulaan. Heidän ensisijainen huoli on, miten Ruotsi pärjää terveys- sairaanhoidossa ja vanhusten hoidossa. Ruotsi siis vaatii Suomessa toteutettavaksi omaa strategiaansa: levittämällä koronaa rajan yli saavutetaan täälläkin laumaimmuniteetti! Suomen pitäisi voida länsirajalla kyetä toteuttamaan omaa strategiaansa.
Miten eräät lappilaiset kansanedustajat esim. Juuso kehtaavat kertoa, miten Ruotsia ei voi jättää hoitajapulaan. Eikö nämä kansanedustajat ymmärrä, että Suomessa itselläkin on ollut jo pidemmän aikaa hoitaja-lääkäripula. Koronatilanteessa tilanne on pahentunut ja pahenee. Eivätkö nämä pendelöinnille suopeat kansanedustajat seuraa kotimaansa tilannetta: Koronaa sairastaville tarvitaan sijaisia, kasvosuojista on puutetta, vanhainkodeissa koronaa, useat kunnat siirtävät varhaiskasvatuksen henkilöstöä kotipalveluun, palvelukoteihin jne.
Useimmilla meistä on omat 70 - vanhemmat. Siellä he kyhjöttävät karanteenissa, eikä heidän luo voi mennä. Ostokset jätetään oven taakse ja vilkutetaan ikkunan läpi. Ei pendelöivien hoitajien tarvitse meille uikuttaa, miten liikkumisrajoituksen voimaan tullessa ei pääse auttamaan eikä tapaamaan rajan toisella puolen olevia vanhempiaan. Meille se on ollut arkipäivää jo viikkojen ajan.
Ja kreikasta lentää ens viikolla mamuja suomeen?
Hallitus kaavailee muutoksia turvapaikkarahaston käyttöön – Välimeren turvapaikanhakijoiden vastaanottoon tarvitaan 13 miljoonaa euroa
Turvapaikanhakijoille on suunniteltu sisäministeriön mukaan koronatestejä, joita tehtäisiin Kreikassa paikallisten viranomaisten toimesta.
Mitä siellä hallitusohjelmassa sanotaan:Vieraslajeista?
Sakon uhalla ne on hävitettävä,koska ne on uhka koko Suomelle ja evoluutio kehitykselle!
Jos persut nyt ihan vaan yrittäisivät taas rauhoittua kun on tuo pääsiäisen aikaki.
https://mvlehti.net/2020/04/04/paivan-video-toimeentulo-ja-harrastelu-taataan-pakolaisille-3-vuodeksi-ei-tunnu-oikealta/
TV-uutisissa todettiin, että pakolaiset ovat erilainen ryhmä, koska he saavat jopa kolmen vuoden taatun toimeentulotuen yhdellä päätöksellä, ja myös harrastusrahan.
kovasti on harrastajia tuomiolla ja vankilassa