Olenko sosiopaatti

Anonyymi

Olenko sosiopaatti asia ei vaivaa minua yhtään mutta haluan tietää.
En koe katumusta lähes yhtään ja se vähäinenkin erittäin vaikeasti.
En tunne empatiaa mutta en kuitenkaan nauti muiden kärsimisestä psykopaatin tavoin. Olen valmis valehtelemaan oman edun vuoksi ja en koe siitä mitään katumusta. Olen vasta 12-joten en tiedä

5

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Enpä uskalla sanoa mitään noista määritelmistä mutta sen tiedän kaikki mitä tekee, vaikuttaa myös omaan mieleen. Jos tekee pahoja asioita, niitä ei koskaan pääse karkuun, koska ne muistaa aina. Ja jotkut ihmiset osaavat heti lukea sen ihmisestä millaisia asioita hän on tehnyt. Jos valehtelee niin opettaa itselleen ettei oikeastaan mihinkään voi luottaa.

      Mutta jos rikkoo jotain sääntöä, mikä ei vahingoita ketään, eikä aiheuta kellekään mieliharmia tai kärsimystä, niin jos se on omalta kannalta hyväksi (olettaen että tietää mikä on itselle hyväksi) niin on mielestäni ihan normaalia ettei siitä tuntisi katumusta. Esim. jos lapsi vaikka katsoo tv:stä kiinnostavaa ohjelmaa, vaikka on kielletty katsomasta, esim. yli 2 tuntia päivässä.

    • Anonyymi

      Empatiakyvyttömyys on enemmänkin psykopatian kuin sosiopatian oire. Sosiopatiaan johtaa yleensä joku rankka kokemus ennen murrosikää, psykopatia taasen on sisäänrakennettu ominaisuus.

      Nuorilla aivojen kehitys on kesken siten, että empatiakyky voi olla varsin vähäistä hormonitoiminnan vuoksi. Se ei itsessään siis ole vielä merkki psykopatiasta.

      https://yle.fi/uutiset/3-10839736

      • Anonyymi

        Vielä lisäys: Toisen kärsimyksestä nauttiminen on sadismin merkki. Psykopaatit eivät ole mitenkään automaattisesti sadisteja vaan se on ihan oma juttunsa. Sadistin ei myöskään tarvitse olla psykopaatti. Psykopaateilla sadismi on kyllä yleisempää kuin muulla väestöllä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä lisäys: Toisen kärsimyksestä nauttiminen on sadismin merkki. Psykopaatit eivät ole mitenkään automaattisesti sadisteja vaan se on ihan oma juttunsa. Sadistin ei myöskään tarvitse olla psykopaatti. Psykopaateilla sadismi on kyllä yleisempää kuin muulla väestöllä.

        Sadistiset sarjamurhaajapsykopaatit saattavat luoda sellaisen mielikuvan, että sadismi olisi liitettävissä juuri psykopaatteihin. Voi olla, että näin on jos asiaa on tutkittu, mikä tietysti on aika hankalaa koska psykopatia tunnistetaan useimmin juuri ihmisillä, jotka ovat väkivaltaisia ja joutuvat siitä syystä vankilaan/tutkimuksiin.

        Mutta mikä sitten on sadismia?

        Olen joutunut tuntemaan pari sellaista tyyppiä, jotka molemmat ovat manipuloivia, ovelia ja levittävät näiden ominaisuuksien avulla negatiivisia juttuja ihmisistä. Vaikka mielestäni välillämme ei ole ollut mitään kitkaa eikä sen läheisempää kanssakäymistä, olen useamman kerran saanut tietooni täysin tuulesta temmattuja tarinoita (erittäin negatiivisia ja vaikuttavia), joita nämä molemmat ovat minusta levittäneet, siitäkin huolimatta, että olen ollut molemman seurassa varovainen tekemisissäni ja sanomisissani.

        Kumpikaan ei mielestäni ole psykopaati, mielummin päin vastoin, mutta sadismin kuvaus voisi heihin hyvinkin sopia. Tarinoillaan he ovat onnistuneet aiheuttamaan minulle harmia, joista onneksi vakavimpia olen saanut korjattua mutta selvästin jutut ovat vaikuttaneet joidenkin tuttavien ja työkavereiden suhtautumiseen minuun tai näin ainakin vahvasti epäilen. Joitain tarinoita olen päässyt korjaamaan, mutta tuskin kaikkia. Jos he ovat sadisteja, he ovat onnistuneet kohtuullisesti.


    • Anonyymi

      Mietippä miltä tuntuisi, jos joku valehtelisi sinulle oman etunsa vuoksi, aiheuttaen sinulle jonkin menetyksen, vahingon, tms. vääryyden? Olisiko kivaa? Jos mietit tätä, opitko jotain?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5363
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4697
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      156
      1762
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1466
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      13
      1297
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1144
    7. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1023
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1013
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      849
    Aihe